Küünarnukitunnet ja mõtisklust teiste keskel. Veebruari kultuurisoovitused

USAs on veebruar mustanahaliste inimeste ajalookuu, mille puhul võiks vaadata kõiki Feministeeriumi jaanuarikuu kultuurisoovitusi. 24. veebruar ei tähista Eestis enam ainult iseseisvuspäeva, vaid ka Ukraina sõja algust. Kuigi praegune sõda on pikk ja koletu, tuleb end jõudumööda jätkuvalt arengutega kursis hoida. Tänavu on veebruar ka üldvalimiste kuu: küllap on varsti tänavad kaetud tuntud ja tundmatute poliitikute püüdlike naeratustega ning kogu analüüsiv ajakirjandus püüab selgitada, mis on populistlike lubaduste sisu ja keelitab vasakpoolseid poliitikuid esinema visioonikamalt. Feministeeriumi kultuurisoovitusteks valisin üritused, kus saab mõelda teiste keskel omaette või koos ja küünarnukitundega. 

Plakati kujundaja Kaimai Kuldkepp

9.02 ja 16.02 Enesekaitse töötuba 

Feministeeriumile pakkus ingliskeelse enesekaitse töötoa välja Saksamaalt pärit Sarah Tekath, kes töötab igapäevaselt ajakirjanikuna ning on feministlike taskuhäälingute saatejuht. Töötubade enesekaitsetehnika põhineb kick-poksil ja krav maga’l. Kursusel osalemiseks pole tarvis eelteadmisi, aga kaasa võib võtta kujuteldava olukorra kirjelduse, kus on tarvis enesekaitsevõtteid.

Töötuppa tuleb registreerida https://forms.gle/fEehxdH1M1eopBn26 

Kaader filmist „Coming Out“ (1989)

8.02 ja 21.02 LGBT+-ajaloo filmid QSpace’iga

8. veebruaril kell 18.30 linastub Tallinnas Filmimuuseumi kinosaalis Heiner Carow draama „Coming Out” (1989). Carow film oli esimene homoseksuaalsete meeste elust kõnelevaid filme Ida-Saksamaal ning see filmiti ida-saksa geibaarides. Film esilinastus 1989. aasta 9. novembril ühes Ida-Berliini kinos. Esilinastuse ajal filmi näitamine katkestati väga ootamatult: tuled pandi põlema ja publikule teatati, et piir Saksa Demokraatliku Vabariigi ja Saksamaa Liitvabariigi vahel on lahti ning Berliini müür langenud. Tuhanded inimesed tulid tänavatele tähistama. Osa publikust saalis hüüdis: „Hei, kuidas see film lõppeb? Me tahame seda edasi vaadata!“

Filmi vaatamise järel vastab publiku küsimustele filmi peaosaline Matthias Freihof. 

Arutelu on inglise keeles ning film on saksa keeles eesti-, inglise- ja venekeelsete subtiitritega. 

21. veebruaril korraldab QSpace Hollandi LGBT-teemaliste lühifilmide kogumiku „Dutch Courage“ (Hollandi julgus) linastuse ja vestlusringi kinos Sõprus. 

Elsa Rosenstein, „Käsijalgsed“. 1920.–1930. aastad, pliiats. Tartu Ülikooli loodusmuuseumi kogu

11.02 Feministeeriumi kunstituur ja Vikerlaste sünnipäevakontsert

11. veebruaril tasub sammud seada Kumu kunstimuuseumisse. Kell 15.00 alustame näitusel „Kunst või teadus“ kuraator ja kunstiajaloolane Kristiina Tiidebergiga tuuri, kus rahvusvahelise „Naised teaduses“ päeva puhul räägime 19. sajandi ja 20. sajandi alguse Eesti naistest teaduses ja kunstis. Kui enne 20. sajandi algust naisi üldjuhul ülikoolidesse ei lubatud, pidid naised hariduse nõutamisel olema eriliselt leidlikud, kantud juhuse õnnest ja privileegidest. Need erandlikud lood naistest kunstis ja teaduses pole laialt tuntud ning seda põnevam on fragmenteeritud lugusid mõtestada koos uurija endaga!

Pärast tuuri, kell 16.00 alustab kontserdiga Eesti LGBT+ inimeste koor Vikerlased, kes tähistavad viienda tegevusaasta täitumist. Lisaks Vikerlastele asutavad üles Soome koor Out ‘n loud, Helsingin queer-feministinen kuoro (Helsingi kväärifeministide koor) ja The Friends of Dorothy. Esitlusele tuleb legendaarseid viise Eestist, Soomest, Rootsist ja mujaltki!

14.02 Sõbrapäeval FLINTA naljaõhtu Pussy Jam

14. veebruraril kell 18.30 avab uksed Eesti feministliku varieteekultuuri meka Heldeke õhtuks täis nalja. Pussy Jam on Tallinna ingliskeelne püstijalanaljade sari, kus lavale astuvad flintad (female, lesbian, intersex, non-binary, trans, agender / naissoost, lesbid, intersoolised, mittebinaarsed, trans- ja asoolised inimesed). Kindlalt esineb naljadega Feministeeriumi toimetaja Jana Levitina. Nalja tehakse nii enda kui ka teiste üle! 

22.02 ja 24.02 Ühe Ukrainast põgenemise lugu laval 

Donetskist pärit etenduskunstnik Sofija Melnikova esitab veebruaris kaks korda lavastuse „Draamakuninganna“ Kanuti Gildi SAALis. Kunstnik tutvustab oma lavastust lühidalt nii: „Lugu sellest, kuidas see sõda tegi minust draamakuninganna. Sellest, kuidas elada üle kodust lahkumine, hirm, ebaõnnestunud armastus ning kaheksa aastat kestnud suhte lõppemine. Lavastuse aluseks on minu mälestused põgeniku teekonnast. See lugu on sellest, kuidas leidsin end Riiast ning emotsionaalsetest keerdkäikudest, mis teel ette tulid.“

Lisaks lavastuse vaatamisele saab Ukrainat saab meeles pidada annetades ja end igapäevaselt kursis hoides. 

Näitused feministile piielda

28.10.2022–21.05.2023 „Plakatinaised. Eesti, Taani ja Hiina ideoloogiline plakat“ Maarjamäe lossis

20.01–14.05.2023 „Andres Serrano. Kurikuulsad“ Fotografiskas

01.02–01.04.2023 „Naise kujutamine 1920.–1980. aastate Eesti skulptuuris“ Valga Muuseumis

03.02–25.3.2023 „Tervitused ja mis iganes taastaks meie katkema kippuva suhte“ Kogo galeriis

04.02–02.04.2023 Kaisa Eiche ja Kadi Estland “Naisteta küla” Kanal galeriis