fbpx

Sõnastik. Seksuaalse nõusoleku küsimine

Nõusoleku küsimise positiivse mudeli õppimiseks ja õpetamiseks saab kasutada näidisvideot, kus teismelised partnerid küsivad teineteiselt nõusolekut kinno minekuks, palli mängimiseks ja suudlemiseks. Nõusoleku küsimine ei ole raketiteadus. Õpetajakoolitustel anname metoodilisi juhiseid arutelu käivitamiseks koolitunnis, millest valikut jagan siin. 

Kuidas saada teada, et partner on mingi seksuaaltegevusega nõus?

Selleks tuleb küsida ja kuulata partneri vastust ja sellega arvestada. Nõusolekust annab kindlalt märku partneri sõnaline vastus. Kuni teine pole vastanud, ei saa eeldada nõustumist. 

Kes peab algatama nõusolekust rääkimise?

See, kes soovib algatada seksuaaltegevust. Proovige tuua näiteid, missuguste sõnadega alustada nõusoleku küsimist. Näiteks „Kuidas sulle tunduks …“, „Kas sa sooviksid, et …“, „Kas see on OK, kui …“, „Mulle meeldiks …, aga sulle?“. 

Missuguses etapis tuleks nõusolekust rääkida?

Enne iga seksuaaltegevust ehk enne suudlemist, enne teise inimese intiimsete kehapiirkondade puudutamist. Seejuures suudlemine ei tähenda nõusolekut seksuaalvahekorraks. 

Kuidas reageerida, kui partner ei ole mingi seksuaaltegevusega nõus?

Partneri otsust tuleb austada ja kohe lõpetada seksuaaltegevus, millega partner nõus pole. Partner võib oma mittenõustumise põhjusi jagada, kuid ta ei pea seda tegema. 

Poisid ja tüdrukud, mehed ja naised võivad küll indiviididena olla erinevad, kuid nad on siiski võrdsed. Sooline võrdsus toob kaasa palju positiivset, sealhulgas tervemad, õnnelikumad ja turvalisemad paarisuhted. Seksuaalvägivalla ennetus on lapse kasvades selgelt seotud sõnumiga „Ära tee!“. Ka täiskasvanuna ära lihtsalt tee midagi sellist, millega teine pole nõus. 

Tegemist on sõnastikusarja postitusega. See on teejuht, millest läbinärimine aitab feminismi nähtamatut raamistikku mõista ja ühtlasi oma sõnavara parandada. Teisi sõnu loe siit. Kui soovid mingit sõna sõnastikus näha, kirjuta meile.

10
FacebookTwitterEmail

Toeta meid!

Sinu annetus aitab Feministeeriumit töös hoida — algatada uusi projekte, tasuda kaaskirjutajatele ja arendada kohalikku feministlikku mõtet.

Anneta

Loe ka

Sõnastik. Nõusolekuseadus

Nõusolekuseaduseks nimetatakse seksuaalvägivalla õiguslikku regulatsiooni, milles lähtutakse põhimõttest, et igasugune tahtevastane suguline läbikäimine on kuritegu.  Harilikult on seksuaalse enesemääramise vastased…

Hoia end meie tegemistega kursis

Feministeeriumi uudiskiri ilmub iga kuu alguses. Loe eelmisi uudiskirju siit.