Vägistamine. Kiri ohvrile

NB! Tegemist on vägistamisteemalise kujundliku meediakirjeldusega.

Kallis sõbratar!

Kui sind vägistatakse ja sa tahad juhtunu avalikuks teha, siis pead sa teadma mõningaid väga olulisi asju. Lisaks sellele, et kõigil süüdistatavatel on õigused, kehtib süütuse presumptsioon, kedagi ei tohi avaldamise käigus häbistada ega taga kiusata ning kehtib õigus ausale protsessile, pead sa meeles pidama ka alljärgnevat.

Kui sind vägistab pereliige ja see pereliige ei ole võõramaalane, moslem ehk üks nendest, kelle kohta üteldakse, et nad on alati läänelike naiste vastu julmad, siis pea meeles, et mitte keegi ei usu sind. Ja see pole kõik. Väga paljudel juhtudel on ka kogu perekond sinu vastu. Kui sind vägistatakse kodust väljas ja vägistaja on itaallane, siis õpi ära – sulle öeldakse, et toimunu oli sinu süü. Sa ju otsisid seda. Kindlasti sulle tegelikult meeldis, sa provotseerisid ja nüüd valetad häbitult. Tea, et sa oled süüdistatu pere vaikimiskoodi ja seksistlike tõekspidamiste kohaselt libu, kes tahab oma vägistaja elu ära rikkuda.

Kui aga sinu sõnades tõesti ei ole võimalik kahelda ja konkreetsete faktide toel saab näidata, et sind tõesti vägistati, siis öeldakse, et mees oli haige, teda tabas kontrollimatu kirehoog, ta oli mingite imelike narkootikumide mõju all, mis muutsid potentsiaalse Nobeli inimõigustepreemia laureaadi üheks vägistajast kriminaaliks.

Foto: Il Fatto Quotidiano

Foto: Il Fatto Quotidiano

Kui väljaspool kodu vägistab sind välismaalane, siis pea meeles, et igal juhul pole sina see, kes kellelegi korda läheb. Kõik hakkavad sind usinalt kasutama vahendina, et viia ellu rassistlikku ja fašistlikku poliitikat kõigi immigrantide, nii naiste kui ka meeste vastu, isegi kõigi laste vastu, kellel on sinu omast teistsugune nahk, rahvus või religioon. Kellelgi pole kiiret tegeleda tõega ja ainult siis, kui sa eelkirjeldatud käsitlusega nõustud, tunnistatakse sinu õigust tunda end ärakasutatuna. Aga see-eest on kõik agaralt valmis panema koletise pildi kohemaid esilehele, vahet pole, kas ta on süüdi või mitte, oled sa ta identifitseerinud või mitte. Sest clandestini, “salasisserändajad”, on ju kõik kriminaalid, vargad ja vägistajad. Itaallased mitte.

Kui väljaspool kodu vägistab sind välismaalane, siis kuuled keemilisest kastreerimisest, “neegri” lintšimisest ja “turvalisusevajadusest”. Keegi ei küsi sinult, miks sa pidid minema trammile, bussile või metroorongile perifeerias ja väga hilisel tunnil. Keegi ei esita küsimusi su majandusliku situatsiooni kohta. Mõne suust lipsab umbes midag sellist, et “karistus on kindlustatud”, aga sinu jaoks sel tähendust ei ole. Keegi ei räägi kunagi sellest, et sissetulek oleks kindlustatud.

Kui väljaspool kodu vägistab sind välismaalane, siis tea, et sind usutakse ainult siis, kui vägistaja on rumeenlane, araablane või põhja-/kesk-/lõuna-aafriklane. Kui sind vägistab ameeriklane, USA sõjaväelane või ükskõik milline Euroopa mees, ka itaallane, kes kuulub jõustruktuuridesse, ja, eriti siis, kui sind vägistanud välismaalane on rikas, siis sinust ei hooli keegi ja sind ei usuta kunagi.

