Augusti kultuurisoovitused: Eesti naiskunstnike looming, fotod kehadest ja feministlik püstijalahuumor

Suvi kestab veel ning sellega koos ka põnev kultuuriprogramm, millega kuumemad kuud meid kostitavad. Feministeeriumi toimetusel on lõikuskuuks mõned soovitused varuks neile, keda tihe graafik veel puhkusele lubanud pole või kelle suvine kogemisjanu on alles kustutamata.

Näitus “Kooskõla” Pärnu Muuseumis. Foto: Pärnu Muuseumi koduleht

Näitus “KOOS|KÕLA” Pärnu muuseumis

Kui satud augustis veel suvepealinna, siis külasta kindlasti Pärnu muuseumi näitust, mille keskmes on Eesti kunsti naised ja nende looming 20. sajandi algusest tänaseni. Väljapanekul on esitletud maalid, graafika, skulptuur ja video kokku 63 kunstnikult. Eri aegade autorite teoste kõrvutamine utsitab mõtlema, kas ja kuidas on saja aasta jooksul muutunud naiste kujutamise viisid ja minapilt ning naiste roll kodus ja ühiskonnas. Hea võimalus kogeda ühes ruumis koos teoseid, mida oled seni vaid piltidelt näinud ning taaskohata vanu feministlikke lemmikuid.

Kuraator Mareli Reinhold

Sissepääs piletiga

Avatud 8. septembrini 2024

Aida 3, Pärnu

Ingliskeelne püstijalahuumor EASTERN COCKTAIL HOUR. Foto: promomaterjal

Püstijalahuumor EASTERN COCKTAIL HOUR

Lühietenduste festival Tallinn Fringe toimub sel korral 18. augustist 18. septembrini. Feministliku püstijalahuumori austajatele soovitame kolme naiskoomiku ühist etendust, mis räägib nende kõigi suhtest Ida-Euroopaga. Oma mõtteid jagavad Sveta Grigorjeva, Marian Võsumets ja Lydia Oyeniyi ning lisaks naljadele kuuleb ka satiiri ning luuletki. Üritus on inglise keeles! Pileteid saab osta siit.

Toimumiskuupäevad: 22. ja 29.–31.august.

Biseksuaalsed naised rebivad kildu. Illustratsioon: Evil Sasha.

Püstijalahuumor BI-conic: bisexual variety extravaganza

Kelle huumorijanu eelmisel etendusel täis ei saanud, võib kuulama tulla ka teist naiskolmikut. Lavale astuvad Sille-Kadri Simer, Evil Sasha ning oma stand-up debüüdi teeb ka Feministeeriumi toimetaja Triin Sepp, kes ühtlasi ka õhtut juhib. Laval jutustatavate lugude fookuses on biseksuaalsus koos kõigi selle võlude ja valudega. Kuidas tulla toime sellega, kui teoorias on partnerivalik heterode omast laiem, ent reaalsuses pole ikka kellegagi kohtingule minna? Miks biseksuaalne meeleoluvalgus on maagiline asi? Neile ja paljudele teistele küsimustele saab vastuse kultuuriklubis Winkel. Pileti saab lunastada siit.

Toimumiskuupäevad: 29.–31.august.

Atleettšempion Linda Belling. Foto autor: Heinrich Tiidermann, Tallinna Linnamuuseum.

Fotonäitus “Sugu ja lugu” fotomuuseumis

Näitusel “Sugu ja lugu” on teoseid alates fotograafia algusest Eestis kuni digiajastu tulekuni 2000. aastatel. Selle pika perioodi jooksul on muutunud nii kunstilised konventsioonid, tehnilised võimalused, moraalinormid kui ka kultuuriline ja poliitiline kontekst. Näitusel on esil akt ja portreed, mille keskmes on keha. Leidub ka teoseid, kus keha kaudu väljendub eelkõige sümboolne tähendus või emotsioon. Esimest korda Eesti kunstiloos on välja toodud ajalooline pornograafiline foto, mis eksisteerib iseseisva žanrina fotograafia algusaegadest.

Harjumuspäraste portreede kõrval näeb 19. sajandi lõpu ja 20. sajandi alguse fotosid, kus inimest on kujutatud ebatraditsioonilises rollis või tegevuses. On pilte nii karnevali- ja kväärikultuurist (ingl. queer) kui ka privaatsetest intiimpraktikatest.

Kuraator Annika Haas

Raekoja 6, Tallinn

Näitus on avatud kuni 2026. aasta jaanuari lõpuni.

Foto autor: Karlotta Lainväe “Elame mõlemad” 2022, Tallinna Linnamuuseum, promomaterjal

Fotonäitus “Keha”

Suveperioodil saab fotomuuseumi näitusi näha galeriis Seek, mis asub Tornimäel, Stockmanni, pilvelõhkujate ja uhkete hotellide varjus. Peale 13.–14. sajandist pärinevate ning kunagise Jaani seegi kompleksi kuulunud varemete on väljas fotonäitus kehadest. Eksponeeritud teosed avavad tänapäeva ühiskonnas kõlavaid tähtsamaid teemasid. Väljas on seeriad, mis arutlevad haigustest tulenevate stigmade, nahavärvi pärast diskrimineerimise, soolise ülemineku, kehapositiivsuse, ilukirurgia ja ühiskondlike iluideaalide üle. Mitme fotosarja autorid on vaatajani toonud oma kehaga seotud intiimsed ja isiklikud lood. Samuti leiab väljapanekult abstraktseid kehamaastikke kujutavaid, keha ja ruumi, keha ja aja (ka vanuse), keha ja keele ning keha ja vaimu duaalseid seoseid analüüsivaid visuaalseid sarju.

Kuraator Annika Haas

Fotomuuseumi galerii Seek

Näitus on avatud 30. septembrini 2024

Väike-Pääsukese 5, Tallinn