#KOOS, HPV ja ahistamine Tartu Ülikoolis
Aasta algus tõi olulisi kohtuotsuseid seoses kooseluseaduse rakendusaktidega, uudised sotsiaalministeeriumi eelnõust tüdrukute vaktsineerimise kohta inimese papilloomiviiruse (HPV) vastu ja Tartu Ülikoolis toimunud seksuaalsest ahistamisest.
#KOOS
- Tallinna halduskohus rahuldas Eestisse samasoolise partneri juurde elama asuda sooviva ja selleks elamisluba taotlenud, kuid politsei- ja piirivalveametilt keelduva otsuse saanud Sarah ja Kristiina Raua kaebuse ja otsustas, et amet peab elamisloataotluse uuesti üle vaatama.
- Eestis registreeriti esimene ametlik ja kehtiv samast soost inimeste vaheline abielu! Loe Tallinna ringkonnakohtu otsusest lähemalt siit.
- Tallinna halduskohus otsustas, et kooseluseaduse rakendusaktide vastu võtmata jätmisega on riik tekitanud huvipoolele kahju ja peab maksma kahjutasu. (Hea töö, IRL!) Üllatuslikult reageeris justiitsminister lubadusega otsus edasi kaevata, mida Reimo Mets peab tagakiusamiseks.
HPV
- Positiivne areng tervisehoius: aasta pärast hakkab Eesti riik pakkuma võimalust vaktsineerida tütarlapsi inimese papilloomiviiruse (HPV) vastu. HPV on sagedasim emakakaelavähi põhjustaja ning selle tagajärjel sureb Eestis igal aastal keskmiselt 70 naist.
Tartu Ülikool
- Kadri Ibrus kirjutas rõlgest tööalase seksuaalse ahistamise kahtlusega juhtumist Tartu Ülikoolis. Kindlasti pole seksuaalne ahistamine töökohal eraeluline küsimus, vaid põhiõiguste rikkumine. Meil on Tartu Ülikooliga võrdse kohtlemise teemal ennegi juttu olnud, nii Ultrabeibe, korporatsioonide kui Raivo Männi teemal. Tartu Ülikool, vaata ka seksuaalse ahistamise tähendust meie sõnastikust.
- Toeta LGBT filmifestivali Festheart, mille Rakvere linnavalitsus otsustas toetuseta jätta.
- Õnnitleme presidendilt Valgetähe IV klassi teenetemärgi saavat sotsiaalteadlast ja soolise võrdõiguslikku edendajat Ülle-Marike Pappi! Mida on Papp arvanud soolisest ebavõrdsusest Eestis, loe siit.
- Sofi Oksanen tuletab meelde, miks vaikimine meid ei kaitse. Miks on teadlik keele kasutamine ja kindla hääle omamine elutähtsad?
Mine õue!
- Queer Planet tutvusõhtu sotsiaalkeskuses Ülase 12, 24. veebruaril
- Anna-Stina Treumundi näitus ”M-i märg unenägu” Tartu kunstimuuseumis, avatud 26. veebruarini
- Feministlik ulmefilmiõhtu “Born in Flames” sotsiaalkeskuses Ülase12, 28. veebruaril
- Eestimaa naiste 7. kongress Rahvusraamatukogus, 3. märtsil. Huvi korral registreeru siin!
- Jaanus Samma isikunäitus “Vahesein” Temnikova ja Kasela galeriis, avatud 11. märtsini
- Ladyfest Tallinn, Eesti ainus feministlik kultuurifestival, 8.–12. märtsil. Hoia silm peal LF-i kodulehel ja Facebookil
- Näitus “Anu Põder. Haprus on vaprus” KUMU-s, avatakse 17. märtsil
Lugemissoovitused
- Toimetus võttis koos lugejatega vastu rasked otsused „Ja 2016. aasta šovinist on…”
- Kadi Viigilt teraapilist lugemist väsinud aktivistidele “Lootuse kaitseks lootusetuse ajal”
- Evelin Tamm tuletab meelde, kellele tänulik olla “Reisik ja Suburg – Eesti esimesed feministid”