Kuidas olla LGBT kogukonna liitlane? 15 ideed
Loodan, et oled juba allkirjastanud petitsiooni, mis nõuab sooneutraalse abielu seadustamist. On ka juba aeg. Või ehk on just sinu tubli tegevuse tulemusena petitsiooni allkirjastanud mõni tuttav või sõber? Uhke tunne on kohe! Allkirjade arv aina kasvab, süda on rõõmu täis. Kuigi vahepeal käis ringi ebaõigluse tont, on nüüd lõpuks võetud kurss soojuse ja üksteise mõistmise poole. Mõte lendab korraks Poola LGBT+ kogukonnale. Silme ette kangastub tagurlik referendum, mis tõotab külvata viha ja vaenu seemneid. Allkiri on ära antud, aga mis edasi?
Olen tihti leidnud end mõtlemast, et kuidas saan mina kaasa aidata LGBT+ kogukonna elu paremaks muutmisele. Olen arvanud, et ega mul polegi millegagi eriti panustada. Minu oskused on kõik seotud teiste valdkondadega. Nendega, mida esmapilgul ei saa seksuaal- ja soovähemuste õiguste liikumises rakendada. Nii on tekkinud jõuetuse tunne, et minust niikuinii midagi ei sõltu. Või kui ma midagi teen, siis äkki ma muudan asja hoopis hullemaks? Ehk oled ka sina kunagi midagi sarnast mõelnud? Taolised kõhklused on loomulikud, aga alusetud. Sest igaüks saab aidata. Igal ühel meist on oskused ja vahendid, mis võivad LGBT+ kogukonna elu paremaks teha, kirjeldan teile kohe, mis need on. Kasutame #koos seda petitsioonist tulenevat positiivset energiat ja tegutseme! Toon välja kolm põhilist viisi, kuidas LGBT inimeste elu edendada. Seejärel toon konkreetseid näiteid sellest, mida sina saaksid juba täna teha.
-
Hari end: küsi küsimusi, otsi vastuseid, et oskaksid ise vastata
Mida üldse annab paaridele abiellumine? Kuidas LGBT+ noortel koolis läheb? Aga ajateenistuses? Miks need rakendusaktid ikka veel vastu võetud pole? Kas minu lapsed julgeksid mulle enda seksuaalsest sättumusest rääkida? Aga sooidentiteedist? Mida selle referendumiga täpselt teha tahetigi? Mis asi see homopropaganda on? Kas geid saavad nüüd verd annetada? Miks see EKRE neist homodest kogu aeg räägib? Mis asi on aseksuaalsus? Kuidas käib soo juriidiline tunnustamine? Mis asi on sõnavabadus? Kuidas kirik LGBT+ teemadesse suhtub? Millist sõnavara tuleks kasutada?
-
Tee teavitustööd, et sõnumit levitada ja tugevdada
Mis on LGBT+ inimeste mured? Mida minu LGBT+ kogukonda kuuluvad tuttavad asjast arvavad? Kas mul on koht, kus LGBT+ kogukonna sõnumit esitada? Millal astuda LGBT+ kogukonna kaitseks välja? Kuidas seda teha? Millal annan LGBT+ inimestele sõna? Paranda vanaema, et ei, referendumiga ei seadustata lesbide abielu. Selgita naabrinaisele, et sugu ei saa vahetada. Vestle kolleegiga, et homofoobsed naljad ei ole naljakad. Räägi tööl, et töökeskkond peab kõigiga arvestama. Selgita, selgita, selgita.
-
Osale
Kas toimumas on mõni LGBT+ kogukonna toetuseks korraldatud üritus? Kas on võimalus aidata mõnda üritust korraldada? Kas üritusele on vabatahtlike vaja? Kas sul on kodus üleliigne printer, millega saaks lendlehti printida? Kas sa tead kedagi, kellel on ligipääs helipuldile? Kas sul on aega, et protestil osaleda? Kas saad jagada infot ürituse kohta? Kas sul on võimalus aktivistide tegevust rahaliselt toetada?
15 konkreetset tegevust, millega saad LGBT kogukonda toetada
- Osta X-baarist kohvi. Olude sunnil hiljuti uude kohta kolinud Eesti ainus geibaar ei jõudnud enne eriolukorda jalgu alla saada. Väärika ajalooga koht on oluline kogukonna kohtumise paik.
- Liitu LGBT+ segakooriga Vikerlased. Eesti ainus LGBT+ koor on suunatud kogukonnale ja selle toetajatele. Koos lauldes saad võimestada LGBT+ kogukonda, suurendada selle nähtavust ning lihtsalt veeta aega toredate inimeste seltsis.
