fbpx

Katuseraha, HPV vaktsiin ja tsiklinaised

Katuseraha, HPV vaktsiin ja tsiklinaised. Illustratsioon: Jarõna Ilo

19.11–09.12 uudiskiri

Möödunud nädalatel rääkisime katuserahadest, vaktsineerimisest ja tsiklinaiste näitust ümbritsevast poleemikast. Uudiskirja lõpus leiad põnevaid feministlikke tegutsemis- ja lugemissoovitusi!

MTÜ Oma Tuba loobus katuserahast

Detsembri alul esitasid Riigikogu erakonnad oma ettepanekud katuserahade jagamiseks. Teiste hulgas tehti ettepanek toetada Feministeeriumi vedavat MTÜ Oma Tuba 10 000 euroga, kuid otsustasime toetusest loobuda. Katuseraha jagamine on läbipaistmatu, inimõiguste valdkonnas tegutsevatel organisatsioonidel peaks olema võimalus saada tegevustoetust ka siis, kui nad on valitsuse (ja opositsiooni) suhtes kriitilised.

Lugejate püsitoetus on kõige olulisem ja kui soovid aidata meil ka tuleval aastal külalisautoritele honorare maksta, siis hakka meie (püsi)toetajaks. Kasvõi väike, ent igakuine summa aitab pikas perspektiivis meie jätkusuutlikust tagada!

HPV vaktsiin immuneerimiskavas

Eestis tabab emakakaelavähk igal aastal 170–180 naist ning selle tõttu sureb aastas keskmiselt 70 naist. Haigestumus on tõusev suund just noorte naiste seas. Alates järgmise aasta 1. jaanuarist on HPV vastane vaktsiin lisatud riiklikku immuniseerimiskavva ning alates 12-aastaseid tütarlapsi hakatakse vaktsineerima riigi kulul.

22. novembri Pealtnägija avaldas, et üks vaktsiinivastaste foorumi administraatoritest on Eesti Patsientide Esindusühingu (EPE) juht Pille Ilves. Nädal hiljem saatis Ilves EPE nimel sotsiaalminister Jevgeni Ossinovskile ebausaldusväärsetele väidetele tugineva ettepaneku HPV immuniseerimiskavast välja võtmiseks.

Loe lisaks HPV ja vaktsiiniga seotud müütide kohta, Eesti Patsientide Liidu arvamust ja Eesti naistearstide HPV vastu vaktsineerimise vajalikkuse põhjendust.

Tsiklitega naised Telliskivis

Telliskivi loomelinnaku haldajad otsustasid eemaldada linnaku territooriumilt motohuvilisi naisi ühendava motoklubi Dark Diamonds fotonäituse “Eesti tsiklinaised”. Esmalt toodi põhjusteks piltide objektifitseeriv toon ja naiste liigne väljakutsuvus. Näituse eemaldamine tekitas vastakaid arvamusi Woolfi-grupis ning Rain Kooli viitas põhjenduste topeltstandarditele. Lõpuks kirjutas loomelinnaku juht Jaanus Juss, et esialgne probleem oli näituse tehnilises teostuses, kuid näituse korraldajatega suheldes oli Jussi alluv esitanud põhjendamatuid ettekäändeid.

Loe lisaks kuidas teha vahet objektifitseerimisel ja võimestamisel.

Mine näitusele! Autor: Lilli-Krõõt Repnau, My name is Peaches!, linoollõige, 2017
  • Ajakiri Time valis aasta inimeseks vaikuse murdjad ehk ahistamisele vastu astunud naised
  • Euroakadeemia aafriklastest tudengid ja tudengite esindaja räägivad, kuidas on nende elusid mõjutanud politsei- ja piirivalveameti ning ülikooli vaheline kommunikatsiooniprobleem
  • Palju õnne värskele doktorile Katri Lamesoole, kes kaitses edukalt väitekirja seksuaalsest ahistamisest ja soolistest võimusuhetest
  • Maksureformis kasu nägev Rebeka Põldsam kirjutas vastulause neoliberaalsele poliitikale
  • Teadlane Jaan Aru kirjeldab mida teeb vanemapuhkus vanema isa ja ema aruga
  • Urmas Sutrop kirjutab, et koolis kogetud seksuaalne ahistamine on ka talle oma jäljed jätnud ning et ahistamisjuhtumitesse tuleb suhtuda täie tõsidusega
  • EELK kirikuvalitsus arutas “Suud puhtaks” saate järelkaja ning leiti, et kirikus on vajalik algatada asjakohane terve arutelu, mis arvestaks piisavalt kõigi erinevate seisukohtadega
  • Loe Anette Parksepa vastulauset Mihkel Muti ahistamiseteemalisele artiklile
  • Maxima töötajad saavad selle aasta pühadel kauem puhata!

Tegevused

To see the Aside click here.To hide the Aside click here.
Kui ühiskond on võrdsem, on kõigil parem. Tee enda või sõbra nimel Feministeeriumile annetuskink!

Lugemissoovitused

 

4
FacebookTwitterEmail

Toeta meid!

Sinu annetus aitab Feministeeriumit töös hoida — algatada uusi projekte, tasuda kaaskirjutajatele ja arendada kohalikku feministlikku mõtet.

Anneta

Loe ka

Naised on riigi vaenlased?

Elasin viimast aastat Poolas – olin siis kuueaastane –, kui minu koduküla lähedal randus Taani kodanikeliikumise Naised Lainetel abordilaev. Langenorti-nimelisel…

Hoia end meie tegemistega kursis

Feministeeriumi uudiskiri ilmub iga kuu alguses. Loe eelmisi uudiskirju siit.

Ostukorv
  • Ostukorvis pole tooteid.