Tänavune Tallinn Bearty läheb kinno

Karukultuurifestival Tallinn Bearty tuleb jälle, sedapuhku 19.–22. aprillil ja neljandat korda. Kunstiline juht Alvar Ameljushenko tutvustab, mis tänavu teoksil.

Teil on igal aastal eri fookus. Esimesel oli kujutav kunst, seejärel muusika. Nüüd olete jõudnud filmikunstini. Mida näha saab?

Oh, hea küsimus! Näha saab ohtralt auhinnatud filmi Cachorro (“Karupoeg”). Toome selle Miguel Albaladejo südamliku, elujaatava ja liigutava loo suurele ekraanile Hispaania saatkonna lahkel toel. See klassikaks saanud film näitab lihtsalt, ausalt ja moraliseerimata, kuidas olenemata seksuaalsusest oleme kõik eelkõige inimesed ning hool lähedaste suhtes on südamesse kirjutatud meile kõigile.

Filmile eelneb vestlusring Talking Bears Artise suures saalis, kus osaleb režissöör Miguel Albaladejoga, kes saabub Tallinnasse kahe teise kineastiga meie kogukonnast. Hollywoodi taustaga Rick Copp on kirjanik, stsenarist, produtsent ja näitleja. Ta on kirjutanud stsenaariume legendaarsele seriaalile Golden Girls (“Kullakesed”), filmile The Brady Bunch Movie, paarile Scooby Doo filmile ning hulgale teleseriaalidele. Meie jaoks on ta aga üks vahvast nelikust veebiseriaalist Where The Bears Are. Artise ekraanile toob Rick kaasa seriaali emadepäeva eriosa.

Kolmas külaline vestlusringis on Juri Linkevitš, kes on Norra Rahvusringhäälingu Moskva korrespondentpunkti operaator. Oma varasemate ülesannete tõttu on ta viibinud maailma kõige erinevamates punktides, ka kriisikolletes. Juri on ka ise dokumentalist, kellele meeldib eriti teha just portreefilme.

Teie festivalil on alati sotsiaalne mõõde. Millele see tänavu osutab?

Tõepoolest, nagu meie festival on pühendatud karukultuurile, on ta samavõrd ka elustiilifestival. Selle juurde käib ka tõsistel teemadel arutlemine. Elu toob ise meieni igal aastal mõne olulise tulipunkti.

Eelmisel aastal olime koos Eesti LGBT Ühinguga vaiksel protestiaktsioonil Vene saatkonna ees, juhtimaks tähelepanu julmale inimjahile Tšetšeenias. Sel aastal on meie suurte sõprade eestvedamisel Norra karude klubist üritusel Bears Can! jutuks kogukonnaülene koostöö. Näha ja kuulda saab karude tegemistest klubilisest ühiskondliku tasandini Kiievist, Moskvast, Oslost, Peterburist, Tallinnast, Stockholmist ja mujaltki, kohalikult ja rahvusvaheliselt. Kuidas me seisame selle eest, et võrdsed õigused ja kohtlemine saaksid normaalsuseks. Mida me rahvusvahelises ühistöös selleks teha saame ja tahame. Muuseas, selgi korral kogume aktiivselt annetusi Eesti LGBT Ühingu toetuseks, nii et laiem üldsus võib meiega koos olles siduda meeldiva kasulikuga.

Miks vajavad karud oma festivali? Kuhu karud end üldse vikerkaarespektris paigutavad?

Raske öelda, kus me vikerkaarel oleme. Ühest küljest arvan, et meie endi jaoks on selline festar tähtis minapildi jaoks. Teisest küljest on meie missioon korraldajatena tutvustada laiemale üldsusele meie kogukonna abil LGBT+ maailma laiemalt. Kui me selliste tagasihoidlikena nagu karud looduseski suudame näidata, et meid pole põhjust peljata, siis oleme teinud suure sammu stereotüüpide murdmisel piirdest sõltumata.

Tallinn Bearty kunstiline juht Alvar Ameljushenko: “Karulipp oli esimest korda avalikult nähtav ühel meie üritusel 2001. aasta novembris.”

Kuidas Eesti karud kokku tulid? Millal lehvis esimest korda karulipp Tallinnas?

Eesti karud on tegelikult omavahel arusaadavatel põhjustel väga varjuliselt koos käinud juba 15 aastat. Karulipp oligi esimest korda avalikult nähtav ühel meie üritusel 2001. aasta novembris. Kuna tollal oli interneti sotsiaalne pool alles olematu, võtsime julguse mehi kokku kutsuda lausa avaliku ajalehekuulutusega. Naljakas, eks, kuidas ajad muutuvad.

Kuidas jõudsite oma festivalini?

Festari idee oli mul endal peas tegelikult väga pikka aega. Minu esimestest käikudest Euroopa sarnastele kogunemistele sai selgeks, et ühel või teisel moel peab ka Tallinnas midagi sarnast tulema. Läks rohkem aega kui ise tahtsin, aga eks see oli vist küpsemiseks vajalik. Nüüd on käes juba neljas kord ja Tallinn Bearty nime teatakse igal kontinendil. Seda näitavad selgelt meie veebilehe külastused nagu ka otsene suhtlus.

Kuhu edasi? Kas teate juba, mida toob Tallinn Bearty 2019?

Aga loomulikult teame! Korraldajatena peame vaatama kaks–kolm aastat ette. Järgmisel aastal (11–14. aprill 2019) toome uuele ringile tagasi kujutava kunsti ja uued programmikülalised. Loodame, et suudame pearõhu asetada moele ning et Tallinnasse tulevad selles valdkonnas tuntud karudest moeloojad. Kindlasti mõni näitus või paar, vestlused, toidukultuur, ühiskondlikult aktiivne tegutsemine – lühidalt, see, milles me parimad oleme!

Fotod: Tallinn Bearty