Kultuurisoovitus: taaskasutusmoe suunamudijad

Maikuu kultuurisoovitus tuleb moevaldkonnast. Kuigi enamik stiili-influencer’eid propageerivad kiirmoodi ning koos sellega ostuhullust ja raiskavat käitumist, on sotsiaalmeedias üha rohkem näha ka jätkusuutliku moe suunamudijaid. Ma ei pea silmas vintage-poodide leidude esitlemist, lapitehnikas patju või nähtavaid parandusi küünarnukkidel või sokikandadel – need on ka lahedad – vaid just väärtustavat taaskasutust ehk upcycling’ut. See tähendab vanade otstarbeta materjalide ümbertöötlemist uuteks ja atraktiivseteks rõivaesemeteks.

Kas kiirmoe vältimine võiks olla osa feministi eetilistest põhimõtetest? Kuigi tegelik võim keskkonda kahjustavate ja tööõigustele vilistavate ettevõtete reguleerimisel on riikide ja rahvusvahelise poliitika käes, võib omaenda valikute kriitiline läbi valgustamine olla hea alguspunkt, mis aitab siduda personaalse poliitilisega.

Tutvustame nelja suunamudijat, kelle disainitud rõivad on loovad ja inspireerivad ning kes ühtlasi liiguvad kiirmoe tsüklitest vastuvoolu.

Yitai teeb linikutest särke

 

View this post on Instagram

 

A post shared by YITAI (@yitai.la)

Instagrami kasutaja Yitai on loonud peamiselt päevasärke tootva mini-kaubamärgi. Algmaterjalidena kasutab ta eelmise sajandi keskpaigast pärit linikuid ja laudlinu. Kuigi mu folkloristist sõber peab seda etnograafia katki lõikamiseks, siis vahest ikkagi ei ole tarvis kõiki vanu linikuid kapipimeduses tolmuda lasta, vaid on okei vähemalt osale neist uus elu anda, tuues tikandid ja pitsid nähtavale. Oma tööga näitabki Yitai, kuidas ajalooga kangastest saab teha stiilseid ja ajatuid rõivatükke.

Bahramyara linlik taaskasutus

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Bahram Yara – Mindful Fashion (@bahramyara)

Bahram Yara õmbleb imeilusaid riideid, kasutades materjalina vanu IKEA kardinaid ja igasugu muid esemeid. Tema stiil inspireerib (näiteks õmbluskursusele minema) hoolimata sellest, et töövõtted on pigem edasijõudnud õmblejatele Bahramyara teeb laudlinadest näiteks jakke, pükse ja päevasärke, näidates lisaks ka seda, kuidas neid välja kanda. Siiski ei õmble ta ainult uusi asju, vaid teeb stiilimuutusi ka oma vanadele riietele. Kui argiriiete õmblemiseks aega pole, siis kindlasti võiks kaaluda kasutatud asjade (ümber)kohandamist kordadel, kui vajad mõnd rõivaeset vaid üheks kindlaks ürituseks, näiteks teemapeoks või koleda jõulukamspuni võistlusel osalemiseks. Peale riietega tegelemise jagab Bahram Yara ka näpunäiteid, kuidas ta tänavalt leitud mööbli ja olmeesemetega on oma kodu sisustanud.

After Always Apparel: kardinad ja tekid riieteks

 

View this post on Instagram

 

A post shared by After Always Apparel (@after_always_apparel)

After Always Apparel konto loojal Zackil endal on küll üsna argine stiil, aga see ei tähenda, et valmivad riided poleks värvikad. Näiteks saavad tema käe all värvilistest tekkidest puhvis suusapüksid ja vest. Üks õmbleja erilisi oskusi on koledatest vanadest fliistekkidest välja võluda pusasid ja dressipluuse, mida kaunistavad erilise tehnikaga väljalõigatud kujundid. Suvisteks päevadeks on ta näiteks õmmelnud komplekti, mille materjalina kasutab mingist hotellist pärit läikivat atlasskardinat. Imeilus on ka pitslaudlinast särk.

Zdroyevski teeb riideid kõigest

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Alexander Zdroyevski (@zdroyevski_)

Alexander Zdroyevski elab New Yorgis ja tema riided on mõnusalt pöörased, sest ta ei löö risti ette ühegi materjali ees. Kuidagi suudab ta muuta igapäevased ebaesteetilised materjalid lahedateks esemeteks. Ta õmbleb peamiselt jakke ja pükse, kasutades materjalidena froteerätikuid, tekke, mööblikangast, salle, teksapükse, vaipu, jalgpallisärke ja isegi vanu seljakotte või kalameheveste. Tema stiil on linlik, kuid ta õmmeldud esemetes on unikaalset käsitöövaibi. Eriti lahe on see roosilisest tekist tehtud puhvjope.