Ulla Preeden: minu mentor oli tubli edukas naiskolleeg

Enne valimisi piilub Feministeerium kandideerivate naiste käekottidesse. Seekord saime võimaluse vaadata, mida peidab enda kotis Ulla Preeden, kes kandideerib Isamaa nimekirjas.

Valimiseelsel ajal olen tihti kuulnud inimesi ütlemas, et valin seekord naissoost kandidaati. See teeb rõõmsaks. Kui eelmistel riigikogu valimistel, kus osalesin esimest korda, oligi meie erakonna naiste ühine kampaania üles ehitatud sellele, et oleks rohkem naisi poliitikas ja üleskutsele „Vali inimest, mitte ülikonda!“, siis sel korral on igaüks valinud omale kõige südamelähedasemad teemad ja minul on selleks haridus. Samas arvan ma endiselt, et meil on naisi poliitikas liiga vähe ja kui me ütleme, et vali naist, siis selle mõtte taga pole mitte see, et naisi lihtsalt nende soo pärast esile tõsta, vaid meid kõiki julgustada. Nii neid naisi, kes veel ise ei osale aktiivselt kui ka kõiki neid inimesi, kes oma valikuid hääletades teevad.

Millegipärast on nii, et nii naised poliitikas kui ka juhtivatel ametikohtadel peavad pingutama palju-palju enam, et neid märgataks ja tõsiselt võetaks. Ma ei karda tunnistada, et minul oli julgustamist ja tuge poliitikasse sisenemisel vaja ning mul on heameel, et sel ajal oli minu mentoriks edukas ja tubli naiskolleeg. Ma arvan, et karjäär ja pere pole üksteist välistavad, poliitika ja haridus või isegi laiemalt haritus pole vastandid ning juhiametil pole võrdusmärki meesterahvaga. Need on müüdid, mida murda. Parim viis selleks on pidev suhtlus, aga on ka teine hea võimalus ning need on eeskujud. Mida rohkem meil on poliitikas ja juhtivatel ametikohtadel naisi, edukaid emasid, kel pereelu ja karjäär käivad käsikäes, seda enam innustame ja murrame piire.

Minu kotist leiab viimasel ajal üha tihedamini mänguauto.

Käekotti piilumine oli põnev üleskutse. Minu kotist leiab alati märkmiku (jah, isegi nüüd, kui arvuti ja nutitelefon on igapäevases kasutuses, meeldib mulle oma kohtumiste ja koosolekute märkmeid teha päris paberile), arvuti, rahakoti, taskurätid, visiitkaardid, kätekreemi, talvisel hooajal mütsi, pastakad ning viimasel ajal üha tihedamini mänguauto. Selle viimase aksessuaari on tihti lisanud minu kaheaastane poeg ja teinekord ei leia ma hommikul tööle minnes mitte ainult ühe auto, vaid terve autopargi.

Ulla Preeden on Tartu Tervishoiu kõrgkooli rektor. Ta kandideerib Isamaa nimekirjas Võru-, Valga- ja Põlvamaal ja need on tema teised valimised.

Tutvu teiste kandidaatide (ja nende käekottidega) siin.