Demokraatia tugevust näitab kodanikuühiskonna elujõud ja protestid

Kommenteerime eilset koalitsiooniläbirääkijate seisukohta, et eelarveauke tuleks lappida valitsusväliste organisatsioonide, eriti Feminsteeriumi suguste organisatsioonide toetamise lõpetamisega.

Meie rahastuse äravõtmisest on üks erakond juba mõnda aega rääkinud. See teeb nõutuks, sest Feministeeriumi rahastus tuleb edukalt läbitud avalikest projektikonkurssidest. Samuti toetavad meie tegevust annetajad. 2019. aastal saab Feministeerium projektikonkursside raames toetust Hasartmängumaksu Nõukogult ja Põhjamaade Ministrite Nõukogust. Feministeerium ei saa riigilt otse midagi, erinevalt näiteks poliitilistest erakondadest. Me ei tea, mis plaan ähvardajatel on, kas keelata meil edaspidi projektikonkurssidel osalemast? Ootame huviga.

Feministeeriumi eelarve kulub meie veebiportaali pidamisega seotud töödele: toimetamisele, kirjutamisele, honoraridele, tõlgetele. Samuti korraldame kogukonnaüritusi, näiteks vestlusringe, praktilisi töötube, kunstituure, teeme podcasti jpm. Väga suure osa Feministeeriumi tööst moodustab vabatahtlik töö. See, et riik leiab võimalused ja on huvitatud, et ühiskonna valukohti esile tõstvad organisatsioonid saaksid tegutseda, näitab demokraatia tugevust.

Oleme osalenud ja kutsunud oma lugejaidki osalema reedestel kliimastreikidel, naiste marsil, Tallinna pride’il, internetivabaduse meeleavaldusel. Stenbocki meeleavaldustes oleme samuti kaasa löönud, aga ei saa kahjuks korraldamise au enda peale võtta, seda teevad teised inimesed. Osaleme oma vabast ajast, kuna peame seda oluliseks. Rahumeelsed meeleavaldused on oluline ja väärtuslik osa demokraatiast ja nende kaudu saab tõstatada olulisi teemasid.

Mida me Stenbocki maja ees käies tahame väljendada? Meile on Eesti riik ja demokraatia väga kallid. Me ei taha, et nõrgemaid või erinevaid vähemusgruppe kiusatakse ja ähvardatakse ning et kellegi allasurumine ongi uus normaalsus. Me tahame valitsust, mis austaks inimõiguseid ja inimõiguste eest seisvaid organisatsioone. Naiste õigused on inimõigused. Nii lihtne see ongi.