Ja 2016. aasta šovinist on…

Täna lõppenud aasta šovinisti valimistel osales 466 valijat, mis on vaid 59% protsenti eelmisel aastal osalenutest.

Tulemusi kommenteerinud politoloog Mandel Kubu selgitas kesist valimisosalust sellega, et valijad on heitunud. “Nad ei näe, et midagi aasta jooksul muutunud oleks. Samad näod, samad sõnad, tegusid null. Ilmselt on seetõttu nii mõnigi valija lihtsalt koju diivanile jäänud.” Ka kandidaate oli tänavu vähem. “See on muidugi üllatav, sest šovinistlikke tegusid ja sõnu oli üksjagu, aga millegipärast ei jõudnud kõik potentsiaalsed kandidaadid valimiskomisjoni ette. Näiteks olid siit puudu saatuslikult lohakaid tõrjeliigutusi tegevaid ja õnnetult maanduva rusikaga tegelased ning naispoliitikute seelikupikkust kommenteerivad kommunikatsioonispetsialistid. Samuti puudusid täielikult naised, mis taaskord näitab seda, et naistel on Eesti poliitikamaastikul väga raske läbi lüüa, kuigi potentsiaali on neil kõvasti.

Hääled jagunesid järgmiselt.

  1. Martin Helme, 297 häält
  2. Raivo Mänd, 86 häält
  3. Raamatupood Apollo, 41 häält
  4. Joel Volkov, 19 häält
  5. Ajakiri Kroonika, 12 häält
  6. Hendrik Toompere, 5 häält
  7. (:)Kivisildnik, 3 häält
  8. Rein Lang, 3 häält

Visuaalse mõtlemisega lugejate jaoks lisame ka infograafiku, mille on aidanud koostada politoloog Mandel Kubu.

Screen Shot 2017-01-10 at 14.48.30

Kubu selgitab, et selline infograafik on nähtav ka saali tagaosas.

Valimistulemused näitavad, et selge võitja on Riigikogu liige Martin Helme, kes kogus peaaegu 300 häält. Mandel Kubu sõnul on tegemist samas kaalukategoorias võistlejaga kui eelmise aasta valimisvõitja Viktor Vassiljev. “Nad on mõlemad sellised ohutud klounid. Nendest ei sõltu mitte kui midagi, kuigi suuvärk käib neil kogu aeg. Vaatamata sellele, et mõlemad istuvad meie kõrgeimas seadusandlikus kogus, ei ole nad teadaolevalt ühegi olulise otsuse juures olnud. Paljude valijate jaoks on tegemist lihtsalt turvalise valikuga.”

Ilmselt aitas Martin Helme võidule kaasa küllaltki intensiivne kampaania, oletab Mandel Kubu. “Tema viimane suurem etteaste oli alles päev enne valimispäeva, kui ta esitas Riigikogus töö- ja terviseministrile teravaid küsimusi soovahetuse kohta. Kuigi saal oli tühi ja keegi peale ülejäänud EKRE fraktsiooni teda ei kuulnud, aitas see tal kindlustada ülekaaluka võidu. Ei saa välistada, tema poolt käisid hääletamas ta enda erakonnakaaslased.”

Teiste kandidaatide kehvapoolne tulemus oli Mandel Kubu sõnul üllatav. “Ootasin enamat nii Rein Langilt, Kroonikalt kui ka Apollolt. Kõik on tuntud oma järjepideva ja süstemaatilise töö pärast ning nende pingutused lähevad tagasi vähemalt kümmekond aastat. Aga ju siis valijad ei pidanud neid eriti huvitavateks ja tahtsid midagi uut ja värsket. Martin Helme lihtsalt tuli, lõi jalaga ukse lahti ja võitis.”