fbpx

Vaimne tervis, teavitame vaenust, kodust lahkuv vägivallatseja

Austraalias toimus rahvahääletus abieluvõrdsuse teemal ja rahvas toetas ülekaalukalt abieluõiguse laiendamist ka samast soost partneritega paaridele. Pildil Sydney ooperimaja vikerkaarevärvides

29.10–18.11 uudiskiri

Möödunud nädalatel rääkisime vaimsest tervisest, ahistamisest ja lähisuhtevägivallast. Uudiskirja lõpus leiad põnevaid feministlikke tegutsemis- ja lugemissoovitusi!

Vaimne tervis

Genti ülikooli teadlased leidsid, et suurema soolise võrdsusega ühiskondades on nii meeste kui ka naiste vaimne tervis parem ning sooline lõhe depressioonisümptomites väiksem. 29 riigi andmete analüüs kinnitas, et naised kogevad depressioonisümptomeid igas eas suurema tõenäosusega kui mehed. “Riikides, kus naised seisavad silmitsi ebavõrdsema kohtlemisega, on selle olukorra akumulatsioon elu jooksul suurem ning kõrgemas eas tekkiv sooline depressioonilõhe on suurem,” kirjutab Marju Himma.

Loe lisaks intervjuud Mart Niinestega, kes pajatab läbipõlemisest ning sellest taastumisest.

Vaenust teavitamine ja isikuandmete kaitse

Oktoobris teatas Eesti Inimõiguste Keskus (EIK) üle-Euroopalisest portaalist ja mobiilirakendusest UNI-FORM, mis hõlbustab seksuaalse orientatsiooni või sooidentiteedi tõttu vaenukuriteo ohvriks saanutel juhtumitest inimõigusorganisatsioonidele ja mõnes riigis ka politseile teada anda. Novembris esitas SAPTK avalduse andmekaitseinspektsioonile, süüdistades EIKi isikuandmete kaitse reeglite rikkumises. EIKi sõnul on tegemist valekaebusega, seda kahel põhjusel. UNI-FORMi vastutav töötleja pole EIK, vaid Portugalis asuv inimõiguste organisatsioon. EIK ei töötle isikuandmeid, kuna vaenust teavitamise käigus kogutakse juhtumite kirjeldusi, mitte vaenu õhutajate isikuandmeid.

Loe lisaks Postimehe intervjuud Eesti Inimõiguste Keskuse juhi Kari Käsperi ja Eesti LGBT ühingu tegevjuhi Kristel Rannaäärega.

Kodust lahkub vägivallatseja

Lähisuhtevägivalla puhul lahkuvad kodudest üldjuhul ohvrid, mitte vägivallatsejad. Sel detsembril algab Pärnumaal pilootprojekt, mille käigus viiakse sotsiaalpinnale ajutiselt elama vägivallatseja ning nõustamine on ette nähtud nii kannatanule kui ka vägivallatsejale. “Sotsiaalministeeriumi võrdsuspoliitika osakonna nõuniku Airi Mitendorfi sõnul tähendab see eelkõike muutust ideoloogias, mille järgi seni karistati süüdlast, ent edasine hakkamasaamine jäi vägivallatseja ja ohvri mureks,” kirjutab Tuuli Jõesaar.

Linnatuuril osalejad saavad kingiks Feministeeriumi nullkulu-erikollektsiooni teise eseme, roosa pesukaitsme! Erikollektsioon koosneb esemetest, mis on 1) keskkonnale ohutud 2) korduskasutatavad, aastaid 3) tehtud siinsamas, Eestis, väikeseeriana.
 • Austraalias toimus rahvahääletus abieluvõrdsuse teemal ja rahvas toetas ülekaalukalt abieluõiguse laiendamist ka samast soost partneritega paaridele
 • Harku kinnipidamiskeskuses liigset võimunäitamist avalikult ette heitnud ja seetõttu töö kaotanud psühholoog Urve Kauri võitis kohtus politsei- ja piirivalveametit
 • Vaata siit, mida peetakse erinevates Euroopa Liidu riikides ahistamiseks
 • Selle kuu Müürileht on meheteemaline! Näiteks kirutab Jorgen Matsi lapsevanemaks olemise ilust ja valust; Andres Maimik meesõiguslusest ning Christian Veske-McMahon mehelikkuse sooritamisest
 • Eesti naisliit, kelle aasta ema ja isa statuudis seisab senini abielunõue, valis aasta isaks Meelis Sibritsa, kes leiab, et abielus olemine ei mõjuta heaks isaks olemist.
 • President Kersti Kaljulaid valiti esimese eestlasena Forbesi 100 mõjukama naise hulka
 • Palju õnne Mari-Liis Lillele, kes pälvis BPW Estonia aasta naise tiitli!

Tegutse!

To see the Aside click here.To hide the Aside click here.
Hakka Feministeeriumi püsitoetajaks! Kasvõi väike, ent igakuine summa aitab pikas perspektiivis meie jätkusuutlikust tagada.

 • Kleepsude valmistamise töötuba sotsiaalse närviga inimestele, 24.11 Ülase12 keskuses
 • Linna lustakaim pidu ehk Queer Planet ✦ Klitter tuleb taas, 25.11 Ülase12 keskuses
 • Raamatupood Puänt tähistab oma esimest sünnipäeva pika mõnusa olenguga, 25.11 Puändis
 • MTÜ Mondo tähistab oma 10. sünnipäeva heategevusõhtuga „Hoolin haridusest!”, 25.11 Eesti Rahva Muuseumis
 • Ootame armastuse- ja kunstihuvilisi Feministeerium x Together Forever linnatuurile, 26.11 kell 14.00 algusega Kaarsilla juurest
 • Anna Ladyfest 2018 korraldajatele teada, mida tuleval festivalil kogeda sooviksid!
 • Sellest sügisest koos käima hakanud LGBT+ koor ootab oma seltsi laulma nii kogukonnaliikmeid kui ka sõpru-toetajaid! Kooriga liitumiseks kirjuta aadressile vikerlased@gmail.com.

Lugemissoovitused

3
FacebookTwitterEmail

Toeta meid!

Sinu annetus aitab Feministeeriumit töös hoida — algatada uusi projekte, tasuda kaaskirjutajatele ja arendada kohalikku feministlikku mõtet.

Anneta

Loe ka

Naised on riigi vaenlased?

Elasin viimast aastat Poolas – olin siis kuueaastane –, kui minu koduküla lähedal randus Taani kodanikeliikumise Naised Lainetel abordilaev. Langenorti-nimelisel…

Hoia end meie tegemistega kursis

Feministeeriumi uudiskiri ilmub iga kuu alguses. Loe eelmisi uudiskirju siit.

Ostukorv
 • Ostukorvis pole tooteid.