- Anneta Eesti LGBT Ühingule, Eesti Inimõiguste Keskusele või Feministeeriumile – kõik need organisatsioonid tegelevad LGBT+ kogukonna võimestamisega. Eesti LGBT Ühing on kogukonna huvikaitse organisatsioon. Eesti Inimõiguste Keskus võitleb inimõiguste ja võrdse kohtlemise eest. Feministeerium edendab feministlikku, see tähendab ka seksuaalse ja soolise mitmekesisuse suhtes sõbralikku mõtet Eestis.
- Kanna vikerkaaresümboolikat. Sellega näitad, et toetad LGBT+ kogukonda. Kinnita näiteks rinnamärk seljakoti külge või kleeps sülearvuti kaanele. Usu, LGBT+ inimesed märkavad ja hindavad seda. Kuid arvesta sümboolika kasutamisel iseenda turvalisusega. Vikerkaarekraami saad soetada näiteks siit ja siit.
- Liitu Vikiprojektiga LGBT, sest teadmises on jõud. Tule ja aita eesti keelde tõlkida võõrkeelseid artikleid või kirjuta ise uusi vikikandeid. Eesti konteksti vajaks näiteks artikkel “Samasooliste abielu”. Vikipeedia on üks parimaid kohti, kus tõepõhjaga ja kontrollitud informatsiooni LGBT+ teemade kohta koondada.
- Ole sotsiaalmeedias aktiivne. Avalda toetust LGBT+ kogukonnale või sellega seonduvatel teemadel. Võimenda kogukonnaliikmete postitusi. Astu vaenu vastu välja, kui seda märkad.
- Aita LGBT+ kogukonna ajalugu talletada. Kas tead või tead kedagi, kes oskab rääkida LGBT+ inimeste elust Nõukogude Eestis? Või kedagi, kes oskaks rääkida 1990. aastatest? Kas sul on esemeid, mis on seotud LGBT+ kogukonnaga (nt piletid, plakatid, rinnamärgid, lipud, fotod, arhiivmaterjal, T-särgid jne). Iga ese võib olla pärand! Mida rohkem eseme kontekstist tead, seda parem! Võta ühendust: lgbtajalugu@gmail.com
- Kirjuta poliitikule kiri. Uuri, mida nemad LGBT+ kogukonna muredest arvavad. Selgita kogukonna teemasid. Äkki õnnestub sul poliitiku arvamust muuta? Jäta poliitikute arvamused meelde ja hääleta valimistel vastavalt.
- Hoia end kursis toimuvaga. Telli LGBT ühingu, Feministeeriumi ja inimõiguste keskuse uudiskiri.
- Muuda oma töökoht vähemustele turvalisemaks. Ära eelda kellegi sugu ega seksuaalset orientatsiooni, LGBT inimesed kogevad pidevalt, et neid “loetakse” valesti. Võimaluse korral väldi keeles sugudele viitavate sõnade kasutamist. Pane tähele teiste inimeste keelekasutust. Tee märkus heteronormatiivsuse või homofoobia ilmnemisel. Loo enda ümber turvaline koht LGBT+ inimestele.
- Organiseeri, aktiviseeru. Korralda LGBT+ teemaline vestlusõhtu. Filmiõhtu? Algata koolis LGBT+ ja liitlaste ring. Miks mitte LGBT+ vanemate liikumine? Loo teavitusteemaline algatusrühm abielureferendumi läbikukutamiseks.
- Korralda annetustalgud. Palu sõpradel sünnipäevalillekimbu asemel annetada mõnele LGBT+ kogukonna elu parandada püüdva organisatsiooni või kaasuse heaks. Inspiratsiooni haara punktist 3.
- Räägi oma pere, tuttavate või kolleegidega LGBT+ teemadel. Aita kogukonnaga seotud eksiarvamusi ümber lükata.
- Sõlmi kooseluleping. Näita solidaarsust samast soost paaridega, kelle jaoks on see ainus võimalus enda peresuhted ametlikuks teha. Teavita raskustest, mida rakendusaktide puudumine sulle on toonud.
- Ütle aitäh! Saada LGBT+ kogukonna eest võitlevatele organisatsioonidele, aktivistidele või ajakirjanduses neid kaitsvatele inimestele tänu. Hea sõna aitab raskel ajal motivatsiooni üleval hoida. Lisaks varem mainitule tegelevad LGBT+ teemadega ka järgmised organisatsioonid ja ettevõtmised: Geikristlaste Kogu, MSM Kontrollpunkt EHPV, Festheart, Tallinn Bearty, Tartu LGBT+, VEK LGBT, TLÜ LGBT+ Society, TalTech LGBT+ Students, Saare LGBT+, Queer Planet, Vikerruum, Aitäh, aga minu traditsiooniline perekond ei vaja kaitset, Vikervaade, Tallinn Colour Games, Rhythms of Resistance Tallinn,, Vikerroos jt.