Mida teha, kuhu minna? 5 soovitust märtsis

Märts toob kaasa häid näituseid, raamatuid ja ühe tõeliselt huvitava podcast’i. Feministeerium on välja valinud oma viis lemmikut, et kultuurijanusel oleks lihtsam aega sisustada.

Film: “Piir

“Piir” on film, mida on raske määratleda, sest sellel justkui polegi piire. Või siis on tegemist erootikaga trollimetsas. Režissöör Ali Abbasi on öelnud, et tegelikult on tegemist armastusfilmiga: “See on 40-aastase naise kasvulugu. Ta ei tea, kes ta on. Ta saab ise valida oma identiteedi. Ta tunneb sidet ümbritseva loodusega, kuid mitte inimestega.” See on nii liigutav film, et meil pole midagi muud öelda, kui seda, et minge ja kogege ise. Mõttes võib hoida küsimust: kus ja mis on piir? Kas midagi, mis on meie ja teiste vahel või midagi, mis on su sees ja seada? Aga kuidas seada see piir õigesti?

Sõpruses ja kinos Artis alates 15.02

Foto: Reio Avaste

Näitus: “Oma tuba. Feministi küsimused arhitektuurile

Kas ruum võib olla ka feministlik küsimus? Aga loomulikult. Näiteks saab küsida, millised on avalikku linnaruumi ja elamutesse sissekirjutatud rolliootused. Kuidas vastab ruum marginaalsete kasutajate vajadustele? Feministeeriumi toimetaja Kuusik käis näitusel ja leidis end taas lapsepõlve ruumist. “Mind tõi koju Lasnamäele kirjeldus sellest, kuidas täielikult väljaarendamata piirkonnas on eriti keeruline naistel, peaasjalikult emadel, sest modernistlikult tsoneeritud linnas on pikad vahemaad töö, kooli, lasteaia, toidupoe jm vahel. Meeste töö ja kodu vahel pendeldav argielu sobitus Lasnamäe transpordiloogikaga paremini.”

Naistepäeval, 8. märtsil kl 17, toimub vestlusõhtu kunstnik Flo Kasearuga, küsib Maarin Mürk.

Arhitektuurimuuseum 26.01.–19.05.2019

Raamat: “Digital Minimalism

Kas sellel raamatul on mingi seos feminismiga? Otseselt vist mitte. Aga see on sedavõrd ajakohane lugemine, et lipsas ikka soovitustesse sisse. Sobib kõigile, kes kahtlustavad, et nende tehnoloogiakasutus ei vasta enam ammu tegelikele vajadustele ja soovidele. Kõigile, kes vaatavad korraks mobiili, et teada saada, mis kell on, ja avastavad pool tundi hiljem, et Instagram on jälle paha tuju tekitanud, sest kõik on kuskil palmisaarel oma varbaid pildistamas. Feministeeriumi toimetaja Viik soovitab soojalt: “Olen üsna pikalt leidnud, et less is more ja Cal Newport näitab, kuidas seda lähenemist oma digitaalse elu puhul rakendada. Mis rakendusi üldse kasutada, mis eesmärgil ja mis tingimustel? Tulemusena on mul alles väga vähe äppe ja need, mis on, teevad elu oluliselt paremaks. Mitte natukene mugavaks, vaid just palju, palju paremaks. Ootamatu kõrvalmõjuna on minu sotsiaalne elu muutunud põnevamaks.”

Cal Newport “Digital Minimalism: Choosing a Focused Life in a Noisy World”. Portfolio, 2019

Linnasümfoonia Sveta Irval – Sveta Irvali ilusalong Helsingis. Foto: Liina Siib

Näitus: “Paradiisi poliitika

Veebruaris avati Tallinna Kunstihoones näitus „Paradiisi poliitika“, kus kunstnik Liina Siib dialoogis kuraator Taru Elfvingiga vaatleb Eesti ja Eestiga seotud naiste tööelu ja positsiooni ühiskonnas. Näitusel saab ka näha projekti „Eesti naine Soomes“. Kuigi Soomes töötab üle 30 000 Eesti naise, räägitakse meedias rohkem Kalevipoegadest ehk Eesti meestest. Miks see nii on? Liina Siib vastab intervjuus Feministeeriumile: “Kui vaatame Eesti meediapilt, siis üldiselt pakub meediale huvi Eesti mees. Eesti naine on pildis vaid siis, kui ta on näiteks meelelahutustööstuse tegelane. Nii ka Soomes töötamise puhul – rohkem huvi pakub Soomes töötav mees.”

Tallinna kunstihoone 16.02.–14.04.2019

Podcast: “Ezra Klein on Misogyny

Misogüüniat on pikalt mõistetud kui nähtust, mida mehed kannavad, mitte naised kogevad. Selles episoodis vestleb Voxi toimetaja Ezra Klein filosoof Kate Manne’iga, raamatu “Down Girl: The Logic of Misogyny” autoriga. Nad räägivad naistepõlgusest, patriarhaadist aga ka Jordan Petersonist ja häbist poliitikas. Ajal, kui poliitika keeb ning misogüünia ja sooideoloogia on plahvatusohtlikud teemad, aitab Manne’i raamistik vaadata maailma veidi selgemini. Lisaks on tema hääl ebamaiselt hüpnootiline.

Kuula endale sobivas kanalis: Apple Podcasts, Google Podcasts, Spotify, Stitcher, Megaphone