Kui kodus või kodust väljaspool vägistab sind mees – itaallane, võõramaalane, eurooplane või ameeriklane, siis tea, et on väga võimalik, et sind kasutavad ära ka mõned naised, kes ütlevad, et nad võitlevad vägivalla vastu, aga mitte seetõttu, et neid huvitaksid sinu lahendused või see, mida sinul on öelda. Neil on vaja ohvrit, et realiseerida omaenda ühtlustavaid strateegiaid, et naisi “ühendada”, unustades, et me erineme kultuuri, päritolu, religiooni, poliitilise identiteedi ja sotsiaalse klassi alusel. Sind läheb vaja, et seaduspärastada neid, kes kasutavad ära vägivallavabadust kontekstina, et poliitilise võimu aparatuuri kasutamist jätkata. Neil on sind vaja, et ma lõpetaksin palgavõitluse ja võitluse elukoha eest ja vaataksin oma võitluskaaslast vaenlasena. Neil on tarvis sinu abil ütelda, et kõik naised on ohvrid, unustades, et ka naiste hulgas on homofoobe, abordivastaseid, privilegeerituid, rikkaid, autoritaare, kellel ei ole mingit austust sinu valikuvabaduse vastu. Lausa selleni, et omaenda moraalivisiooni peale surudes ei kaasa nad sinu arvamust ja kuulutavad jultunult, et räägivad ka sinu nimel.

Ükskõik, kuskohas sind vägistatakse, tea, et meedias kirjeldatakse sind kas libuna või vaese ohvrina, kellel on vaja tugeva macho, järelvalvaja või kavaleri abi, või siis ohvrina, kelle nimel tuleb hääletada rassistlike seaduste poolt, turvalisusplaanide poolt, mida on vägistamisest kõnelevasse seadusandlusse vaja umbes samapalju, kui on sinna vaja peatükki “Mägede alla tunnelite kaevamist takistavate haldjate karistamine”.

Pärast vägistamist tunned sa nagu sind oleks veel tuhat korda vägistanud kõik need, kes sind omaenda eesmärkide nimel ära kasutavad. Võib juhtuda, et küsid endalt, kas sa üldse tegid õigesti, et rääkisid? Kas see oli ikka see viis, kuidas sa oma õudsest kogemusest üle saada soovisid? Kas ei oleks olnud parem end lihtsalt oma tuppa sulgeda, et mitte kohata oma vägistajat ja kõiki neid, kes sind pärast teda vägistasid? Võib juhtuda, et sa küsid endalt seda kõike, aga peaksid alustuseks meelde tuletama, et sina oled palju tähtsam kõigist neist pagana ülbikutest, soost sõltumata, kes raisakotkana su ümber tiirlevad, lootes, et saavad su laipa millegi õigustamiseks kasutada.

Foto: nevil zaveri "The red riots" / Creative Commons

Foto: nevil zaveri “The red riots” / Creative Commons

Aga, kui peaks juhtuma, et sind vägistatakse, saad sa siiski midagi ära teha. Võid pöörduda teiste naiste või meeste poole, sinu enda sotsiaalse võrgustiku poole, kogukonna poole, mille liikmed on su sõbrad, solidaarsed vennad ja õed, kes teavad, millest sa räägid. Inimesed, kes hoolivad sinust ilma sind milleski süüdistamata, sõltumata sellest, mis on sinu vägistaja päritolu, sotsiaalne staatus, majanduslik positsioon. Võid vahetada riiki, rahvust, meeles pidades, et vägivald ei ole vähem vägivald, kui see juhtub kusagil mujal. Vägivald ei ole pärit rahvusest või religioonist, sellel on kultuurilised juured, asjaolu, mida ükski turvalisuslane või mehelikkuslane ei taha kunagi tunnistada ja mille olemasolu nad eitavad. Võid ka lihtsalt minna enesekaitsekursusele, luua oma Pink Gangi ja end ise kaitsta. Igal juhul, õde, tea, et mina olen sinuga.

With love,

Eretica

 

Esmailmunud veebiportaalis Fatto Quotidiano

Itaalia keelest tõlkinud Oudekki Loone, toimetanud Aet Kuusik