Anna oma allkiri, et kõigil inimestel üle Euroopa oleks ligipääs ohututele abortidele

Kas sina arvad, et naiste õigusi peaks kaitsma ning edendama? Kas abordid ning muud reproduktiivtervisega seotud teenused peaksid Euroopas olema tasuta kättesaadavad kõigile, olenemata nende koduriigist ning majanduslikust taustast?

Kui jah, siis kaalu oma allkirja andmist kõike seda toetavale kodanikualgatusele.

Miks on liikumine “Minu hääl, minu valik” vajalik

“My Voice, My Choice” on üleeuroopalik liikumine, mis sai alguse selle aasta 5. märtsil ning mille asutasid aktivistid kaheksast riigist (Sloveenia, Poola, Soome, Iirimaa, Horvaatia, Prantsusmaa, Hispaania ning Austria). Liikumist juhib aktivistidest, organisatsioonidest ning eraisikutest koosnev koalitsioon. Ettevõtmise eesmärk on tagada, et reproduktiivõigused oleksid osa põhilistest inimõigustest ning et abordid oleksid kõigi jaoks ohutud, ligipääsetavad ning tasuta.

“Meie eesmärk on kindel: soovime luua finantsmehhanismi, mis aitaks kõigil Euroopa Liidu liikmesriikidel tagada ligipääs ohututele ja legaalsetele abortidele kõigi nende inimeste jaoks, kes jätkuvalt ilma põhjuseta kannatavad ning surevad, sest turvaline abort ei ole nende jaoks kättesaadav,” selgitab kampaania koordinaator Nika Kovač. “Me esitasime Euroopa Komisjonile kodanikualgatuse, et need teenused oleksid kõigile paremini kättesaadavad. Meie järgmine eesmärk on sellele miljon allkirja koguda.” Kuna hääletada saavad kõigi euroliidu riikide kodanikud, siis aitavad ka Eesti inimeste allkirjad parandada abordiõiguse tagamist ning reproduktiivtervise kättesaadavust üle Euroopa.

Toetajad üle Euroopa

Kuigi liikumine sai alguse vähem kui kaks kuud tagasi, on sellel juba praeguseks rohkem kui saja organisatsiooni tugi üle Euroopa. Eestist on algatusega liitunud Feministeerium. Osalevate riikide esindajad tõid välja mitmesuguseid põhjuseid, miks “Minu hääl, minu valik” kampaania on just nende kodumaa kontekstis või nende endi jaoks oluline. “Pikaajalise töö tulemusena tugevdati Soomes eelmisel aastal viimaks ometi seadusega abordiõigusi,” selgitab Aiski Ryökäs Soome naisühendusest Unioni (Naisasialiitto Unioni). “Kui sellest kampaaniast kuulsime, siis mõtlesime kohe, et nüüd on aeg teha sama ka terves Euroopas. Sel kevadel näeme piirideülese solidaarse feminismi tõelist jõudu!”

Sel kevadel näeme piirideülese solidaarse feminismi tõelist jõudu!

Iirimaal elavad inimesed teavad omast käest, kui habras on abordiõiguste kättesaadavus. Seal lõppes seni põhiseaduses olnud abordikeeld kõigest viis aastat tagasi, lahenduseni jõuti rahvahääletusel, kus diskrimineeriv säte ülekaalukalt tagasi lükati. “Siinsed inimesed mõistavad valu ja häbi, mis võib abivajajaid tabada, kui riik keelab ligipääsu esmatähtsatele reproduktiivtervishoiuteenustele,” selgitab Doireann Crosson Iirimaa riiklikust naiste nõukogust (National Women’s Council of Ireland). “Kuigi paljudel lapseootel inimestel on Iirimaal alates 2019. aastast ligipääs abordile, siis mõned naised on sunnitud teenuse saamiseks seadusandlike ning teiste takistuste tõttu jätkuvalt reisima.” Jah, abordid võivad küll sisuliselt lubatud olla, ent see ei tähenda, et kõik oleks korras nende kättesaadavusega.

Ligipääs abordile Eestis

Erinevalt mitmetest teistest Euroopa riikidest, kus abort on pea täielikult keelatud, näiteks Poolast ja Maltast, on Eestis raseduse katkestamine inimese enda nõusolekul lubatud. Aborti saab teha, kui rasedus on kestnud vähem kui 12 nädalat, teatud näidustuste korral ka hiljem. Rasedust saab katkestada nii tablettide abil ehk medikamentoosselt kui ka kirurgilisel teel. Eestis on aga probleemiks ligipääs. Hoolimata sellest, et tegemist on riiklikult ehk Tervisekassa (endine Eesti Haigekassa) poolt osaliselt kaetud teenusega, on abort ainuke selline protseduur, mille puhul isegi ravikindlustatud inimene peab kandma teatud määral omaosalust ning ise juurde maksma.

Eestis võib olenevalt olukorrast ühe abordi hind olla rohkem kui 300€.

Ravikindlustuse olemasolul peab abordi soovija medikamentoosse abordi eest ise maksma 50% teenuse hinnast, kirurgilise abordi puhul aga 30% hinnast. Ilma ravikindlustuseta inimene peab maksma täishinna. Kuigi hinnad võivad Tervisekassa kehtivast hinnakirjast olenevalt igal aastal veidi muutuda, siis kindlustatud inimene maksab nn tabletiabordi eest umbes 18€ (ilma kindlustuseta 35€) ning kirurgilise abordi eest umbes 41€ (ilma kindlustuseta 268€). Sellele lisandub veel ka päevaraviteenuse hind, mis on umbes 52€. Kindlustamata inimestel tuleb sellele lisaks tasuda ka abordile eelneva arstivisiidi, analüüside ning ultraheliuuringu ja raseduse katkestamisele järgneva tervisekontrolli eest. Seega võib olenevalt olukorrast ühe abordi hind Eestis olla üle 300€. Sellise hinnasildiga protseduur ei ole aga kättesaadav kaugeltki mitte kõigile, kes seda vajavad.

Anna oma allkiri!

Liikumise “Minu hääl, minu valik” algatuse võttis Euroopa Komisjoni vastu selle aasta 23. aprillil ning kuu ajaga on selle allkirjastanud juba rohkem kui 372 000 inimest. Hetkel on Eestist antud vaid 296 allkirja. Aita seda arvu suurendada! Anna oma allkiri, et abordid oleksid terves Euroopa Liidus kõigile kättesaadavad.

Reproduktiivtervishoid ei ole luksustoode, millest mõned ühiskonna liikmed selle maksumuse tõttu ainult unistada võivad, tegemist peab olema inimõigusega. Anna oma allkiri kodanikualgatusele juba täna! (Allkirjastada saab SIIN. Allkirjastamiseks tuleb olla EL-i kodanik ja ennast autentida. Seda on kõige lihtsam teha ankeedi kaudu (vaja läheb täisnime ning isikukoodi), aga ennast saab autentida ka ID-kaardi ja Mobiil-ID abil.)