Aasta šovinisti valimised: kandidaat nr 8 on Apollo raamatupood!

Ka sel aastal, nagu vähemalt viiel varasemal, saime Apollolt meili pealkirjaga “Kingisoovitused naisele, mehele, vanaemale ja vanaisale!”

Mida siis Apollo soovitab?

Naisele on Apollo jõuluvalikus muu hulgas kokaraamatud (“Magusaga kaalust alla”, “Maitsev kõhutäis”, “Lihtne Hiina köögi kursus”, “Jamie naudinguroad”, “Talvesmuutid”), samuti koristamiseepos (“Majapidamise kunst”). Valdaivama osa soovitustest saab kokku võtta sõnaga esoteerika (kolm kristalliõpikut, “Taro käsiraamat”, “Ruunioraakel”, “Inglioraakel”, “Praktiline homoöpaatia”, “Tark tee terviseni”). Neist vähestest teostest, mis ei kuulu kodumajapidamise või vaimsuse valdkonda, pakub Apollo naisele kinkimiseks näiteks Mart Sanderi romaani “Litsid”.

Vanaemale mõeldud soovitustes on suur rõhk astroloogial (“Igor Mangi elu ja astroloogiatarkused”, “Õnne ja edu teejuht. Aita end läbi astroloogia”, “Sinu horoskoop 2017. Tulekuke aasta”, numeroloogiaraamat, väe ja tasakaalu kristallikomplekt, teos “Kuidas kasutada pendlit” ja “Anastasia küünlamaagia”), sekka loomulikult “Koolikoka raamat” ja “Retseptikaardid”.

Apollo

Kaasaegse raamatupoe naisterubriik

Meeste valikus prevaleerib raha- ja edukuseteema (“Rahamaailm”; “Kuidas rikkalt surra?”, “Miljonäri mõtteviisi saladused”, “Kuidas ma investeerin börsiaktsiatesse”, “Tark mees taskus“); sõjateema: (“Sõjakunst”, “Missioonisõdurina Aafrikas”, “Missioon”, “Iseseisvuspäev”), poliitika (“Äratamas Venemaad”, “President Ilvese Kadrioru aastad”), ajalugu (“Üks suvi. Ameerika 1927”, “Minu 1986”, “Eesti 25 aastat tagasi”) ja reisiteema: (“4×4 reisid. Elu läbi kolme silma”, “Imelised reisisihtkohad”).

Ei saa öelda, et Apollo heade raamatute kohta üldse nõu ei anna. Vanaisa valikust leiab näiteks eelmise aasta Nobeli preemia laureaadi Svetlana Aleksijevitši teose “Sõjal ei ole naise nägu”, mida võiksid lugeda ka kõik need, kes ei ole vanaisad.

Sest asi pole niivõrd selles, mis raamatuid Apollo oma poes tervikuna pakub. Kui harilikult on raamatud Apollo veebipoes jaotatud teemade kaupa, mitte soo või vanuse alusel, siis miks transformeerub kett, mis soovib oma visiooni järgi olla kaasaegseim meelelahutusettevõte, jõulude ajal sugusid vastandavaks ja erinevalt väärtustavaks? Sest mida muud peaks arvama Apollo antud hinnangutest naisele kui paadunud esoteerikahuvilisele ja mehele kui potentsiaalsele sõjardist ärihaile? Rääkimata sellest, et vanemaealiste jaoks on ka teisi olemise viise peale ajaloohuvilise vanaisa ja horoskoobimaniakist vanaema.

Apollo on šovinisti nominatsiooni ära teeninud süstemaatilise järjepideva töö eest soostereotüüpide alalhoidmisel ja nende süvendamisel oma jõuluväljapanekutes.

Loe ka, kuidas Apollo kategoriseeris sel sügisel poisteriiulile Linda Liukase “Tere, Ruby. Programmeerimisseiklused” ehk raamatu, mille eesmärk on julgustada tehnikamaailma avastama kõiki lapsi, eriti tüdrukuid.

Aasta šovinist on rubriik, kus tutvustame lugejatele ükshaaval silmapaistvaid šoviniste. Aasta lõpus korraldame rahvahääletuse. Võitja saab lisaks aule ja kuulsusele ka Feministeeriumi otsepostitusi oma e-postiaadressile.

Tutvu teiste 2016. aasta kandidaatidega siin.

Tutvu 2015. aasta kandidaatidega siin.