Sambatrummid, filmid ja emadus – Ladyfest on Tallinnas
Täna õhtul algab feministlik festival Ladyfest Tallinn. Seekord on teemaks emadus ja programmi kuuluvad filmid, loengud, töötoad, näitus ja loomulikult peod. Feministeerium uuris tegijatelt miks just emadus, kuidas sambatrummid ja emadus seotud on ning kes on festivalile oodatud. Vastas korraldustiimi liige Heleri Luuga.
Ladyfest Tallinn 2018. aasta teemaks on emadus. Miks valisite selle teema?
Kui vana hea laul “Maa tuleb täita lastega” hakkas telerist kõlama, et soosida rohkemate laste saamist, oli ilmne, et iibeküsimust võetakse Eestis ühtäkki väga tõsiselt. Oli naisi, keda selline kutse kõnetas negatiivselt, sest jäi mulje, nagu jõutaks konservatiivsuseni, mille potentsiaal on minetada naise kehaline autonoomia. Seda eriti Poola ja Iirimaa abordiseaduste valguses.
Samas, me ei saa unustada neid naisi, kes tundsid, et lubadusega kolme last rahaliselt toetada, on riik neile päriselt toeks. Ja naisi, kes, olenemata riigi lubadustest või lubamatustest, on juba otsustanud lapsi, olgu neid üks või mitu, saada ja üles kasvatada.
Kuna feminismi on erinäolist, siis kõik eelmainitud naised saavad olla feministid. Kui ei ole, siis võiksid, sest emad võivad tunda soolist, sotsiaalset ja majanduslikku ebavõrdsust tugevamalt. Ladyfesti tiimile tundus emadepäev hea sillana, et neid kokku tuua.
Mida emadus teie jaoks tähendab?
Ladyfest ei paku välja üht ainuõiget emaduse vormi. Seda seetõttu, et emadus on igaühe jaoks väga individuaalne otsus ja praktika. See võib tähendada lapsendamist, kunstviljastamist, surrogaatemadust, heterosuhet, lesbisuhet, üksikema olemist või kogukondlikku vanemlust ja palju-palju muud. Ema kvalifikatsiooni tingimuseks pole ka see, et ta oleks näiteks cis-naine. Ühine nimetaja on, et emadel on lapsed ja nad defineerivad end (enamasti) naistena.
Millised üritused toimuvad ja kas on midagi, mille üle eriti rõõmsad olete?
Meie rõõmuks ja üllatuseks lisandus kavva Ladyfesti asutajale Anna-Stina Treumundile pühendatud Killu Sukmiti ja Minna Hindi installatsioon “Roosa toss väljas”.
Kino Artisega koostöös näitame dokumentaalfilmide kassetti “Juured”, mida kommenteerib üks autoritest, Anna Hints. Kavas on ka Merili Metsvahi kommentaaridega Hispaania film “Tahan last”. Seekord teeme koostööd ka Arhiivikinoga, kus näeb Reet Kasesalu, Leida Laiuse ja Anna-Stina Treumundi filme, mida kommenteerib Rebeka Põldsam.
Päev enne emadepäeva räägime emaduse ilust ja valust psühholoogi Kairi Tozen-Püttsepaga ja paarinõustaja Ena Soodlaga. Kohe pärast seda on võimalik osaleda eksklusiivses konfliktilahenduse töötoas, mida viib läbi Kristel Rannaääre.
Ladyfesti traditsioonile kohaselt toimub pidu, kus DJ-na astuvad üles Greta Liht, Dagmar Kase, Marta Vaarik ja Eliann Tulve. Performance’iga esineb Sandra Jõgeva. Ühtlasi ootame vabalavale nii värsket verd kui kaua küpsenud loomingut luule, proosa, laulu või muu näol.
Festivali DIY ja aktivistide poolt esindab sambatrummide grupp Rhythms of Resistance Helsingist.
Kuidas on seotud sambatrummid ja emadus?
Rhythms of Resistance (Vastupanu Rütmid) on ülemaailmne sotsiopoliitiline liikumine, mis tegeleb tõsiste teemadega lõbusas võtmes. Trummimuusikaga kritiseeritakse diskrimineerimist, ekspluateerimist ja igat sorti allasurumist, tihti suurte protestiaktsioonide raames, aga ka eraldi. Elav trummimäng on taktikaline otsus meelepaha väljendada. Nii võiks trumme mängida näiteks Riigikogu ees, et nõuda inimväärset puudega lapse hooldaja toetust. Kuid emad võivad protestida ka oma rollist eraldi, kodaniku, kliimaaktivisti või loomaõiguslasena ehk teiste haavatavate gruppidega solidaarsuses. Ja nõndasamuti saab vajaduse korral emadega koos protestida. Eestis ei ole protestikultuur eriti juurdunud, kuid sambatrummid on üks võimalus seda elustada.
Pean küsima – miks te logo välja vahetasite? Kas rusikad ei meeldinud meestele?
Ladyfesti põhilogo (rusikad roosal taustal) jääb endiselt samaks, pigem oleme praeguse ürituse jaoks omandanud kevadise heleroosa teema, millega edasi anda lihtsust ning soojust. Ladyfesti emadepäeva sündmuste erikujunduse lõi Maarja Kaabel.
Kes üldse Ladyfestile oodatud on?
Ladyfestile on oodatud kõik huvilised. Sugu, vanus, rahvus ega amet ei ole takistuseks. Kui tunned, et feminism, emadus või naiste koos tegutsemine võiks sind kõnetada, oled teretulnud.