Juuni: roosa ila tulek

Europarlamendi valimised on selleks korraks läbi ja Eesti kattus muljetavaldavas mahus roosa lögaga. Opositsioonierakonnad sotsid ja reform saadavad Brüsselisse-Strasbourgi kumbki kaks esindajat, keskerakond ühe võimuliidu peamise kriitiku Yana Toomi. Äramärkimist väärib ka keskerakonnast lahkunud Raimond Kaljulaidi suur häältesaak, kuigi sellest europarlamenti saamiseks ei pääsenud (ja hea ongi, sest tema häält on riigikogus vaja). Valimisöö üks kõige koomilisemaid hetki on aga fotosari Isamaa esinumbrist Riho Terrasest, kelle võidujoovastuses mehine möire asendus kiiresti tusase segadusega, kui selgus, et ta ei edestanudki Sven Mikserit. Sama juhtus ka tema kaelas rippuva justiitsministri Urmas Reinsaluga. (Kahjuks ei suuda me enam kõnealust fotoreportaaži internetiavarusest üles leida, mistõttu kahtlustame, et kuskil kuluaarides toimetavad kallutatud jõud. Täiendus: tähelepanelik lugeja saatis meile kõnealuse lingi, vaadake ja nautige!)

Ilmselgelt oli valijatel võimuerakondadele mingisugune sõnum edasi anda. Isegi kui tulemused ei ole otseselt ülekantavad riigitasandi poliitikasse, on jabur arvata, et riigisisene poliitikakliima tulemusi ei oleks mõjutanud. EKRE-l läheb jätkuvalt hästi, kuid Keskerakonna toetus langes 2014. aasta valimistega võrreldes 22,4% pealt 14,4% peale ja Isamaa 13,9% pealt 10,3% peale. Tundubki loogiline, et kõige enam on oma erakonna valikutes pettunud just Keskerakonna valijad, sest Isamaa ja EKRE on juba mõnda aega kahtlaselt sarnased.

Mis edasi saab, näitab aeg. Kui valitsuse pressikonverentsid jätkavad nagu tsirkuseetendused, kus Helmed võidu sülge pritsivad küll punaprofessorite, küll emotsionaalselt ülesköetud naiste teemal, Urmas Reinsalu etendab järsku mõistuse häält (“Ära, Martin, ka nii ütle…”) ja nende vahel istub Jüri Ratas ja üritab sirget nägu teha, siis hakkavad varsti väsima need, kes lootsid, et torm läheb üle. Ja kui uudised, mida valitsus edastab, tulevad nagu otse lollidemaalt (tsiteerides arstide liidu peasekretär Katrin Rehemaad, kes polnud ainus nördinu, et valitsus toetab alkoholitööstust teaduse arendamise asemel), siis võivad väsima hakata ka need, kes märtsis veidi pulli tahtsid. Sest kas keegi tõsimeeli arvab, et alkoholiaktsiisi langetamine kohe samas mahus ka madalamates hindades kajastub?

Kuna oleme harjunud lugema päid, siis tuleb veel nentida, et naiste osakaal valitute seas vähenes. Kui eelmisesse europarlamendi koosseisu valiti mehi ja naisi pooleks, siis nüüd pääsesid sisse kaks naist (Marina Kaljurand ja Yana Toom) ja neli-viis meest (kui Brexit lõpuks toimub, saab sinna ka Riho Terras). Aga Kaljurand ja Toom said üksi 92 539 häält viie mehe 118 213 hääle vastu, nii et valijad ütlesid, et tahavad naisi.

Naiste laine

4. juunil kell 17 toimub Feministeeriumi ruumides MTÜ Naiste Laine üldkoosolek. Naiste Laine lõid naiste marsi korraldajad, ja üldkoosolekule on oodatud kõik huvilised, kes tahaksid organisatsiooni arengus kaasa rääkida lähtuvalt naiste marsi neljast põhiteemast: naiste ja meeste võrdne esindatus; palgalõhe ja võrdne kohtlemine tööelus; naistevastane vägivald ja kliimamuutused.

Uued võimalused protestida

Kas sulle sobib valitsus, mille keskkonnaminister on kliimasoojenemise eitaja, siseminister usub süvariiki ja kõrgemasse kõikejuhtivasse Süsteemi, väliskaubanduse minister keeldub välismaale reisimast ning rahandusminister on “matemaatika vallas täiesti tuhm”? Kas sulle sobib Eesti, kus ühe valitsuspartneri pärast on piinlik isegi Marine Le Penil, kus välismaalasi rünnatakse tänaval, kus võimalikule lähisuhtevägivalla ohvrile tehakse kambakat, kus peaministri allkiri teadusrahastuse suurendamist lubaval dokumendil ei ole siduv isegi peaministrile endale? Kas sulle sobib Eesti, mida välismaa meedia käsitleb kui rahvusvahelise maine hävitamise õpikunäidet?

Kui vastus nendele küsimustele on “ei”, tule kodanikuliikumise “Jah vabadusele, ei valedele” meeleavaldusele laupäeval, 8. juunil. Küsime koos peaminister Jüri Rataselt: “Kaua võib?!”. Lisaks toimuvad meeleavaldused igal neljapäeval Stenbocki maja ees. Näitame, et roosa ila ei kao kuskile.

Toimetuse veerg on igakuine kokkuvõte Feministeeriumi kollektiivi mõtetest ja plaanidest, teisi saad lugeda siit.