Eesti tegi eile tiigrihüppe

Paar nädalat tagasi tegelesime Feministeeriumis tuleviku prognoosimisega. Vaatasime minevikku, Riigikogusse kandideerivate erakondade nimekirju ning naiste osakaalu ja positsioone nendes. Saime järgmise Riigikogu koosseisu selliseks:

Naised2väike

Teaduslik prognoos.

Pidasime Eestit stabiilse arenguga riigiks. Eksisime. Toimus Eestile omane arenguhüpe ja tegelik tulemus oli hoopis selline:

Valimised 2015 b

Nii kõrgele hüppavad Eesti tiigrid.

Kui eelmistel valimistel pääses Riigikokku 20 naist, siis nendel valimistel esialgsete tulemuste järgi 23. Parem tulemus oli isegi 2007. aastal, kui valituks osutus 24 naist. Erakondade individuaalseid tulemusi illustreerib teaduslik tabel:

Valimised 2015 d

Tabeli tegi praktikant.

Vabaerakonna ja Reformi poolt täitsa normaalne tulemus. Reformile pühendame isegi väikese rõõmsa oravapõõsa, sest keegi pole viimastel aastatel suutnud poliitikas kõrgetele kohtadele tuua nii palju naisi kui nemad. Pooled Reformierakonna ministritest on praegu naised ja naiste osakaal lahkuvas valitsuses on ajalooliselt kõrge.

Oravatega mängis Killu Sukmit.

Oravatega mängis Killu Sukmit.

Mida aga mõtlesid nimekirju koostades sotsid ja IRL? Sotsid on püüdnud tõmblukumeetodit rakendada, tulemuseks 3 naist ja 12 meest. IRL on üritanud naisi ringkonnanimekirjade esikohtadele saada, tulemuseks 1 naine ja 13 meest. Mõlemad kaotasid kohti – tunneme kaasa – aga tulemus peegeldab seda, palju naisi on erakonna tipus ja palju nende sõna maksab. IRLi fraktsioonist lahkuvad kogenud Ene Ergma, Annely Akkermann, Kaia Iva, Liisa Pakosta ja Reet Roos ning asemele tuleb – Maire Aunaste. Palju õnne. Sotside fraktsioonist lahkuvad näiteks Barbi Pilvre, Maimu Berg, Marianne Mikko jt. Kokkuvõttes on mõlemad erakonnad suutnud jätta oma valijatele mulje, et elavad endiselt eelmise sajandi alguses.

Mida EKRE mõtles (ja mõtleb), me igaks juhuks ei taha teada. Lõpetuseks veel üks teaduslik graafik.

Valimised 2015 c

Eesti poliitika terviseseisund.