Piret Räni: naistele on kõige kasulikumad hierarhiavabad süsteemid
Enne valimisi piilub Feministeerium kandideerivate naiste käekottidesse. Seekord saime võimaluse vaadata, mida peidab enda kotis Piret Räni, kes kandideerib Elurikkuse Erakonnas.
Laotasin oma kotist välja puistatud asjad laiali, tegin pilti ja jäin seda vaatama – mul ei ole mitte ühtegi soospetsiifilist eset. Ma elangi täiesti sooneutraalset elu. Aasta ringi on mul kaasas seljakott, paar märkmikku-visandiblokki, joonistusvahendid, riidest kott ja joogitops. Ja natuke juhuslikku isiklikku nodi.
Et kaader veidigi valimistega seostuks, keerasin märkmikus ette konspekti sinise majanduse raamatust (lugege, väga vajalik teos!), mis innustas meid Elurikkuse Erakonna majandusvaateid paika pannes, ja mõned logokavandid, millest ei saanud erakonna logo. Igaks juhuks lisan, et selle logo, mida erakond nüüd kannab, tegin samuti mina. Keskkonnateadliku erakonnana me ei tellinudki nänni. Me jagame teadmisi – blogis ERE Hääl ja sama pealkirjaga ajalehtedes on ilmunud hulganisti sisukaid artikleid meie teadlastelt.
Kõigest uuest, mida ma olen viimase poole aasta jooksul avastanud, võiks tegelikult naistele kõige kasulikum olla hierarhiavabade süsteemide juurutamine. See on hoopis teistsugune lähenemine. Me ei tee olemasolevat süsteemi natuke paremaks, vaid teeme täiesti teistmoodi. Niimoodi, et kõik osalevad isikud ongi võrdsel positsioonil. Ja igal hetkel annavad oma panuse ja ideid need, kellel parajasti on ideid. Juhipositsiooni ei olegi. Ei ole sellist pjedestaali, kuhu “isased karjajuhid” trügiksid. Praegu me katsetame sellist süsteemi. Oluliste teemade üle hääletatakse, pisemate asjadega on nii, et kui tekib seltskond, kes on valmis midagi tegema, siis tehakse.
Mulle meeldib selline lähenemine. Selle asemel, et natukene, kosmeetiliselt, parandada uppis vana, tuleks leida täiesti uus süsteem, milles ei ole vana süsteemi miinuseid. Kui me tahame süsteemi, kus inimesed oleksid võrdsed, tuleb teha süsteem, kus inimesed on võrdsed. Ja kui meil õnnestub luua organisatsioon, kus inimesed on võrdsed, siis ehk on võimalik luua ka ühiskond, kus inimesed on võrdsed.
Minu jaoks on Elurikkuse Erakonna loomine olnud nagu kunstifestivali korraldamine. Olen teinud sadu bännereid ja aidanud niimoodi kaasa erakonna moodustamiseks vajaliku arvu liikmete leidmisele, kirjutanud manifeste, erakonna algatusprogrammi, algatanud blogi ERE Hääl ning loonud erakonnale visuaali. Ning leidnud palju uusi sõpru. Täiesti hierarhiavabu ja kõigisse sugupooltesse võrdselt suhtuvaid.
Piret Räni on keskkonnaaktivist, illustraator ja lastekirjanik, kunstnik, kuraator, fotograaf ja graafiline disainer. Ta kandideerib Elurikkuse Erakonnas, Tallinna 2. ringkonnas (Kesklinn, Lasnamäe ja Pirita linnaosa). Need on tema esimesed valimised ja esimene erakond ka.
Tutvu teiste kandidaatide (ja nende käekottidega) siin.