Kas Trump tõesti võitis?

Üleeile varahommikul üles ärgates ja oma poega toites hakkasin telefonist valimistulemusi lugema. Ma ei suutnud oma silmi uskuda. Kas see on tõesti võimalik? Vaatasin oma poega, kes mul rinna otsas isukalt sõi ja mõtlesin eelmisele õhtule, kui olin veel arvanud, et Hillary Clinton võidab.

Mõtlesin, et saan talle kord rääkida, kui toredal ja ajaloolisel aastal ta on sündinud; aastal, mil nii Eestis kui ka USAs tuleb esimest korda võimule naissoost president. Aga selle asemel on mul nüüd hirm selle ees, millises USAs minu laps vähemalt oma esimesed neli eluaastat kasvab.

Viimased postitused sotsiaalmeedias kajastavad selgelt inimeste hämmastust, hirmu ja šokki. Ehk kõige hirmsama postituse, mida nägin, tegi minu sõber, kes elab ühes väikeses linnas läänerannikul. Nimelt oli ta tunnistajaks intsidendile, kus noored mehed üritasid naiste intiimpiirkonda katsuda. Juhtum leidis aset poes. Nad proovisid teha täpselt seda, millega nende uus liider Donald Trump on uhkustanud. Selle postituse all oli loomulikult elav diskussioon ja mulle jäi silma mõne inimese kommentaar, mis kokkuvõttes sedastas, et ega me ei saa ju süüdistada Trumpi iga inimese käitumise pärast. Jah, see võib olla küll puhas juhus, aga ma ei ole enne kuulnud, et päise päeva ajal kaupluses mehed naistega nii käituksid. Minu meelest on siin asja paralleele tõmmata küll. Mind hirmutab noorte meeste selline käitumine ja veel rohkem hirmutab mind inimeste suhtumine sellesse. Kuidas ei nähta selles probleemi ja kas  tõesti on selline käitumine vastuvõetav 59 miljonile inimesele, kes Trumpi poolt hääletasid?

Väga palju räägitakse ka tervisekindlustusest ja selle tulevikust. Trump on selgelt öelnud, et ta tahab Obamacare’i kaotada. Lähtudes naiste tervishoiust, oleks see kohutav. Praegu saavad naised tervisekindlustuse raames rasestumisvastaseid vahendeid tasuta, mis on tohutult tähtis paljudele, eriti madalapalgalistele naistele. Sotsiaalmeedias ringles ka üleskutse naistele, et nad laseksid endale spiraali paigaldada enne, kui Trump jaanuaris Valges Majas võimu üle võtab. Koos tervisekindlustuse kadumise ja ka võimalik, et ka abordi keelustamisega tekib küsimus, mis sajandil me elame. Ma tahaks siiralt loota, et abordi keelustamine Trumpil läbi ei lähe, aga minu lootust hämardab fakt, et kuidagi tuli Trump üldse võimule.

Rääkisin ka oma sõbrannaga, kes samuti elab läänerannikul ning tema sõnul olid isegi lapsed koolis nutnud. Paljud pered on mures oma tuleviku pärast siin riigis. Samuti vestlesin oma väga hea mustanahalise sõbrannaga, kes sõnas, et ta ei ole kunagi tundnud oma teistsugusust rohkem kui praegu. Seda on jube kuulda, et praegu, 2016. aastal, riigis, kus vabadust ja võrdsust kogu aeg tähtsustatakse ja tähistatakse, on inimesed mures nende samade asjad pärast – oma vabaduse ja võrdsuse pärast.

Trumpi valimisloosung oli “Make America great again”, aga selle asemel on ta külvanud inimestesse tohutut hirmu ja vihkamist. Paljud väljaanded on rääkinud Ameerika sügavalt lõhestunud ühiskonnast ja siin elades on seda väga hästi näha. Endiselt ei suuda Ameerika ühiskond usaldada naist, kes on võimalikult hästi kvalifitseeritud presidendi tööd tegema ja seda ka igal moel tõestanud. Selle asemel valiti presidendiks vulgaarne ja ettearvamatu mees. Trumpi valimine presidendiks tõestab, et seksism ja rassism on Ameerikas elus ja tundub ka, et tõusuteel.

Samas sisestas proua Clinton mulle oma kõnes väga palju lootust. Selle lootusega kasvatangi siin riigis oma poega järgmised neli aastat, ja järgides Hillary Clintoni sõnu, ei kaota usku oma unistuste täitumisse.

Feministeeriumi Maailmasari ilmub tänu külaliskirjutajatele, kelleks on ärksad ja tegusad noored eesti feministid ning mõttekaaslased üle maailma. Maailmasari avab uusi perspektiive ja käib värsketes jälgedes, tõstatades küsimusi, mis on laiemad kui eestimaistes debattides kombeks. Maailmasari on isiklik ja poliitiline, globaalne ja lokaalne ühekorraga. 

Toimetanud Aet Kuusik