Keda jälgivad Eesti feministid Youtube’ist?

Olen märganud, et minu sotsiaalmeedia käitumine on muutunud ja muutus pole toimunud mitte ainult minu käitumises. Näiteks veedan rohkem aega ihulähedasemana tunduvas Instagramis kui vilkuvas ja kaootilises Facebookis. Kuid Instagamis pole sõprade kassipiltide, erootiliste joonistuste ja süvairooniliste meemide vahel palju ruumi uudisteks ja teoreetiliseks perspektiivideks. Nii olen endalegi üllatuseks taas ringiga Youtube’i juurde jõudnud. Et vahepeal on palju maha magatud, siis uurisin Feministeeriumis kirjutanud autoritelt, milliseid Youtube’i kanaleid nad jälgida soovitavad ja miks.

Aet Kuusik

Contra Points ehk akadeemilise taustaga Natalie Wynn on ainus, keda mul on olnud kannatust päriselt jälgida. Ta on arukas ja mänguline. Wynn teeks nagu mingit versiooni Youtube’i “Portlandiast”, sest ta räägib ülerõhutatud, aga väga naljakate karakterite kaudu poliitilistest ja ühiskondlikest teemadest liberalismi ja konservatismi, vasak- ja parempoolsete kuumades kokkupuutepunktides nagu “Mis on kapitalismi probleem?” ja “Kas vasakpoolsed vihkavad sõnavabadust?”, “Kuidas ära tunda fašisti?” jpm, kasutades teemade avamisel rohkelt ka oma elukogemust. Ma olen peaaegu armunud. Halb on see, et ta on nii mänguline, et seda ei saa muude tegevuste, näiteks koristamise või trenni kõrvale kuulata, sest silmad tahavad olla suunatud ekraanile.

Elise Rohtmets

Ma soovitan vaadata Lindsay Ellise ning Bob Chipmani ehk Moviebobi videoid. Mõlemad on eeskätt filmikriitikud, sealjuures boonusena väga andekad kultuurikriitikud. Nende videotest kumab läbi, et neil on akadeemilist tausta, kuid nende analüüsid on vabad ja intuitiivsed. Nad sotsiaalselt tundlikud, kuid ilma tugeva maailmavaateta. Nende videod on mõjusa narratiiviga, samas ilma sensiatsionalismi ja hüperboolsuseta. Lindsay Ellis muuhulgas alustas hiljuti suvel kampaania #RehireJamesGunn. Videoks on suurepärane süvaanalüüs satiiri olemusest Mel Brooksi komöödia näitel.

Maari Põim

Minu meelest väärivad eraldi äramärkimist kanalid, mis kuuluvad muudmoodi suutlikusega inimestele. Annie Elainey käsitleb teemasid nagu sotsiaalne sugu, LGBT ja suutmissurve ning Erin on lihtsalt vinge kuulamiskogemus.

Nika Kalantar

Naudin kahe endise Cracked autori kanalit Some More News. Videokanalis on ainult Johnston kaamera ees, kuid neil on lisaks ka Soundcloudis kanal Even More News, kus saavad rääkida nii Katy Stoll kui Cody Johnston. Poliitiliselt on tegu USA vasaktsentristliku kanaliga, st nad pole otsustanud, et antifa on 100% hea ja kus seisavad Palestiina-Iisraeli konfliktis, aga muidu on nad pigem vasakpoolsed. Samuti vihkavad nad tuliselt Elon Muski, mis minu jaoks on suur boonus.

Paul Vahtra

UppercaseCHASE1 on sekspositiivne feministist trans-juutuber. Ta on teinud õppematerjalina seeria Trans 101, kus ta lahkab teemasid alates sellest, mis on transsoolisus, sotsiaalne üleminek, gatekeeping ehk hormoonravile saamise piiramine, kuni meditsiiniliste protseduurideni. See seeria on mõeldud noortele transsoolistele inimestele, nende sõpradele ja perele ehk kõigile, kes teemat ei valda, kuid võiksid kursis olla (poliitikud, õpetajad, arstid, psühholoogid jne). Koos Aaron Ansuiniga teevad nad podcast’i You’re So Brave, kus lisaks sellele, mis nende enda elus toimub, räägivad nad seal näiteks vaimsest tervisest, aseksuaalsusest ja autismist.

Kristiina Raud

Allison Raskin ja Gaby Dunn on parimad sõbrannad. Allison on ärevuse, depressiooni ja obsessiiv-kompulsiivse häirega elav ning suure armastuse ja vähese seksiga abielust unistav hetero, Gaby on mitmiksuhteid eelistav inimene, biseksuaalne ja sotsiaalmeedias väga osav peoloom. Kuidagi see komplekt klapib ja sellest sünnivad naljakad sketšid ja põnevad vestlused. Tegelased, keda näeme videotes, on (veidi) ülepaisutatud versioonid neist kui pärisinimesest ja nad on mu täielikud lemmikud, sest suhestumismaterjali on nii palju, kuna ise olen segu neist kahest. Nalja ja jaburuse kõrval räägivad nad vaimsest tervisest, queer teemadest, suhetest, aususest, enesehinnangust ja naiseksolemisest, kõike seda intelligentselt ja eneseirooniaga. Boonuseks on ebatavaliselt emotsioonitu koer Sugar.

