Elina Masing: Valge Tüdruk on rõve ja kitsas definitsioon tänapäeva naisest

Elina Masing on oma noore ea kohta saatnud korda juba väga palju: lõpetanud Tallinna balletikooli ja õppinud Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemias tantsukunsti. Ta on teinud sõpradega bändi 5Horses ja avaldanud hiljuti sooloartistina Valge Tüdruku nime all singli ja video “Transparency”. Ta on esinenud teiste andekate Eesti LGBTQI noortega performance’is veenus.me. Ta on teinud hüppe peavoolutelesse, kus ta mängib peaosa Eesti krimiseriaalis “Vaga vesi” (“V Tihom Omute”). Edasi tahabki Elina liikuda aina kaalukamate tegudeni – nagu ta ise ütleb.

Alustame päris algusest ehk räägi veidi oma lapsepõlvest. Kas sa olid loominguline laps?

Olin loominguline laps, eriline tunne oli luua perekonnapidustustel tantse noorematele sugulastele ja teha sõbraga iganädalasi joonistamisvõistlusi. Esimeseks suuremaks loominguks oli vist helikassetidele salvestamine, kodumakil oli nupp, millega sai lindistada podcast’e ja nii veetsin iseendale kuuldemänge luues päevas palju tunde.

Mida andis tänasele Elinale Tallinna balletikooli koolis õppimine? Kuidas on see su loomingut ja isiksust mõjutanud?

Tallinna balletikool andis mulle arusaama sellest, kui oluline on leida elus see, mida armastan. Paljud kaasõpilased nautisid meie igapäevast balletirutiini ja unistasid rahvusooper Estonia laval tantsimisest. Mina tundsin, et tahan midagi muud, minu jaoks nõudis ballett liiga suuri ohverdusi ja jäi liiga elukaugeks. Kindlasti oli see hea elukool, olen õnnelik, et sain tugevamaks, mitte ei murdunud.

Vaatasin Youtube’ist Sinu väga lahedat “telesaadet” “Maagiline metamorfoos”, kus vene emakeelega noored Jaan ja Sofia sunnitakse heterodeks ja eestlasteks. Millal sa viimati tundsid, et keegi tahab sind “normaalseks” muuta? Või sellised katsed enam sind ei kõiguta?

“Normaalseks” muutmine on tõesti jäänud kaugemaks, praegu suhtlen lähedalt väga väheste inimestega ja omakeskis kipub ununema, kui absurdsed ootused on välistel inimestel teineteisele. Kui teha väikegi samm välja oma harjumuspärasest keskkonnast või lugeda uudiseid, on kõik jälle tagasi – elame maksimaalselt valesti. Viimane “soovitus”, mis mulle isiklikult anti, oli seotud välimusega, et “sul on kõik on ju nii hästi, miks sa peaksid tahtma kunagi midagi enda juures muuta? Küborgite generatsioon!”.

 

Mulle tundub, et sulle kui artistile on väga oluline sõnum: see, mida sa ütled. Miks nii? Võiks ju ka niisama tantsida, laulda, aga sina oled poliitiline.

Ma olen oma loomingus väga isiklik ja nagu igas kunstis, peegeldavad teosed autori mõttemaailma. Aktuaalsete probleemide kõrval ei saaks ma laulda sinust ja minust ja meie piknikust (kui siiski, siis oleks see viide ignorantsusele). Väga hindan erinevaid lähenemisviise ja kunstnikke, kes tegelevad monalisalike teemadega ja avavad neid publikule. Ise haakun igapäevaellu, sellesse, mis on tihtipeale kõige vastuolulisem.

Su artistinimi on Valge Tüdruk. Miks just see?

Valge Tüdruk on rõve ja kitsas definitsioon tänapäeva naisest. Vaatemängu pakub see, kui kaugele üks valge tüdruk võib jõuda ja kui palju tal on öelda.

Kuidas on pandeemiaaeg sulle kui artistile mõjunud? Esineda ei saa, kohtumised on piiratud, pidusid ei korraldata jne.

Mulle on lock-down mõjunud positiivselt, vajasin aega endale, enne viisid paljud sündmused süvenemisest kõrvale. Kõige enam on mul kahju, et ma ei saa käia teatris. Väga igatsen lavalisi olukordi, vahetu vastutus oli väga nauditav ja edasiviiv. Praegu õpin teistsugust vastutust, kus isiklik motivatsioon loeb veel enam kui enne. Tahan olla Jodorowski. 

Kas näed oma tulevikku muusikas, filmis, tantsus? Kas Eestis?

Tahtsin proovida välismaal elamist, plaan oli minna Saksamaale, aga targem on praegu kuni asjaolude selginemiseni olla kodus. Näen enda tulevikus eksperimenteerimas eri meediumitega ning tahan leida oma kesktee emotsiooni ja professionaalsuse vahel. Muusika – jah, filmikogemust tahaksin samuti kindlasti veel kogeda. Tahan, et edasi tuleksid ikka aina kaalukamad teod.

 

Kas Ariana Grande on tegelikult ka su iidol? (Küsimus on inspireeritud Valge Tüdruku laulusõnadest – M.P)

Ariana on suur projekt, mis töötab, ja mulle meeldib see, et me mõlemad mängime kapitalistliku kultuuri väärtustega. “Transparencys” on ta iidoliks tõstmine siiski irooniline. Samas ei saa jätta mainimata, et erinevalt paljudest Eesti staaridest, võtab Ariana Grande sõna paljudel poliitilistel teemadel, millest Eestis paljud vaikivad. 

Loe teisi maailmamuutjate portreelugusid siit.