September: Marsil pole elu*

Naisi häbistatakse, kui nad on liiga “litsakad”, kui nad jäävad soovimatult rasedaks, kui nad teevad aborti, kui nad ei tee aborti. Kui nad saavad liiga noorelt emaks, liiga vanalt emaks, kui neil on liiga palju lapsi või liiga vähe lapsi. Ja umbes siis, kui arvad, et enam hullemaks minna ei saa, tuleb jälle meelde, et sul on lihtsalt liiga vähe fantaasiat.

Abordiõigus on maailmas mõnevõrra paranenud. Näiteks viis ülekaalukas tulemus 2018. aasta referendumil selleni, et Iiri naised said endale õiguse soovi korral aborti teha. Eestis aga tõstab pead abordivastasus, toimub Elu Marss ja peapiiskop Urmas Viilma kirjutab samal päeval rahvusringhäälingus, et “aborti võib vaadelda isegi kui lähisuhtevägivalla üht alaliiki”, ise kohe juurde lisades, et üldtunnustatud liigituse kohaselt seda sinna ei paigutata. Peapiiskop kinnitab samas artiklis, et tema artikkel ei ole mõeldud kellegile näpuga näitamiseks ja vabandab nende ees, keda see haavas, aga haiget ta tegi. Nii et hea, et vähemalt vabandas. Sest aborti ei käsitleta lähisuhtevägivalla alaliigina, kuna abort ei ole lähisuhtevägivalla alaliik. Kellegi sundimine aborti tegema on, kellegi rasestamine vastu tema tahtmist on. Aga peapiiskop ei rääkinud ilmselgelt sellistest juhtumitest.

Abordinäitajad on Eestis kordades langenud, ka noorte seas. Seda enam masendab, et korraga on areenile roninud nii need, kes soovivad abordiõigust piirata, need, kes soovivad lastele ja noortele antavat seksuaalharidust piirata, kui ka need, kes soovivad rasestumisvastaseid vahendeid piirata. Ja mõnikord langevad need inimesed lausa kokku, kuigi mõistus tõrgub seda vastu võtmast. Milliseid häid tulemusi peaks tooma kombinatsioon sellest, et inimestel puuduvad nii seksuaalharidus, rasestumisvastased vahendid kui võimalus soovimatu rasedus katkestada? 

Iga soovimatu raseduse taga on üks vastutustundetu seemnepurse

Veidi teistsugust perspektiivi aborditeemale pakub mormoonist kuue lapse ema Gabrielle Blair, kes oma päris rajus, aga hästi argumenteeritud essees kirjutab, et aborte põhjustavad mehed, sest iga soovimatu raseduse taga on üks vastutustundetu seemnepurse. Blair leiab, et ehkki meie ühiskond kipub naise naudingut häbistama, ei võrdu naise nauding soovimatu raseduse ja abordiga. Küll teevad seda meeste nauding ja vastutustundetu seemnepurse. “Kui soovite ennetada aborti, peate vältima soovimatut rasedust. Mehed ei suuda (või ei taha) endale tunnistada, et 100% soovimatutest rasedustest on nende enda põhjustatud.” 

Õigus oma rasedus turvaliselt katkestada on osa seksuaalõigustest, nagu ka õigus otsustada, kas ja millal saada lapsi. Nagu ka õigus saada seksuaalharidust, informatsiooni ja terviseteenuseid. Ei, loode ei ole naise “kehaosa”. Aga rasedaks jäämine, lapse kandmine ja sünnitamine mõjutab kõige rohkem inimest, kelle kehaga see toimub. Ükskõik millised ka soovimatu raseduse põhjused ei oleks, siis sünnitamine – või raseduse katkestamine – peab toimuma raseda nõusolekul. Reaalsus Eestis on see, et lapse saamine mõjutab ka edaspidi kõige rohkem just sünnitavate inimeste elu. See mõjutab nende võimalusi teha tööd, lüüa kaasa ühiskondlikus elus, osaleda poliitikas ja otsustada näiteks reproduktiivseid õigusi puudutava seadusandluse üle. 

Reproduktiivsed õigused on osa inimõigustest ja igal inimesel on õigus langetada lapse saamist puudutavaid otsuseid ilma sunni, vägivalla või diskrimineerimiseta. Kuna teema on nii sügavalt isiklik, tahaks siia lisada veel, et ilma moraalijüngrite tänitamiseta ja naiste häbistamiseta. 

Kahjuks seda punkti inimõigusi käsitlevates dokumentides ei ole.

 

Septembris toimub palju huvitavat

Tallinn Feminist Reading Group (TFRG) kohtub sel kuul kolmapäeval, 9.09 ja laupäeval, 26.09. Lugemismaterjali ja ürituste nägemiseks liitu TFRG Facebooki grupiga siin. Tekstid ja vestlus on inglise keeles.

22.09 alustab Kaisa Bergi juhendamisel töötubade sari “Leia oma suund tööelus”, mis on mõeldud inimestele, kellel on järjest raskem rõõmu ja tähendust oma tööst leida ning kes otsivad enda jaoks õiget suunda. Rohkem infot ja registreerimine (hiljemalt 11.09) siin

Kui soovid feministidega vabamas vormis kohtuda, siis päev hiljem, 23.09 kell 17, alustab kord kuus toimuv käsitööring, kuhu võid tulla oma poolelioleva projektiga (tsau, Liisi!) või uudistama, mida grupi vedaja Thalia tegevuseks pakub. 

Jälgi üritust puudutavat infot sotsiaalmeediast. Kõige paremini saad üritustega kursis olla, kui tellid igakuise Feministeeriumi uudiskirja otse enda postkasti, siit.

* Mingid tõendid siiski näitavad, et kunagi iidsel ajal leidus Marsi pinnal vett ja see võis olla mikroorganismide jaoks elamiskõlblik.

Toimetuse veerg on igakuine kokkuvõte Feministeeriumi kollektiivi mõtetest ja plaanidest, teisi saad lugeda siit