Laura Luide

Jessica Kellgren-Fozard teeb videosid lesbilisuse ja puuete ning nende ristumise/kattumise ja palju muu kohta. Jessica on kurt, tal on kompressioonipareeside eelsoodumusega pärilik neuropaatia (HNPP), sidekoehaiguse segavorm (MCTD), armastav abikaasa Claudia, suur vintage-riiete kogu ja kaks koerakest. Ta videod, aga eriti puudetemaatilised, on väga sisutihedad, informatiivsed ja kokkuvõtvad ning mis veelgi parem, ka ligipääsetavad ehk subtiitritega!

Feministid, kes tahavad end puueteteemadel rohkem harida, võiksid vaadata ka juutuubereid, nagu Zach Anner (tserebraalparalüüsiga koomik, näitleja, (aja)kirjanik), Molly Burke (silma võrkkesta düstroofiaga), Sitting Pretty Lolo (füüsilise puudega), Tommy Edison (sünnist saati pime raadiosaatejuht, filmikriitik), Chella Man (kurt gender-queer kunstnik), ASL Stew (kurdist ja viipekeeletõlgist koosnev samasooline veganitest ja lapsega abielupaar), Andrea Lausell (spina bifidaga / lülilõhestusega), Gem Hubbard (seljaajuvigastusega), Isabelle Weall (meningiidi tõttu käed ja jalad kaotanud), Rikki Poynter (kurt) ja Special Books by Special Kidsi (endine eripedagoog, kes teeb tutvustavaid videosid erinevate erinevate puuetega inimestega üle terve maailma).

Heleri Luuga

Igavesed teemad – seks! 89-aastane Betty Dodson on tegelenud seksuaalsuse avastamisega 60ndate lõpust, peale oma esimese abielu lahutust. Sellest sai ülemaailmne liikumine ja bodysex-gruppe, mis aitavad naistel enda keha avastada korraldatakse senini. Koos oma äripartneri Carlin Rossiga on veavad nad ka YouTube’i kanalit, kus arutavad päevakajalisi teemasid ja vastavad n-ö lugejaküsimustele.

 

Käärime käised üles! Kanal Get Hands Dirty on sisuliselt ehitus- ja nikerdamis-jukerdamisporno. Cristiana Felgueiras teeb oma Portugali kodus valmis kõik alates diivanitest tööpinkideni ja räägib juurde, miks ja kuidas. Lausa lust vaadata ja tekib soov ka endale mõni, noh, alustuseks näiteks kaktustepott kokku klopsida. Kuigi keskmisel feministil ei pruugi kodus enda tööpinki olla. Mind tõmbas kanalit jälgima tema laealuse voodi ehitusprojekt.

 

Reaalne elu! Koomik Celeste Barber on ka Eesti meediast läbi jooksnud oma fotoprojektiga, kus taaslavastas kuulsuste võimatuid poose ja instagramikõlbulikkust tavainimese perspektiivist. Aga ägedal naisel on ka oma (praegu mitte nii aktiivne) YouTube’i konto, kus saame (kahju)rõõmuga võrrelda näiteks seda, mis on eksvürtsitüdruku Victoria Beckhami käekotis ja kuidas Celeste sellega kõrvutub. [Toim. märkus – Celeste Barber on siiani aktiivne Instagramis, vt siit.]

 

Animatsioon teeb keerulised teemad lihtsamalt seeditavaks, eksole? IIllymation on suhteliselt uus animatsioonikanal, mille omanik räägib lugusid … ahistamisest. Seega, sisuhoiatus! Tähelepanuväärne on tema alanud seeria, milles jutustab tüdruku 13-aastaselt alanud ja hirmutavalt kaua kestnud suhtest tollal pea täisealise noormehega ja kirjeldab tolle kasutatud manipuleerimistaktikaid lootuses mõjuda ka nooremaealisele vaatajale õpetlikult.

 

Eneseabi võib ilmuda kummalistest kanalitest. Näiteks ekstravagantsest suleboasse mähkunud Emilia Fart’ist, kelle kireks on muuhulgas pitsa ja Kardashian’ite perekond. Emilia vajab teraapiat, teab ja teeb seda ning kummalisel kombel pakub teatavat katarsist ka oma vaatajatele. Kuigi suur osa tema kanali videotest on dramaatiliste klikimagnetlike pealkirjadega, on ta siiras ja näiteks alljärgnev on hea meenutus, et meile sunnitud vajadus teistele meeldida pole sugugi kõige olulisem.