fbpx

Sõnastik: pride

Taiwan Pride 2008. Foto: YC Lo / Creative Commons

Liikumine pride (ingl gay pride või LGBT pride) läheneb positiivselt LGBT-õigustele. Pride toetab võrdseid õiguseid, väärikust, soovib LGBT-inimesi ühiskonnas nähtavaks teha ning tähistab seksuaalsete ja sooliste identiteetide mitmekesisust. Pride tähendabki uhkust ning vastandub häbile, sotsiaalsele stigmale ja “kapis istumisele”.

Liikumine sai alguse Stonewalli rahutustest 1969. aasta juunis, mis järgnes geide, lesbide ja transsooliste vastasele politseireidile baaris Stonewall Inn. Liikumise põhisümbol on vikerkaarelipp, mille lõi USAs 70ndatel Gilbert Baker. Teised sümbolid on muuhulgas kreeka täht lambda ning roosa või must kolmnurk, mida kasutati natside koonduslaagrites.

Liikumine on kõige nähtavam pride-festivalide ajal, mis toimuvad paljudes maailma linnades ja sageli juunis. Festivalide ajal korraldatakse üritusi, kontserte, tantsupidusid, mälestusüritusi, seminare ja töötube ning paraade. Euroopas korraldatakse iga-aastast Europride’i, mis 2015. aastal toimub Riias. Maailma kõige suuremad festivalid on Berlin Pride, San Francisco Pride ja Sydney Gay & Lesbian Mardi Gras, aga ka näiteks São Paulo, Madrid, Amsterdam ja Toronto pride‘id.

Stonewall Inn
Stonewall Inn. Foto: Travis Wise / Creative Commons

Balti riigid on viimastel aastatel korraldanud festivale teineteisega koostöös ja nii toimuvad sündmused kordamööda kolmes riigis (möödunud aastal Eestis). Paraade on Eestis korraldatud neli korda, viimati 2007. Seda võib meelde tuletada sugulaste süldilauas, kui keegi hakkab jälle kurtma, et tal “pole homode vastu midagi, aga miks nad kogu aeg peavad paraadi pidama”.

Tegemist on saripostitusega “sõnastik”. See on teejuht, millest läbinärimine aitab feminismi nähtamatut raamistikku mõista ja ühtlasi oma sõnavara parandada. Teisi sõnu loe siit. Kui soovid mingit sõna sõnastikus näha, kirjuta meile.

1
FacebookTwitterEmail

Toeta meid!

Sinu annetus aitab Feministeeriumit töös hoida — algatada uusi projekte, tasuda kaaskirjutajatele ja arendada kohalikku feministlikku mõtet.

Anneta

Loe ka

Sõnastik. Nõusolekuseadus

Nõusolekuseaduseks nimetatakse seksuaalvägivalla õiguslikku regulatsiooni, milles lähtutakse põhimõttest, et igasugune tahtevastane suguline läbikäimine on kuritegu.  Harilikult on seksuaalse enesemääramise vastased…

Hoia end meie tegemistega kursis

Feministeeriumi uudiskiri ilmub iga kuu alguses. Loe eelmisi uudiskirju siit.