Ameerika ja maailma naistele – hoiatus ja kutse protestile Poolast

Meie, Poola naised, oleme jälginud Ameerika demokraatia suurima ohu esilekerkimist Donald Trumpi isikus südantpööritavalt tuttavliku tundega. Lähenedes 8. märtsile, rahvusvahelisele naiste õiguste kärpimise vastase streigi päevale, soovime teiega jagada, mis on kaalul sellise riigi vaatevinklist, kus äärmuskonservatiivne valitsus on juba üle aasta võimul olnud. Head naised Ameerikast ja maailmast, teie hirmud on põhjendatud. Aga te pole üksi.

8. märtsil toimub meie teine vastuseis mürgisele suhtele, mida meie praegune valitsus püüab Poola naistele peale suruda. Meie esimene streik toimus mustal esmaspäeval, eelmise aasta oktoobris, mil me ujutasime tänavad üle mustade vihmavarjudega, et kaitsta oma reproduktiivõigusi. Suuresti nagu Donald Trump, kes oma esimesel ametipäeval kehtestas üleilmse vaigistusreegli valitsusvälistele organisatsioonidele, mis pakuvad naistele reproduktiivtoetust, alustas Poola valitsus oma aega katsega kriminaliseerida need mõned erandid, mis meie niigi karmis abordiseadusest on välja jäänud. Me ei saanud ega lasknud sellel ettepanekul läbi minna.

Sellest ajast peal oleme näinud valitsuse tegevusi, mis algavad rünnakuga naiste õigustele ning liiguvad edasi, kirjutades sisserändajate mustamise ja natsionalismi laste ajalooõpikutesse. Oleme tunnistanud presidendi ametiaega, mis algab sellega, et voli naiste elude eest otsustada antakse üle võimudele, ja liigub edasi, tühistades ohustatud looduskeskkondade kaitset. Samuti oleme kogenud, et mees, kes on valitud esindama kogu riiki, pöörab naistele selja ning käitub samamoodi ka meedia ja kohtutega. Kui jõhkard saab kõrgeima poliitilise võimu enda kätte, siis on tagajärjeks see, mida me Poolas praegu näeme – halvatud põhiseaduslik kohus, haridussüsteem, mis on sukeldatud kaosesse, riik, mida lämmatab sudu, koht, kus ürgmetsi ja linnapuid langetatakse hoolimatult, kus sõltumatu meedia on majandussanktsioonide tagajärjel nõrgestatud ja avalik meedia on muudetud valitsuse propagandamasinaks. Mis algas hoobiga meie reproduktiivõigustele, on muutunud rünnakuks kõigele, mida me praegusaegses ühiskonnas kalliks peame. Need muutused toimusid Poolas väga lühikese aja jooksul. Sama võib juhtuda Ameerikas.

Ja varsti võib samamoodi minna mitmel pool üle maailma. Me mõistame, et lääneriikide poliitika ja majanduspoliitika on ületanud ühiskondliku vastuvõetavuse piiri, mis puudutab sissetulekute ebavõrdsust ja korruptsiooni. Muutused on nüüd vältimatud ja on kindel, et me kõik oleme silmitsi rahutu ümberkujunemisperioodiga. Aga me ei tohi fašismi ja teisi minevikuvigu esitada lahendustena praegustele väljakutsetele. Meie vankumatu veendumus on see, et naiste õigused on inimõigused. Ja tulevik, mis on ehitatud demokraatiale, mis tähendab austust kõigi inimõiguste suhtes, on ainus, milles me tahame osaleda.

Kakskümmend kaheksa aastat tagasi tõi meie massiline solidaarsusliikumine pärast aastakümneid kestnud kommunistlikku okupatsiooni Poolasse demokraatia. 8. märtsil, päeval ilma naisteta, mis on inspireeritud meie mustast esmaspäevast, streigime me uuesti taas rahvusvahelises solidaarsuses, et kaitsta neid väärtusi.

Me streigime koos sinuga kui naised, kes esindavad 99 protsenti. Kui emad, kui abikaasad, kui õed, kui tütred ja kõigi jaoks kaasavama kestlikuma tuleviku liidrid: sellise, kus tähelepanuväärsed tehnoloogilised võimalused aitavad meil levitada arukust ja koostööd kiiremini ja kaugemale kui ebatõde ja viha. See on maailm, kus inimeste väärtus põhineb sellel, mida nad teavad, mida nad saavad teha ja kuidas nad saavad panustada, mitte nende sool, nende sünnikohal või sellel, kuidas nad oma jumalat kutsuvad. See on ühiskond, kus demokraatlike väärtuste nähtamatu käsi juhib kodanikud võrdõiguslikkuseni, mis kehtib kõigi jaoks. Me streigime inimõiguste mahatallamise vastu, mille on kätte võitnud vaprad mehed ja naised minevikust, ning uue edasimineku nimel. Me seisame koos, et võtta aktiivselt osa uue tasakaalu vormimisest, mis kerkib praegusest kriisist mõlemal pool Atlandit.

Võta oma protestinumber. www.CountMeIn.pl

Et mõju meie ülemaailmsest üksmeelest koju jõuaks, pakume, et võtaksite selles oma rolli. Vaatame ise ja laseme teistel näha, kui suur jõud meie liikumisel tegelikult on. Arvestage end selle osaks – sõltumata sellest, kas te olete suures linnas või väikeses asulas, kas te elate Euroopas, Põhja-Ameerikas, Lõuna-Ameerikas, Aafrikas või Aasias, kas teil on võimalik osaleda avalikul meeleavaldusel või mitte. Kui te toetate uut, vastastikku ühendatud tulevikku, mis toetub demokraatlikul võrdõiguslikkusele kõigi jaoks, siis palun võtke oma number.

Allpool on loendur, mis annab sulle ülemaailmse naiste liikumises oma numbri. Kasuta seda! Näita seda 8. märtsil ja iga kord, kui sa tunned, et pead ebaõiglusest teada andma, protestima väärkohtlemise vastu, kui tahad rõõmustada koostöö üle või kui sul on vaja abi. Näita seda internetis ja kus iganes sul on seda võimalik teha ning taga oma turvalisus. Kasuta seda, et ehitada üles tugisüsteemi ja protestida tuleviku nimel, mille üle me kõik saame uhked olla. Ja võta oma number, et sa ei tunneks end üksi. Sest sa ei ole üksi.

www.CountMeIn.pl

Lugupidamisega

Kongres Kobiet – Poola naiste kongress www.kongreskobiet.pl

Poola rahvusvaheline naiste streik www.parodemujeres.com

Lilja Ólafsdóttir, üks Islandi 1975. aasta algupärase naiste streigi organiseerija, Punasukkade liige

Gudrún Hallgrímsdóttir, üks Islandi 1975. aasta algupärase naiste streigi organiseerija, Punasukkade liige

Guðrún Jónsdóttir, 1975. aasta Islandi algupärase naiste streigil osalenu, praegu aktivist naiste seksuaalse väärkohtlemise vastu võitlevas organisatsioonis Stigamot

Poola naisküsimusele pühendatud nädalaleht Wysokie Obcasy www.wysokieobcasy.pl

Poola suurim liberaalne päevaleht Gazeta Wyborcza www.wyborcza.pl