Francesca Woodmani näitus Stockholmis

Keda sügis Stockholmi viib, ootab ees tõeline maiuspala. Septembris avati Moderna Museetis Francesca Woodmani näitus “On Being an Angel“, mis on avatud 6. detsembrini.

Woodmani (1958–1981) tööd vaatlevad soo, seksuaalsuse, keha ja esindatuse küsimusi. Kunstnik on teinud pika rea autoportreesid, samuti kasutab modellidena oma sõpru. Alasti kehad on kohati nii sarnased, et piirid inimeste vahel hägustuvad.

Francesca Woodman, About Being My Model, Providence, Rhode Island, 1976 © George and Betty Woodman

Francesca Woodman, About Being My Model, Providence, Rhode Island, 1976
© George and Betty Woodman

Motiivid on intiimsed, miljööd alternatiivsed, modellid sageli poolenisti peidus või udused, pildid nii väikesed, et mahuvad peopessa.

Francesca Woodman, Untitled, 1977-1978 © Betty and George Woodman NB: No toning, cropping, enlarging, or overprinting with text allowed.

Francesca Woodman, Untitled, 1977-1978
© Betty and George Woodman

“Francesca Woodman põdes raskekujulist depressiooni ja võttis endalt elu 22-aastasena”, ütleb kriitik Rebel Tulivits. “Enne jõudis ta siiski oma valusaid tundeid väljendada vaimustavates, vaimukates, sürrealistlikes, ennastimetlevates ja ausates autoportreedes.”

Francesca Woodman, Untitled, Providence, Rhode Island,1976 © George and Betty Woodman

Francesca Woodman, Untitled, Providence, Rhode Island,1976
© George and Betty Woodman

“Kui külma sõja ajal oli raskemeelsus veel ühiskondlik tabu, siis täna ei ole mõtet enam ühtegi haigust või muud nõrkust häbeneda ega väga isegi varjata”, ütleb Tulivits. “Igasugu ausus teeb ümbrust tugevamaks, julgemaks ja turvalisemaks. Woodmani fotod võivad olla inspiratsiooniks.”

Francesca Woodman, Charlie the Model # 5, Providence, Rhode Island, 1976–77 © George and Betty Woodman

Francesca Woodman, Charlie the Model # 5, Providence, Rhode Island, 1976–77
© George and Betty Woodman

Francesca Woodman alustas fotografeerimist juba teismelisena, aastatel 1975–1978 õppis ta Rhode Island School of Designis. Moderna Museeti näitusel on väljas üle saja Woodmani töö.