Toimetaja soovitab: lähituleviku keskkonnaulme ning sarjad aidsiepideemiast ja sõltuvusest

Sel korral jagab oma viimaseid kultuurielamusi hoopis Feministeeriumi kollektiivi uus liige, projektijuht Kaimai Kuldkepp. Siit tuleb neli soovitust: üks raamat, üks festival ja kaks sarja.

Kim Stanley Robinson 2020. aastal avaldatud raamat “The Ministry for the Future”

Raamat “The Ministry for the Future”

Värskelt avaldatud kliimaraport hoiatab, et kliimakriisi katastroofilised tagajärjed on meile lähemal, kui seni arvasime. Ulmekirjanik Kim Stanley Robinson kirjeldab oma raamatus “The Ministry for the Future” lähitulevikku aastal 2025, mil maailma raputab 2 miljonit India elanikku tappev kohutav kuumalaine. Kui tavaliselt püsib ulmekirjandus abstraktselt kauges tulevikus või transpordib meid alternatiivsetesse reaalsustesse, siis “The Ministry for the Future” jahmatab meid olevikuga, mis ei erine tänasest ning õõvastavalt realistliku tulevikuga, mis on vaid nelja aasta kaugusel. Raamat sobib lugemiseks kõigile, kes vajaks meie rusuva oleviku ja ängistava tulevikuperspektiivi kõrvale lootuskübet, et inimkond on võimeline end kokku võtma ja tulevikku muutma.

Raamatut eestikeelsena kahjuks saada pole, aga internetist ostmiseks on taaskasutatud raamatute poes World of Books saadaval mitu eksemplari.

Kultuurifestival “Särin” Raplas

Aasta vahele jätnud “Särin” tuleb sel aastal jälle, nii et 10.11. septembril on Rapla see üks koht, kus kindlasti tasub olla.

Mitmekesises programmis tahaks esile tõsta keskkonnateemalist vestlusringi, kus teadlane Lennart Lennuk ja Kristo Elias arutlevad Sander Loite ja Ove Mustingu dokumentaalfilmi “Läbilõikame” teemal ning vabadusest ja inimõigustest laiemalt. Huvitava kultuurielamusena tasub kogeda ka eesti luuleklassika heliruumi – luuletaja Anneliis Kõivu loomingut muusik Ivi Rausi esituses.

Kiirematele on hetkel veel sooduspiletid eelmüügis.

Sari “It’s A Sin”

Minisari 80ndatel UK-d laastanud AIDSi-epideemiast. Sarja keskmes on ühe noore sõpruskonna lugu, kuid sooja ja emotsionaalse loo jutustamise kõrval avaneb võigas pilt julmusest ja ükskõiksusest LGBT+ inimeste vastu. Kuna AIDSi-teemade käsitlemine on endiselt mõnevõrra tabu, on sarjal olnud märgatav mõju teadlikkuse parandamisel laiema hulga noortele seas, kes AIDSi-epideemia ja LGBT ajalooga muul moel kokku ei puutu. Ajaloolise tõe publikuni toomise kõrval on tegemist hästi jutustatud looga sõprusest, kogukonnast ja inimeseks olemise keerukusest. Lisasoovitus on vaatama asudes taskurätt lähedal hoida.

Sari “Feel Good”

Kväär koomik Mae Martini semi-autobiograafiline sari sõltuvusest, alla surutud traumadest ja noh, armastusest. Sarja keskmes on Mae püüd oma enesehävituslikest mustritest välja rabeleda ja võtta vastu armastus, mida ta justkui ei vääri. Ja seda kõike Mae Martinile ainuomase veidi neurootilise humoori kaudu. Sari on saadaval Netflixis ja teine hooaeg tuli välja juunis.