Koht kõigile. Muljeid Toronto praidilt

Kuu aega kestnud Toronto praidi kroon oli juunikuu viimasel pühapäeval toimunud paraad. Pärast kaheaastast pausi oli seda taas võimalik värskes õhus tähistada. Kanada suursündmusest tegi fotoreportaaži Kerly Ilves.

Foto: Kerly Ilves

1. juunil heiskasid linnapea John Tory, linnavolikogu liikmed ja Toronto praidi esindajad linnavalitsuses kaasava vikerkaarelipu, et välja kuulutada Toronto praidi kuu. Lipp heisati ka kõigis Toronto kultuurikeskustes ning kuu jooksul pakkusid kõikvõimalikud ühendused ja asutused tegevusi, millega tähistada Toronto kahevaimuliste (Kanadas kasutatakse lühendit LGBT2S+, kus 2S tähendab kahevaimulist ehk two-spirit’it ‒ Kanada põlisrahvaste traditsiooniline mittebinaarne identiteet ‒ toim.), lesbide, geide, biseksuaalsete, trans-, intersooliste ja kvääride kogukondade ajalugu, julgust ja mitmekesisust.

Foto: Kerly Ilves

Selle aasta praid oli tohutu, sellest võttis osa üle 200 000 marssija ning piiritu rõõmustavate pealtvaatajate meri. Paraad algas täpselt, kuid marssijate voos esines ka auke, mis tekitas vaatajates pisut nõutust ning venitas kogu ürituse väga pikaks. Eestlane ei kujutaks laulupeo rongkäigu ajal küll ette olukorda, kus ootamisest väsinud publik kõnniteele astuks ja marssijatega ühineks.

Foto: Kerly Ilves

Pealtvaatajate seas oli ka kristlikke aktiviste ‒ inimesed, kes palusid marssijatele lunastust, et jumal saaks nad vastu võtta. Kahe poole vahel hoidis korda politsei ja sündmus möödus vahejuhtumiteta.

Foto: Kerly Ilves

Marss algas Toronto ühelt tuiksoonelt, Bloori tänavalt ning liikus edasi mööda maailma pikimat, Yonge’i tänavat linnasüdamesse. Ürituse korraldajad olid põnevil, sest nad olid valinud oma iga-aastasele sündmusele säästlikuma lähenemisviisi, mille eesmärk on jõuda tulevikus jäätmevaba festivalini. Kahjuks oli olukord peo lõppedes ideaalsest vaatepildist üsna kaugel.

Foto: Kerly Ilves

Suurele Toronto praidile eelnenud laupäeval peeti eraldi lesbide ja trans-inimeste paraade. Reedest pühapäevani toimus ka tänavalaat, mis oli pühendatud mitmekesisusele, kaasatusele ja üksteisega arvestamisele. Laadal oli palju müüjaid, käsitöölisi ja kogukonnaseltse, pakuti igasugust maitsvat toitu ja põnevaid etendusi. Tänavu oli planeerimisele kindlasti varasemast rohkem mõeldud. Tänu sellele pakkus laat tegevuskava ja ruumi peredele, igasugustest meelemürkidest vabu tegevusi ja tervisesporti. Sel aastal olid paika pandud ka marsruudid, et liikumis-, kuulmis- ja nägemislisavajadustega inimesed ligi pääseks.

Foto: Kerly Ilves

Laada toidu ja jookide eest vastutav peadirektor Alejandro Andaluz ütles, et tänavaturuga püütakse kogukonnad kokku tuua, et kõik saaks end koduselt tunda ja praidi tähistada. „Pole tähtis, kas oled noor, vana või pereinimene ‒ idee on, et sul oleks turvaline koht, kuhu tulla,“ ütles ta. „Meie eesmärk oli luua koht, mis kutsuks kõiki tänavalt sinna astuma ja end koduselt tundma.“ Seepärast pakkus kogu Churchi tänava gay village ja park muusikalisi etteasteid ja šõusid DJde, tantsu ja drag queen’idega. Meeleolukale nädalavahetusele pani punkti paduvihm, mis aga ei häirinud mitukümmend tuhandet lõbutsejat, kes ikka südaööni pidutsesid.

Praidil osalejate kirevusest saab ülevaate Kerly Ilvese fotogaleriist.