Ungari, aasta ema konkurss ja võrdne palk

01.04–22.04 uudiskiri

Ungari parlament sunnib Kesk-Euroopa ülikooli uksi sulgema, Eesti Naisliit otsib abielus ema, võrdne palk kui suveajale ülemineku küsimus. Lisaks feministlikud tegutsemis- ja lugemissoovitused.

Kesk-Euroopa ülikooli sulgemine

Ungari parlament võttis aprillis kiirkorras vastu seadusemuudatuse, mille tagajärjel peaks Kesk-Euroopa ülikool (CEU) sügiseks New Yorgis haru avama või Ungarist lahkuma. Ülikooli vilistlase Maari Põimi sõnul ei puuduta seadus ainult CEUd, kuid mõjutab just seda ülikooli disproportsionaalselt. “Seaduse läbisurumiseks on kasutatud alusetuid väiteid, mille kohaselt CEU ei täida Ungari seadusi, kuid tegelikud põhjused on siiski poliitilised ning nende eesmärk on lõhestada ühiskonda, et viia läbi Orbani nn illiberaalselt demokraatiat. Kesk-Euroopa ülikool on sihikul osalt ka seetõttu, et seal õpetatavate sotsiaalteaduste ja humanitaarteaduste programmide sisu ei ole Ungari valitsusele meeltmööda. CEU loodigi selleks, et endistes idabloki riikides oleks võimekatel tudengitel ligipääs seni raudse eesriide taga kättesaamatuks jäänud kriitilistele ainedistsipliinidele ja toetada kõrge analüüsivõime ja laia silmaringiga tippjuhtide pealekasvu. Muu hulgas õpetatakse näiteks soouuringuid magistri- ja doktoriõppetasemel. CEU üliõpilaskond täna on tõeliselt rahvusvaheline: ca 1500 tudengist üle 75% moodustavad välistudengid, kes tulevad õppima üle 100 riigist. Kuna tegemist ei ole üksnes CEU võitluse ega Ungari riigi siseasjaga, vaid kaalul on akadeemiliste asutuste vabadus ja sõltumatus terves maailmas, on reaktsioon CEUd ohustavale seadusele olnud äärmiselt laiahaardeline. CEU-le on toetust avaldanud Nobeli laureaadid, sadu nimekaid akadeemikuid, toimunud on arvukalt toetusdemonstratsioone üle maailma. Sajad ungari õppejõud on katkestanud oma töö, inimesed  marsivad tänavatel siniste lintidega ja veebiruum kihab,” ütles Põim.

Aasta ema konkurss

Eesti Naisliit annab välja aasta ema tiitlit 1998. aastast, kuid tänavu märkasid tähelepanelike feministide silmad konkursi statuudis nördimust tekitavat nõuet. ”Aastal 2017 on nõue, et emal peaks olema vähemalt kaks last ja need peavad olema üles kasvatatud koos abikaasaga, solvav emade jaoks, kes näevad suurt vaeva, et oma last või lapsi üksi kasvatada või kes kasvatavad lapsi koos elukaaslasega, kes pole nende abikaasa – selle all peame silmas ka kahe emaga perekondi,” ütleb Virginia Woolf Sind Ei Karda Facebooki-grupi liige Kadi Kriit. Eesti Naisliit põhjendas abielunõuet saate “Ringvaade” intervjuus naisi libustavate argumentidega. “Te ei kujuta ju ette, et me valiksime aasta emaks naise, kel on küll, tõesti, jah, palju lapsi, kuid igal jõululaupäeval tutvustatakse uut isa,” teatas Oviir. Vastandlikud arvamused on tekitanud üleriigilise arutelu ja aktivistidel on plaan korraldada emadepäeval alternatiivse aasta ema konkursi. Nii president Kersti Kaljulaid, Põim Kama, Merili Metsvahi, Elo Selirand, Eesti LGBT Ühing ja palju teisi on avaldanud meedias üksikemasid toetavaid sõnavõtte. Muide, võid isegi Liina Pulgese “Aasta ema” nimelisele teatrietendusele minna!

Võrdne palk

10. aprillil tähistasime võrdse palga päeva. Selleks päevaks olid Eesti naised teeninud sama keskmise palga, mille Eesti mehed teenisid möödunud aasta 31. detsembriks. Palgalõhet käsitleva nädala jooksul kuulasime, kuidas Jüri Mõis võrdleb palgalõhe olulisust suveajale üleminekuga, saime teada, miks Tõnis Palts mehi tööle võtta eelistab ning nägime, kuidas Jürgen Ligi otseeetris kõiki naisi alalhoidlikeks sildistab ja Onu Heinoks nimetamise peale solvub.

“Mina arvan, et palgalõhet ei ole vaja vähendada. Laske meestel tunda ennast meestena. Mehed tahavadki rohkem teenida ja olla hõivatud tööga,” ütleb Mõis TV3 uudistele. Paar päeva hiljem võrdleb Mõis saates “Suud puhtaks” palgalõhet suveajale ülemineku teemaga. Visuaal: Meemiministeerium

Mine õue!

Lugemissoovitused