#9: Kuidas ma olin vägivallatseja vaikiv sõbranna. Ühe Eestimaa feministi märkmeid

Tere, kallis X! Me tutvusime sinu eksi Y-ga umbes kaheksa aastat tagasi baaris. See juhtus nii.

Lõbutsesime oma tüdrukutekambaga ja kui mina olin juba joobestaadiumis „kohe-kohe jään magama“, otsustasin kellegagi lobiseda. Seda lõbusat ja seltsivat poissi, Y-t, kohtasime tüdrukutega veel korduvalt. Mu sõbrannade ja minu enda kerge ekstsentrilisuse ta mitte ainult ei võtnud omaks, vaid ka toetas seda. Meil kõigil oli meeletult lõbus. Just niisugused vindised, vabad ja südamlikud seltskonnad meie noorusest tulevad hiljem meelde erilise soojusega. Sõbrunesin Y-ga tõepoolest.

Sina, kallis X, olid siis Y tüdruk ning tema kaudu sain varsti ka sinuga tuttavaks. Mäletan siiani seda kohtumist. Olin rabatud, et on võimalik olla niivõrd ideaalne tüdruk nagu sina. Ma ei kujutanud kunagi ette, et need ühiskonna silmakirjalikud ja vastuolulised nõudmised võivad olla sinus materjaliseerunud. Sa olid vapustav iludus, väga stiilne, terava mõistusega ning lihtsalt külalislahkuse jumalanna. Ühtaegu avatud, seltsiv ja tagasihoidlik (kas see on üldse võimalik?). Selle õhtu lõpus tantsisime sinuga baariletil. Nii saidki alguse meie sõpruse aastad, kallis X, fantastiliselt lõbusad siis ja hirmutavad nüüd.

Mingil hetkel märkasin, et vahel minu sõber ja sinu poiss Y käitub nagu mitte just eriti hea inimene. Sel ajal ei teadnud ma termineid nagu „väärkohtlemine“, „toksiline käitumine“ jne. Tema suhtumises minusse tunnetasin vaid sõbralikku austust ja toetust ning seepärast ei suhtunud ma temasse nagu ta oleks liiale läinud või halvasti käitunud. Kui sa rääkisid vahel tema raevukatest armukadedushoogudest, ei öelnud ma sulle läägeid sõnu, et mis sa nüüd, ta lihtsalt armastab sind, kuid ei väljendanud ka oma arvamust Y-le, et see on silmakirjalik – olla armas sõprade vastu ja jõhker oma partneriga. Hiljem sõitis Y aastaks välismaale õppima, aga meie sinuga, kallis X, ja veel mõne tüdrukuga meie kambast elasime lähestikku (suurlinna mõõdupuu järgi). Hakkasime sagedamini kohtuma, et meeldivalt ja vabalt suhelda. Sa töötasid, jällegi suurlinna mõõdupuu järgi, peaaegu minu maja nurga taga. Tahtsin nii väga, et meil kujuneks traditsioon süüa õhtust või juua teed pärast sinu tööpäeva, kuid sina astusid üsna harva läbi. Pärast sõitsin juba mina teise riiki elama, aga Y tuli tagasi ja te otsustasite abielluda.

Te kutsusite mind tunnistajaks oma luksuslikku pulma. Arvestades seda, kui palju sul oli endal sõbrannasid (mind peeti ikkagi pigem sinu tulevase mehe Y sõbrannaks), samuti ühiseid sõbrannasid meie kambast, olin lihtsalt rabatud ja loomulikult ka meelitatud. Sedamööda, kuidas ma eemalt sind toetasin pulmade ettevalmistamisel, sai lõplikult ja raudselt selgeks, et peigmehe vanemad olid täielikud manipuleerijad. Nad ei väsinud otsekui naljatamisi kordamast, et kas ikka oled vääriline naine nende imelisele pojale.

