JAHvember: nõusolekurikkad novembri kultuurisoovitused

Naiste ja naiselikkuseteemaline grupinäitus “Meduusa naer”

Pauline Curnier Jardin “Quun sang impur” 2019. Kuvatõmmis kunstniku videost. Kunstniku ja galerii Ellen de Bruijne Projects loal

“Meduusa naeru” kuraator Maria Helen Känd on soovinud suunata pilgu naiste kogemustele ja eneseidentifitseerimisele patriarhaalses maailmas. Kuna visuaalkultuuris valitsevad üsna ühtlustatud ja sageli piiravad stereotüübid, on sekkumine muidugi vajalik. Näitusel küsitakse kõige enam ehk seda, mida naised ise näevad enda piirajana, mida nad ihaldavad ja mis tundub köitev.
Näituse pealkiri, “Meduusa naer”, on laenatud feministliku autori Hélène Cixous’ legendaarsest esseest, kus julgustatakse naisi oma keha ja seksuaalsust vabalt väljendama ning end meeste kammitsatest vabastama. Naiselikkuse teemale lähenetakse näitusel eri nurkade alt, mis kõik aitavad mineviku müüte ümber hinnata ja aktsepteerida naiseks olemise kogemusi. Näituse tähtteoseks saab pidada Pauline Curnier Jardini videot “Verest tühjaks jooksnud”, kus menopausi läbinud naised omaenda erootilisi kehasid ja võimu naudivad.

Näituse kunstnikud: Anna-Stina Treumund, Chupan Atashi, Kris Lemsalu, Ly Lestberg, Pauline Curnier Jardin, Salla Tykkä, Terje Ojaver, Young Joon Kwak

Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseum, näitus on avatud 27.10.–17.12.2023

Mida teeb puudutus? melanie bonajo isikunäitus “Kui keha ütleb Jah+”

Melanie bonajo. Kui keha ütleb Jah. 2022. Stoppkaader videost. Installatsioon koostöös Théo Demans’iga, tellinud Mondriaan Fund. Kunstniku ja AKINCI loal

“Kui keha ütleb Jah+” on Hollandi kunstniku Melanie Bonajo isikunäitus, mis uurib intiimsuse küsimust meie üha enam kommertsialiseeruvas ja tehnoloogilises maailmas. Näitus keskendub puudutusele nii sõna otseses tähenduses, kui ka sellisele puudutusele, mis väljendab meie suhet üksteisega ja maailmaga me ümber. Melanie Bonajo väidab, et puudutusel on võime tõhusalt leevendada üksildust, mis on tänapäeva ühiskonnas laialt levinud probleem.

KUMU koduleht tutvustab kunstnikku nii: melanie bonajo on Hollandi kunstnik, filmilooja, somaatiline seksuaalterapeut ja -koolitaja, puudutusteraapia treener ning immersiivseid kväärruume loov aktivist. Kunstnikku huvitavad peavoolust väljapoole jäävad kogukonnad, kes elavad või töötavad ühiskonna äärealadel kas siis kultuurilise tõrjutuse või normatiivsesse süsteemi mittekuulumise tõttu. bonajo loomingus on esil eetilise ja empaatilise kooseksisteerimise küsimused, kehapoliitika, võrdsus ning maailma ja iseenda alternatiivsed tajumisvormid.

Näitus on avatud 10.11.2023–28.04.2024

Näituse kuraator on Maria Arusoo

25.01.2024 teeb Feministeerium näituse publikuprogrammis nõusoleku töötoa

Lavastus “Nõusolek

Pildi allikas: Linnateater

Novembri alguses jõudis Linnateatri lavale Briti näitekirjaniku ja lavastaja Nina Raine’i 2017. aastal kirjutatud etendus “Nõusolek”. Linnateater kirjeldab tükki kaasaegse suhtedraamana, kus ühe juristide sõpruskonna kaks liiget satuvad tegelema sama kohtuasjaga, üks prokuröri ja teine kaitsjana. Seksuaalvägivalla ning nõusoleku komplekssusi käsitlev etendus jõuab Eestisse olulisel ajal, mil ka meil arutatakse vägistamise juriidilise definitsiooni nõusolekupõhiseks muutmise üle. Näidendi põhifookus on ohvri asemel siiski juristidel endal, kelle katkine eraelu ja seksistlikud hoiakud põimuvad nende rollidega kohtusaalis, milles toimuvat nad ühtaegu selgelt sõuks tunnistavad ja samas ratsionaalsuse ning tõe etalonina vajadusel vaidluses välja käivad. Lugu juurdleb, kas emotsionaalsus ja ratsionaalsus on ikka vastandid, ning esitab tugeva argumendi, et empaatia on objektiivsuse hädavajalik komponent. Kuidas saada aru, mida inimene ütleb vande all, kui sa ei saa inimesest aru?

Autor: Nina Raine; Lavastaja: Taago Tubin (Ugala)

PÖFF: “Consent

Film „Nõusolek“ on valminud Vanessa Springora autobiograafilise romaani põhjal. Pariis, 1985. aasta. 13-aastane Vanessa kohtub viiekümneaastase tunnustatud kirjaniku Gabriel Matzneffiga. Tüdrukust saab kultuuri- ja poliitilikamaailmas kõrgelt hinnatud mehe armuke ja muusa. Film näitab Vanessa avalikku alandust ja kannatusi, mis kõikehõlmavale suhele järgnevad, kui Gabriel otsustab kogu maailmale nende kooselu intiimsed üksikasjad avaldada, aga ka seda, kuidas naine sellest üle sai. Tähelepanu väärib ka tugev visuaalne keel ning filmi siiras provokatiivsus.

Režissöör on Vanessa Filho, stenaristid on Vanessa Filho, Vanessa Springora ja François Pirot

Film on prantsuse keeles, eesti- ja ingliskeelsete subtiitritega.

 

Q-Space Festival

Q-Space on alustamas uut kultuurifestivali Tallinnas (30.11-3.12) ja Narvas (15.-17.12), eesmärgiga jagada LGBT+ inimeste lugusid ning edendada ühiskonna sidusust ja teadlikkust läbi filmilinastuste, arutelude ja töötubade. Festivali saab ka toetada.

Pimedasse talveaega toob Q-Space festival hulga külalisi ja värvikaid üritusi:

Filmidest lähemalt SIIN.

Lühifilm “The Present

Palestiina-Ameerika filmitegija Farah Nabulsi 2020. aasta lühifilmi nimel on mitu tähendust. “The Present” võib tõlkes korraga olla nii “kingitus”, “olevik” kui ka “praegune olukord”.
Oma pulma-aastapäeval asub Yusef koos oma väikese tütrega Läänekaldal oma naisele kingitust ostma. Aga kui lihtne on minna poodi, kui ees seisavad eraldatud teed, sõdurid ning kontrollpunktid?

Film on inglise keeles, vaadata saab Netflix’ist.