Lähisuhtevägivald ja sõnavabadus

Vaatame tagasi aprillikuu uudistele Eestist ja välismaalt ning jagame mai põnevamaid üritusi. Möödunud nädalatel rääkisime naistevastasest vägivallast ning jälgisime heitlusi (enese)tsensuuri ja sõnavabaduse rindel, mis tipnesid kahe tippajakirjaniku lahkumisega Postimehe ja ERRi meediamajadest.

Lähisuhtevägivald

Mullu registreeriti Eestis kokku 8249 vägivallakuritegu ja neist ligi pooled (44 protsenti) olid perevägivallakuriteod. Uue valitsuse ametisse astumise eel avalikustas Eesti Ekspress tõsised perevägivalla kahtlustused EKRE ministrikandidaat Marti Kuusiku suhtes. President Kersti Kaljulaid lahkus Marti Kuusiku vande andmise hetkel riigikogu presidendi loožist. Ministrid otsustasid omakohtu kasuks ja tegid kahtlustatava juuresolekul Kuusiku eksabikaasale grupikõne. Avalikkuses kritiseeriti seda teguviisi laialt ning 29 tundi pärast ametisse vannutamist astus Marti Kuusik tagasi. Mart Helme jõudis Riigikogus toimunut kommenteerides nimetada presidenti emotsionaalselt ülesköetud naiseks; võrdsete võimaluste volinik Liisa Pakosta märkis, et naiste liiga emotsionaalselt tembeldamine on hirmunud meeste puhul tavaline taktika.

Sõnavabadus

Ajakirjanik Vilja Kiisler kirjutas artikli EKRE ideede õõvastavast sisust ning otsustas pärast artikli ilmumist Postimehega töösuhte lõpetada, viidates erinevatele arusaamadele ajakirjandus- ja arvamusvabadusest peatoimetaja Peeter Helmega. Ajakirjanik Ahto Lobjakas lahkus ERRi raadiojuhi kohalt, öeldes, et talle anti valida enesetsensuuri ja lahkumise vahel. Eesti PEN-klubi välissekretär Kätlin Kaldmaa tegi avaliku pöördumise vaba sõna põhimõtetest, kus ta märgib, et valitsuse liikme avalikes esinemistes kasutatavad väljendid võivad maksta ajakirjanikule tema töökoha. Feministeeriumi mõtteid sõnavabadusest loe maikuu toimetuse veerust.

Teised uudised Eestist

Aita arendada kohalikku feministlikku mõtet ja tegu — anneta siin!

Teised uudised välismaalt

Tegutse!

Lugemissoovitused