#minaka ja inimõiguste olukord Eestis
09.12–31.12 uudiskiri.
Detsembris rääkisime ahistamisest, Eesti inimõiguste aruandest ja aasta sõnast. Uudiskirja lõpus leiad põnevaid feministlikke tegutsemis- ja lugemissoovitusi!
Ahistamisest
Möödunud nädalatel on ilmunud palju väärt lugemist ahistamise ja #metoo (#minaka) kampaania teemadel. Muuhulgas on sõna võtnud nii president Kersti Kaljulaid, soolise võrdõiguslikkuse nõukogu esimees, TTÜ professor Rainer Kattel kui ka näitleja Johann Urb.
võttis saates Uudis+ kokku ahistamisjuhtumite mõju Eestile.
Eelmise nädala Sirbist soovitame lugeda Rebeka Põldsami, Jüri Kolgi, Katri Lamesoo, Aro Velmeti ja Marta Balaga artikleid.
Erilist tähelepanu väärib Lea Larini ja Reet Varblase intervjuu Feministeerumi toimetaja Kadi Viigi, kunstnike Flo Kasearu ja Kadi Estlandi, Woolfi-grupi administraatori Piret Räni, jurist Mari-Liis Sepperi ning kirjandusteadlase Raili Marlinguga.
Eesti inimõiguste aruanne
Eesti inimõiguste keskusel ilmus uus inimõiguste aruanne, mis kajastab 2016. ja 2017. aasta arenguid Eestis. Muuhulgas soovitasid eksperdid poliitika elluviijatel vastu võtta kooseluseaduse rakendusaktid ning lõpetada vene kaardile mängimise ja rahvuspõhise vastandumine valimisvõitluses. Aruande täisversiooni leiad siit.
- Mari Peegel kirjutas Pärnitsa ja Kraami näitel Eesti avalikust ruumist, laulupeo kriitikast ja sotsiaalse kunsti mõjust
- Juulist muutus seksuaalne ahistamine eraldi väärteoks ning selle paragrahvi põhjal on nüüdseks kohtus jõustunud kaks esimest süüdimõistvat otsust
- Eeva Keskküla kirjutas prekariaarsusest ja majanduslikust ebavõrdsusest
- Tartu Postimehe teatel läks Tartu ülikooli üliõpilasesinduse juhatuse esimehe Taavi Vanaveski vastu esitatud umbusaldusavaldus möödunud kolmapäeval läbi Vanaveskist kirjutasime suve lõpus, kui too heitis Tartu ülikooli üliõpilasesinduse (TÜÜE) juhatusse kandideerinud viipekeelt kasutavale Jari Pärgma kandidatuurile ette sellega kaasnevat kulukat vajaduspõhist viipekeeletõlgi teenuse tasumist
- Merriam Websteri sõnaraamat valis aasta sõnaks “feminism”!
Tegevused
- Feministeerium x Varrak: Brigitta Davidjantsi raamatu “(Mitte just) armastuslugu” esitlus TOPSis, kell 18, ja sellele järgnev esitlusjärgne pidu sarjas Femme Fatale: 90ndate eri! Muusikat valivad õed Davidjantsid, 11.01
- Valmista oma näopadi, bento-kott või pesukaitse “Feminist hoiab kokku!” nullkulu-päeval, Viljandis 20.01 ja Tallinnas 27.01. NB! Registreerimine avaneb jaanuaris!
- Pidu naistelt naistele ehk “Power Women Party” Nāganagas, 10.02
Lugemissoovitused
- Tarun Gidwani tajutud ebaõigluse tagajärgedest – “Miks sa nii kibestunud oled?”
- Kristel Rannaääre iidolites pettumisest – “Langevad tähed. Erki Noolest Tõnis Mägini”
- Meenuta lõppevat aastat, loe Feministeeriumi 2017. aasta uudiskirju#minaka ja inimõiguste olukord Eestis