Kui me sinuga enne pulmi ükskord samas kohas ööbisime, küsisin mina arglikult: „Kas tead, et ei pea tingimata talle mehele minema?“ Ütlesin ka, et võid lahutada kohe, kui ainult tahad. Millalgi just sellel eluhetkel olin järsku hakanud tundma sügavat huvi feminismi vastu, kuid isegi minu kalgistunud feministisüdameke võpatas teie lõbusal, südamlikul ja hoogsal pulmapeol. Hoidsin sinu kleidi alusseelikuid tualetis, võtsin napsi koos sinu suurepäraste vanematega ja kõik paistsid nii õnnelikena.

Kollaaži autor: Your Weird Sister

Pärast aga muutus kõik üha ebameeldivamaks ja ebameeldivamaks. Kohtusime sinuga harva. Vahel ühises seltskonnas, vahel kahekesi. Y vanemate käitumine näis nüüd ääretult ebaeetiline, tema enda naljad ja kommentaarid sinu kohta muutusid aga alandavateks. Ta oli armukade isegi meie vähimagi suhtlemise peale, kui teda ennast lähedal ei olnud, aga tema „kerged veidrused“ muutusid juba hirmutavaks. Ma ei ole Superwoman ega pretendeeri päästjaks, kes sind hirmsa kiskja käppade vahelt välja kisuks. Aga just tänu ümberkaudsete vaikivale käitumisele kujunebki vägivallatsejal kõikelubatavuse tunne. Tema ahistatav partner aga tunneb samal ajal, et see on normaalne ja tal ei ole põhjust toimuvat kuidagi imelikuks pidada.

Nüüd ma mõistan, et Y armastus minu kui sõbra vastu pimestas mind. Ma ei märganud, et suhetest sinuga rääkis ta märksa hiljem pärast meie seltskonnaga tutvumist, kus ta käitus sõbralikkuse ja flirdi piiril. Ma ei saanud aru, et siis, kui sina, kallis X, mulle vahel harva Y armukadedushoogudest või tema alandavatest kommentaaridest räägid, siis tõenäoliselt läheb see suletud uste taga üle süstemaatiliseks alandamiseks. Pärast ütlesid juba ise, et veidi pelgasid edendada meie suhtlust, et mitte Y-t provotseerida. Mina kartsin sind liiga sageli pärast tööd teed jooma kutsuda.

Nüüd aga on minu jaoks kõige hirmsam see, et kui ma kõigest sellest aru sain, ei öelnud ma midagi Y-le otse näkku. Ma ei ole talle siiani midagi öelnud. Mul jätkus ainult jõudu lõpetada temaga suhtlemine ja vältida paari aasta jooksul kohtumisi. Seda ei ole raske teha, kui elad teises riigis.

Kallis X, mul on väga õudne mõelda, kui palju valu on ta jõudnud sulle põhjustada isegi sel ajal, kui ma olin juba aru saanud, et olukord kaldub psühholoogilise kuritarvitamise poole. Ja iga kord, kui ma mõtlen sinu kui suurepärase spetsialisti, imelise sõbranna ja võrratu inimese peale, tunnen, et olen süüdi selles vaikivas nõusolekus, sest ma ei öelnud selles olukorras sõnagi sinu kaitseks. Loodan väga, et toetasin sind kas või veidi selles õuduses, kui leidsin sinu jaoks hea terapeudi kontaktandmed ja kuulasin ära sinu läbielamised. Kallis X, sul on praegu väga raske, kuid sa oled väga tugev.

Ma kardan ikka veel olla liiga järsk oma arvamustes ümberkaudsete inimeste ja nende käitumise suhtes, sest kardan ise muutuda julmaks. Veel rohkem aga kardan, et muutun vaikivaks tunnistajaks sellele, kuidas avaldatakse psühholoogilist survet minu lähedasele inimesele, ning ei võta midagi ette.

Kui me näeme, kuidas käitub julmalt inimene meie ringkonnast, ei saa me alati kohe muutuda kangelaslikuks päästjaks ega peatada süstemaatilist vägivalda. Ent me ei tohi mitte mingil juhul toetada alandavaid nalju ja jõhkraid väljaütlemisi, et mitte kinnitada vägivallatseja veendumust, et ta teeb kõike õigesti.

Eelmisi Your Weird Sisteri lugusid loe siit.