Meil on päevad ehk 13. nädal
Feministi nädala uudiste kokkuvõte, ilmub kord nädalas.
Mu Facebooki uudisvoog on viimasel nädalal täis Rupi Kauri menstruatsiooni illustreerivat postitust, mis Instagram “kasutustingimuste rikkumise” tõttu maha võttis. Tänaseks on Instagram tema ees vabandanud ja pildid taastanud, ent juhtum on lühikese aja jooksul vajalike vestlusi tekitanud, nii virutaalselt kui päriselus. Rupi pilt on ka neid rääkima pannud, kes tavaliselt ütlevad vähe. Väga hea! Muide, lähemal uurimisel selgub, et tegu on piltide sarjaga, mida soovitan vaadata – usun, et paljudele tuttav. Ja kui tahad tabu murdmisele ja menstruatsiooni demüstifitseerimisele kaasa aidata, siis ära peida kassajärjekorras sidemeid salati ja juustu vahele ning järgmine kuu seleta julgelt mõne kohtumise skippimiseks peavalu asemel, et sul on menstruatsiooni tõttu halb olla ja keera kodus end teki sisse. Because you can-can-can.
- UUS ALGUS! … aga tõenäoliselt teosammul edasi. [Poliitika Guru] Toimetaja Kadi kirjutas viimastest nädalatest inspireeritult luuletuse.
- Kui midagi ei tule, siis vähemalt midagi ikka tuleb ehk koalitsioonikõnelustel lepiti kokku üksikvanemate elatisfondi loomises. [ERR; 25.03]
- Esimese varjupaigataotlejate aastaraamatu järeldused on väga heidutavad: “Kokkuvõtlikult on Eesti riigi varjupaigapoliitika aluspõhimõteteks olnud täiendavate kohustuste mittevõtmine ja varjupaigataotlejate heidutamine.” [ERR; 24.03]
- Eelmisel nädalal kirjutasin siinsamas valitsuses menetluses olevast määruse eelnõust, mille jõustumisel hakataks ettevõtetes koguma soopõhiseid tööalaseid statistilisi andmeid, et nende põhjal osutada, kas ja milles esineb organisatsioonis soolist ebavõrdsust. Sel nädalal kirjutas Marju Himma selle meetme mõjust ja tulemusest lähemalt. [ERR; 24.03]
- Seoses võrdõigusvoliniku ametiaja lõppemisega kajastab Postimees teema ümber olevaid pingeid. [Postimees; 22.03] Kes pinged võrdõigusvolinku ümber leiab, saab kommi. Meie ei leidnud, aga nägime püüet seda nii paistma panna. Häbi-häbi, ise teate, kuidas edasi läheb.
- Peaaegu ehk millist abi saavad lapsed, kes kõige hullemast pääsevad, kuid kes jäävad traumatiseeritud. [EPL; 23.03]
- Afganistanis kandsid julmalt mõrvatud naise kirstu Islami tavade vastaselt naised. [ERR;22.03] Oleme solidaarsuses nendega.
- Silja Lättemäe viitab jahmatavale reaalsusele, kus paljudel Eesti taluperemeestel (sic) pole jaksu oma naist ametlikult tööle vormistada ja maksta tema eest igas kuus riigile sotsiaalmaksu. [Maaleht; 26.03]
- Sotsioloogiatudeng Anna-Maria Uulma kritiseerib pereõiguste kaitsjate apaatsust perevägivalla teemade käsitlemisel. [EPL; 24.03]
- Soome Teenindustöötajate Ametühing leiab, et peale ebamoraalse plaani kasutada Hullude Päevade tarvis vabatahtliku tööjõud, rikub Tamperes asuv Stockmanni kaubamaja ka seadusi, sest palkab osakoormusega hooajalisi töötajad, selle asemel, et anda rohkem töötunde olemasolevatele töötajatele ning laseb uute töötajate palkamisel vanad lahti. [Postimees; 23.03]
- Eelmise nädala Sirbi repliik meedia kallutatusest, tihti ikka naiste kahjuks. [Sirp; 20.03]
- “Kui varem olen pidanud tunnistama, et feministlik kriitika, hoolimata tugevast argumentatsioonist, oli kuidagi jõuetu, siis nüüd on see aeg läbi. Iga päev tekib juurde feministlikke blogisid, Twittereid, väikeväljaandeid, nagu meil nüüd „Feministeerium”, ning suured meediaväljaanded nagu New York Times, New Yorker, Guardian, NY Magazine, Vogue avaldavad igasuguseid sootundlikke lugusid.” [Sirp; 27.03] Tarvis!
- TMW juht Helen Sildna räägib kultuuri korraldamisest Eestis, TMW arengutest, ühiskonda panustamisest ja kiidab suurepäraseid tiimiliikmeid. [ERR; 23.03] Jõudu!
- „Sobiliku käitumise” režissöör on rõõmus, kuna film meeldis nii iraanlastele kui ka lesbidele. Mari Peegel kirjutab, et “filmi on hea vaadata, sest ta on seksikas, lõbus ja intelligentne ning mis peamine – meie aja nägu.” [EPL; 25.03] Feminister Nele soovitab vaatama minna!
- DJ Ellen Vene on äge ja soovitab paha tujuga mitte pulti ronida! [Müürileht; 20.03]
HUVITAVAT
- Enamasti laulavad mehed tulest ja rauatagumisest, aga mis siis juhtub, kui naised kargavad alasi taha ja hakkavad rauda tigedaks tampima? Homme on võimalik välja uurida, sest TÜ Akadeemiline naiskoor esitab Tormise “Raua needmine” sel laupäeval kell 15 ja 18 TÜ aulas.
- Pühapäeval toimub Oma Keskuses vestlus “kapist välja” tulemisest – kuidas ja kas seda üldse teha. Vestlus juhib juhib tunnustatud Ameerika psühhoterapeut Michael C. LaSala.
- Antropoloog Terje Toomistu räägib Semiosalongis oma välitööde kogemustest Indoneesias transnaiste kogukonnas ja küsib, kuidas mõista välitööde olemust, kui kõik aistingud ja kogemused on potentsiaalselt andmed ning uurijatena oleme alati eraldiseisvad ja osalised.
- Aitäh sai endale venekeelse sõsarportaali ja seda tänu vene keelt kõnelevatele ja seksuaalvähemuste õigusi hindavatele vabatahtlikele. Neil on tegutsemiseks abi vaja, seega kui end ära tunned, siis löö kaasa! Huvitatud kirjutagu olenpoolt@gmail.com.
Kas Sinu meelest on siit midagi puudu? Anna meile teada info@feministeerium.ee