3 asja mis aitavad ökofeministil päevad üle elada
Keskmine tänapäeva naine peaks menstrueerima rohkem kui paartuhat päeva oma elu jooksul, umbes kolm korda enam kui meie korilastest esiemad. Eks nende keskmine eluiga oli pisut lühem ka, lisaks algas nende menses hiljem ning nad veetsid rohkem aastaid rasedana ja imetades. Feministeeriumi rõõmsad inimkatsejänesed on testinud abivahendeid, mis võibolla aitavad elu sellel paljude jaoks tüütul perioodil kergemaks teha.
Mille poolest siis abivahendid ökofeministile erinevad tavalistest abivahenditest? Esiteks peaksid need toetama rohelist maailmavaadet ja tekitama võimalikult vähe reostust. Teiseks peaksid need olema queersõbralikud ja arvestama sellega, et abivahendite vajajaid on igasuguseid – ka selliseid, kes ei planeeri või soovi rasedaks jääda või kes pealtnäha polegi naised, aga menstrueerivad ikka. Näiteks transmehed. Kolmandaks läheb arvesse solidaarsus ja toetus naistele arenguriikides.
1. Hea äpp
Äpiga saad jälgida oma tsüklit, sealhulgas viljakusperioodi, tujude kõikumist, energiataset, valu jpm. See võib aidata planeerida reise, suuri elusündmusi, millal üritada rasestuda või millal seda vältida, ning mis varustust käepärast hoida. Hea äpiga saad sa seda kõike teha ilma tüütute vilkuvate reklaamide, infantiilsete roosade lillede, liblikate ja beebideta. Aga eriti hea äpiga saad sa seda teha nii, et äpiarendaja ei pea sind automaatselt idioodiks, keda igal võimalusel tuleb noomida, kui seksid ilma kaitsevahendita, ning kelle maailmapilti mahuvad ka queernaised, transsoolised ja naised, kes ei seksi meestega.
Katsejänesed ei ole leidnud perfektset äppi, mis kõikidele meie unistustele vastaks, aga mõned on lihtsalt paremad kui teised. Paljud naised ei kasuta äppe esmajärjekorras selleks, et teada saada millal nad rasestuda võivad, ning üldse on pisut ennatlik eeldada, et nende elusituatsioon seda võimaldab. On naisi, kes elavad koos teise naisega, ega plaani rasedust. On naisi, kes ei seksi. On infertiilseid naisi, kes siiski menstrueerivad, jne. Meie lemmik on ilus, pealtnäha puhta disainiga ning tasuta Clue, mida on lihtne kasutada, kuid mis hõlmab parajalt keerukaid analüüsikategooriaid. Clue miinuseks võib lugeda raskesti tõlgendatavat analüüsivaadet, mis tavakasutajale eriti mugav ei ole. Kui alguses eeldas Clue, et igal kasutajal on midagi peale hakata informatsiooniga, millal on tema “fertiilsuse aken”, mis võib parajalt tüütu olla, siis praegueks on kasutajal võimalik äppi igat pidi enda soovide järgi kohandada.
Teine äpp mis väärib mainimist on queersõbralik Groove. Tasuta baasversioon on aga väga piiratud andmetega ning ei anna võimalust jälgida valusid, tuju jmt, ning tasuline versioon maksab kuni 26€ (aga kestab siis ka eluaeg).
2. Kupsik
Keskmine läänemaailma naine kasutab hirmuäratavalt palju ühekordseid vahendeid tampoonide, pesukaitsete ja sidemete näol. Näiteks Suurbritannias kulub ühel naisel rohkem kui 11 000 ühekordset menstruaaltoodet oma eluea jooksul. Ja need lõpetavad tavaliselt kuskil prügimäel. Rohelise maailmavaatega inimene otsib seetõttu korduskasutatavaid lahendusi ja leiabki varsti kupsiku.
Ütleme kohe, et kupsik ei ole kõikidele. Aga ta on paljudele. Kupsikuid on väga erinevaid, need tulevad erineva suuruse, pehmuse ja vormiga. Ainuüksi siin võrdluses on ära toodud 103 erinevat mudelit.
Sageli tähendab sobiva kupsiku leidmine, et enne tuleb läbi proovida vähemsobivad variandid. Paraku on need üpris kallid, hinnad on sageli 20€ ringis. Ökojänes soovitab seetõttu uurida oma lähikondlastelt, kas nad oleksid nõus laenama oma kupsikut testimiseks. Iuuu, mõtled võibolla? Aga miks iuuu? Kupsik on kergesti steriliseeritav, paned keevasse vette 2–3 minutiks ja ongi tehtud. Lisaks on hea mõte ka enne soetamist lugeda võimalikult palju, vaadata videoklippe ning luusida ringi foorumites, kus naised kogemusi vahetavad.
Kupsikul on lisaks korduskasutamisele veel eelised. Näiteks tuleb neid üldjuhul vahetada vähem sagedasti kui tampoone. Kupsiku võid rahumeeli kuni 12-ks tunniks sisse jätta (vererohketel päevadel siiski mitte). Paljud kasutajad saavad sellega rahulikult terve öö magada. Kupsik aitab sul enda keha paremini tundma õppida. Üks katsejänes arvas: “Mulle tuli ootamatuna tegelikult menstruaalvere konsistents ja lõhn. Olen ikkagi kogu senise elu elanud absorbeerivate sidemete reklaamide sinise-vedeliku-illusioonis ja see tass tegi inimkehaga mind tuttavamaks küll. Selleks võiks ehk esmakasutajaid ette valmistada.”
