#Erandkorrasmehed mitmekesisuse päevaks
Märtsis andis vastutustundlikele äritavadele pühendunud ÜRO organisatsioon lubaduse, et ei osale enam mitte kunagi ainult meesesinejatest koosnevatel aruteludel. ÜRO Global Compacti tegevjuht Lise Kingo teatas, et organisatsiooni 80 töötajat ei tee kaasa ega korralda enam arutelusid, milles osalevad ainult mehed ning soovitas eesmärgiga ühineda ka oma 8500 liikmesorganisatsioonil, kirjutab Huffington Post.
Samal ajal on Eestis olnud teemaks naiste ja meeste esindatus nii poliitilises kui ka üldises meediapildis. Mitmekesisuse päeva puhul uurisime tähelepanelikumalt, milline on osalejate, ekspertide ja väitlejate sooline tasakaal ETV poliitikasaates „Foorum“ ja aasta alul uuenduskuurilt naasnud „Vabariigi Kodanikes“.
2016. aastal on salvestatud 13 „Foorumit”, millest neljas puudusid naised nii väitlejate kui ka ekspertide seast üldse. 77 saatekülalist jagunevad vastavalt: 58 meest (75%) ja 19 naist (25%). Kusjuures on naised olnud pigem väitlejad (11) kui kommentaare jagavad eksperdid (8).
„Vabariigi kodanike” saateid on sel aastal salvestatud 11, neist kahes pole naisi ei väitlejate ega kodulehel nimetatud osalejate (publiku) seas. Kõik kodulehel mainitud 82 osalejat jagunevad vastavalt: mehed 67 (81%) ja naised 15 (19%). Kui vaadata väitlejate jagunemist, siis on 22 väitlejast mehi 19 (86%) ja naisi 3 (14%!). Ehk siis umbes iga viies publikuliige ja iga kaheksas väitleja on naine.
#erandkorrasmehed ja teised ruuporid
Võiks ju eeldada, et naistel on värske värvi ja suurema osalejate arvuga „Vabariigi Kodanike” salvestustele senisest rohkem asja. Kahjuks vaatab numbritest vastu sarnane vahekord, mis Riigikogus — 80 : 20, parematel hetkedel 75 : 25.
Kriitikat naiste ebaproportsionaalselt kesisele esindatusele meedias on tähelepanu tõmmanud aktivistid nii Eestis kui ka välismaal. Eestis tegutseb Erandkorras Mehed ning paar vapralt järjepidevat nn Twitteri avangardi generatsiooni feministi (#viineripidu). Aga kas teadsid, et meist põhjapool on tegusad Soome sõsarad pühendanud sellele teemale üle ilma tuntud Tumblr-blogi „Congrats, you have an all-male panel” („Palju õnne, teil on meestearutelu”)?
Rootsis ja Norras on tugev aktivistide liikumine #tackanej, #takknei (ütleei), mille taga on diskussioonidesse sageli osalema kutsutavad mehed. Selle lähenemise puhul on kiiduväärne, et vastutust saab võtta ka aruteluringi kutsutav, mitte ainult selle kokkukutsuja. Osalemisest äraütlejal on võimalik pakkuda ise alternatiivseid esinejaid, ja andmebaasid nagu Rättviseförmedlingen aitavad kaasata mitmekesiseid esinejaid ja erialaeksperte.
Või kui kaugemalt näiteid tuua – Austraalias sündis #panelpledge’i (vestlusringilubadus) liikumine, mis sai alguse tänu lehes The Atlantic ilmunud artiklile. Austraalia The Women’s Leadership Institute koostas isegi käepärase juhendi neile, kes tahavad vaid meestest koosnevatele aruteludele ei öelda.
Muutus on võimalik
Seda, et muutus on võimalik, näitas eelmise aasta Arvamusfestival, mis tegi osalejate nimekirjaga silmad ette teistele aasta jooksul toimuvatele aruteludele. 2015. aasta Arvamusfestivali esinejate sooline suhe oli enam-vähem 60 : 40 (siiski meeste kasuks).
Sellise representatsiooni taotlus seisab näiteks 2014. aasta toimunud Eestimaa VI Naiste Kongressi manifestis: „Kõigis avaliku võimu poolt moodustatud kollegiaalsetes kogudes, sh riigile kuuluvate äriühingute ja sihtasutuste juhtorganites peab olema nii naisi kui mehi, kumbagi mitte vähem kui 40 protsenti; sooline tasakaal peab olema tagatud ka Vabariigi Valitsuses“.
Seega — järgmine kord, kui sind kutsutakse arutelul osalema, siis uuri ka teiste osalejate kohta. Anna korraldajale teada, et sa oled lubanud vältida vaid meestest koosnevaid arutlusringe ja ei saa tulla, kui ühtegi naist ei osale. Seejärel paku välja naisi, keda võiks diskussiooni kaasata. Jäta endale õigus viimasel hetkel ümber mõelda, kui su tingimusi ei täideta. Ja räägi julgelt häälte mitmekesisuse vajalikkusest!
Statistika alus on selle aasta „Foorum“ ja „Vabariigi Kodanike“ saadete ETV lehel märgitud osalejad. Statistikasse pole arvestatud saatejuhti.
Suur tänu Kadri Sikule statistika koostamise eest!