Meelespea perevägivalla eest lahkujale

Naistevastase vägivalla tõkestamise päeva puhul anname nõu, millele mõelda, kui ees seisab kodust lahkumine ‒ kuidas tagada stabiilsus oma rahaasjades ja turvalisus veebis. Asjaolud võivad olla sellised, et pead kodust päevapealt lahkuma, teisalt võib selle planeerimiseks kuluda pikemalt aega. Hinda oma olukorra turvalisuse järgi, mis on prioriteetne.

Kõige olulisemad asjad, mida kaasa võtta

Isikuandmetega dokumendid (enda ja laste pangakaardid, pass, ID-kaart, autodokumendid, sünnitunnistused, koolidiplomid).

Võtmekontode nimekiri (e-post, internetipank, sotsiaalmeediakontod, digiallkirjastamise info jmt), mille info (nt tagavara e-posti aadress, parooli uuendamiseks vajalik telefoninumber) oleks vaja lahkudes kohe välja vahetada (aga mitte varem, sest selle, samuti uude seadmesse sisselogimise kohta võidakse saata teavitus!). Ära lase tekkida olukorral, kus ühe konto kaudu saab teisele sisse, või ühe konto paroolivahetuse info läheb teisele, ebaturvalisele kontole.

✓ Salvestused, ekraanitõmmised jms olulistest või ohtlikest hetkedest, mille partner muidu tõenäoliselt hävitaks, või millele enam ligipääsu poleks (telefon, sülearvuti, laadijad, kõvaketas vms andmehoidja, pilvekontolt kopeeritud andmed).

Võimaluse korral ja kui kahtlustad, et sinu rahakasutust ja suhtlust kontrollitakse, siis

✓ loo endale eraldi e-posti konto, millel on mujal kasutamata parool (kasuta selleks privaatset brauserit ehk inkognitorežiimi, ideaalis mitte koduarvutis vaid nt kontoris, raamatukogus);

✓ tee endale teise panka uus arvelduskonto, ole tähelepanelik, et kontaktieelistus oleks võimalusel seadistatud uuele meiliaadressile (mitte telefonile);

✓ hangi võimaluse korral uus telefon ja SIM-kaart, mida hoiad kasvõi kodust eemal (nt töö juures, sõbra/naabri käes);

✓ ühenda lahti kõik ühised kontod, millele mõlemal poolel ligipääs on (nt kui oled ühisele perekontole pilte laadinud).

Enne lahkumist

Mõned soovitused juhuks, kui sul on võimalik lahkumist pikemalt ette valmistada.

✓ Pane kirja oma rahaasjade ülevaade, mis sisaldaks

Vara ja kohustuste puhul on oluline, et oleks kindel jälg, milline on sinu vara või sinu osalusega ostetud vara, et hiljem  – vaja jagamisel  – oleks võimalik oma vara välja nõuda. Samuti on oluline takistada sinu nimel edasiste tehingute tegemist (nt kiirlaenude võtmist). Kui vaja, siis kontrolli regulaarselt enda nimel olevaid maksehäireid, et avastada võimalikku identiteedivargust.

✓ Kogu endale säästupuhver. Kodust lahkudes tasub arvestada järgmiste baaskulutustega:

Isikliku säästupuhvri võiksid lihtsamas olukorras koguda enda pangakontole. Kui partner kontrollib rahakasutust, proovi sularaha koguda peidupaika, palu sõbral raha enda käes hoida või kasuta uut, salajast pangakontot. Väldi pärast lahkumist kaardiga maksmist, kui on võimalik, et partner seda infot internetipangast jälgida saab. 

Lahkumishetkeks valmistumine

✓ Pane enda jaoks paika kuupäev, millal lahkud, see annab enesekindlust.

✓ Lahkumishetk on mõistlik valida selline, kus on teada, et partner viibib eemal.

✓ Peale oluliste dokumentide võib kõik maha jääda, aga võimaluse korral paki kaasa vähemalt üks kott esmavajalike asjadega ning palu sõber appi asju ära viima.

✓ Kui plaanid kanda kontodelt raha mujale, tee seda lahkumise hetkel, mitte varem.

✓ Kaalu, kes on need, kellega võid lahkumisplaani jagada, tavaliselt valitakse üks-kaks usaldusväärset sõpra, teisi ei ole mõtet asjasse segada.

✓ Loo endale plaan kas, kuidas ja mida lastele lahkumise kohta rääkida. Ei ole mõistlik eeldada lastelt võimet sellist saladust hoida ja nende ettehoiatamata jätmine on tõenäoliselt parem lahendus.

✓ Mõistlik on lahkumishetkel teavitada ka oma tööandjat, et olukord on keerukas, kuna tõenäoliselt tullakse just töö juurest sind esimesena otsima. Vajaduse korral lase ära vahetada ka pangakonto, kuhu palk laekub.

Lahkumisel sea esikohale

✓ Enda ja laste ohutus: kui kodu on ohtlik, kutsu vajaduse korral politsei; ära oota ideaalset lahkumishetke, vajaduse korral lahku öösel.

✓ Turvalisus: koht, kus viibida (turvakodu, sõber, pere, üürikorter).

✓ Kindlus: finantsiline turvatunne, dokumendid, asjaajamine.

✓ Heaolu: võimaluse korral võta kaasa näiteks pildialbum või mälestusesemed, mille puudumist hiljem kahetseksid.

Loe ka: Väheräägitud lähisuhtevägivalla liik: majanduslik vägivald