Kupsiku miinuseks võib lugeda lekkimist, millega mitmel katsejänesel probleeme oli (aga mitte kõikidel, tuleb rõhutada). Lekkimist aitab vähendada oskuslik paigaldamine, mis nõuab harjutamist, ning tihedam vahetamine vererohketel päevadel. Paigaldamine ei tule alati esimesel korral välja, ning seetõttu ei tasu kohe kupsikut nurka visata, vaid visalt harjutada. Kõige suurem hoiatus puudutab sisestades kupsiku liiga varajast lahtilaskmist – see võib üpris traumeeriv kogemus olla. Kui paigaldamine ei õnnestu, külasta foorumeid ja uuri, kuidas teised teevad, ning proovi mõne aja pärast jälle. Katsejäneste seas oli neid, kellele alguses kupsik kohe sugugi ei istunud, kuid kes mõne aja pärast siiski usku vahetasid. On olemas ka lekkekindlaid kupsikuid, nt FemmyCycle, kuid neid pole me veel testinud.
Viimase miinusena võib välja tuua ebamugavust, mis on seotud elutingimustega. Osa meie katsejänesed veedavad palju aega arenguriikides elades-töötades või maal kuivkäimlat kasutades. Ühest küljest on eriti hea sellistes tingimustes prügi mitte tekitada, sest sageli on ka prügikäitlemine seal probleemne, teisest küljest põhjustavad jooksva vee puudumine ja väga kehvad sanitaartingimused lisastressi paigaldamisel. Mõni katsejänes kasutab lihtsalt kaasaskantavat veepudelit kupsiku loputamiseks. Üks siiski tunnistas, et tampooni on lihtsam paigaldada, kui tualett tähendab väikest auku külaturu servas ning kardina alt ja ülalt piiluvad sinu tegemisi paar kaagutavat kana ja rõõmsat väikelast. Kupsiku plussiks võib lõpetuseks lugeda ka seda, et mitmed tootjad toetavad naisi arenguriikides, annetades neile kupsikuid ja õpetades, kuidas seda kasutada.
3. Korduskasutatav püksik
Korduskasutatavad imavad aluspüksid päästavad keskkonnasõbrad ühekordsetest sidemetest ja pesukaitsmetest. Kasuta, pese, kasuta jälle. Pükse on olemas nii väikesele vooluse kui ka vererohkete päevade tarbeks, samuti saab neid kasutada muude lekkeprobleemide korral. Püksid sobivad hästi kupsikuga, kui see ikka lekkima kipub. Aga nad sobivad hästi ka ilma, kui võõraste objektide kehasse sisestamine vastuvõetamatu on.
Neli Feministeeriumi katsejänest on kauaaegsed Thinxide kasutajad ning kiidavad neid praktilisuse ja disaini poolest väga. Kui katsudes tundub jalgevahe paksem kui tavalistel aluspükstel, siis pükse jalga tõmmates ei ole sellest aru saada ning mähkmetunnet ei teki. Lekkimisprobleeme ei ole ja jalas istuvad need mugavalt. Hästiistuvad püksid paigast ei nihku. Lisaks on Thinx üks vähestest tootjatest, kes ka transsooliste klientidega arvestab, pakkudes meestele sobivat mudelit. Kolme paariga ajab asja kenasti ära, kui vahepeal pükse pesta saab. Kui kaua üks paar vastu peab, sõltub muidugi kasutajast, kuid tootja sõnul säilivad omadused kuni 30 pesukorda. Meie katsejänesed on neid kasutanud kauem (kuni kolm aastat) ning esmased kulumismärgid on tekkinud. Suurim probleem Thinxidega on nende maine – kunagi ägedat feministlikku turundust kasutanud ettevõttel on oma juhi seksuaalse ahistamise süüdistuste ja ebaõnnestunud sõnavõttude tagajärjel kehv reputatsioon. Püksid on ka võrdlemisi kallid, eriti ühekordsete peskukaitsega võrreldes. Lisaks tuleks teadlik olla sellest, et kõik mudelid ei sobi ilmselgelt kõikidele kehadele. Alternatiivsed püksitootjad on Modibodi, Dear Kate ja Lunapads, mida katsejänesed proovinud ei ole.
Kui püksid tunduvad liiga kallid või ei sobi mingil muul põhjusel, siis on keskkonnasõbralik alternatiiv kasutada korduskasutatavaid pesukaitsmeid, näiteks Nullkulu omasid. Ökopoodidest võib leida ka suuremaid sidemeid.
Sellel sügisel teeb Feministeerium koostööd Nullkuluga, et tutvustada nullkulu põhimõtteid ja näidata, mil viisil need lõimuvad feminismi põhimõtetega. Õpetame uusi oskusi, mille kaudu oma tarbimisharjumusi muuta ning ühes töötoas õpetame ka pesukaitsmeid ise meisterdama. Stay tuned!