#masinpeseb #ahiküpsetab

Enne, kui Tuule sai kokkamisega algust teha, oli vaja veidi kraamida. Köögikapilt maandusid nõudepesumasinasse paar taldrikut ja söögiriista. Tuule avas külmkapi ukse, õngitses sealt kaks suvikõrvitsat ja loputas need kraani all üle. Kohe pidi algama Aktuaalne Kaamera. Tuule haaras sahtlist väikse noa, kausi ja supitaldriku ning sättis end teleri ette. Rahulikult asus ta suvikõrvitsaid sektoriteks lõikama, eemaldades neist suuremate seemnetega sisu ja tumerohelise koore. Ikka tükid kaussi ja seemned-koored supitaldrikusse. Uudistes räägiti palju eileõhtusest lennuõnnetusest, näidati õnnetuspaika ja deltaplaani vrakki, kaadreid higist leemendavast päästetöötajast ja staažikast lendurist. Ekraanilt vaatasid tõsiselt vastu AK-ankru husky-silmad. Päeval oli Postimehes näinud groteskset pealkirja, milles prokuratuuri avaldus õnnetuse põhjusest oli kombineeritud naisohvri suure sooviga lendamist õppida. Naine laevas, laev põhjas? Keegi empaatiline inimene võiks pealkirjad enne avaldamist üle vaadata, mõtles Tuule. Vilksamisi teleekraani jälgides pani ta järsku tähele, et mets, kuhu väikelennuk kukkus, osutus tegelikult puupõlluks. Millegipärast muutis see õnnetuspaiga veel masendavamaks.

Saanud suvikõrvitsatega ühele poole, kolis Tuule tagasi kööki. Ta avas kapiukse ja küünitas köögikombaini järele. Köögikombain oli oma 15 aastat vana, plastanum tuhmiks kulunud, kuid töötas endiselt tõrgeteta. Tuule leidis riiulilt riivi, asetas selle anuma peale ning sulges kaanega. Olles köögikombaini ava suvikõrvitsat täis ladunud, surus ta parema käega kaant ja keeras vasakuga köögikombaini lülitit. Pool suvikõrvitsast ribastatud, laotas ta ühte kuhja kogunenud suvikõrvitsa mahutis laiali ning jätkas riivimist.

Köögikombaini mürinasse jäävate pauside ajal kuulis Tuule, et algas ilmateade. Öösel oli juba veidi jahe hakanud, mis tähendas, et tekk tuli paksema vastu vahetada. Kontoris külmetasid varbad ja koju jõudes kaalus Tuule, kas radiaatorid sisse lülitada. Selgus, et eeloleval ööl oli oodata öökülma. Tuule viivitas hetke riivimisega, et nädalavahetuse prognoosist mitte ilma jääda. On alles nöök – nädala teise poole suvesoe asenduvat nädalalõpuks tugeva tuule ja jaheda ilmaga.

Tuule võttis ahjust panni, nühkis pühapäevaste pannkookide jäljed köögipaberisse ning pesi panni puhtaks. Asetanud panni pliidile, valas ta sellele veidi õli ja lülitas pliidiplaadi sisse. Spordiuudised Tuulet ei köitnud, seega jooksis reporteri jutt tema kõrvust mööda. Ta ei hoomanud isegi, kas seekord oli stuudios mees või naine. Tavaliselt pani ta seda tähele. Kuigi Tuule ise polnud spordisaate sihtgrupp, tegi naissaatejuht kuidagi südame soojaks. Ka tüdrukud võivad jalgpalli mängida ja spordireporteriks hakata, selles oli Tuule täiesti kindel. Ta valas riivitud suvikõrvitsa pannile, üritades köögikombaini mahuti võimalikult puhtaks saada, ning pani praeahju 200 kraadi juurde sooja.

Jättes suvikõrvitsa pannile küpsema, otsis Tuule üles küüslaugu, avastades kerge pettumusega, et kööginurgas juba mõnda aega oma järge oodanud küüslauk roa sisse enam kõlba. Mis siis ikka, käiku lähevad sibulahelbed. Tuule maitsestas suvikõrvitsa sibula ja tšilliga ning segas aeg-ajalt, kuni suvikõrvits oli pehme. Soola ta ei lisanud, sest retseptis ette nähtud ricotta oli plaanis asendada kodujuustuga. Külapoest polnud lihtsalt ricottat võtta ja Tuule lohutas end sellega, et kodujuust võib isegi ricottast odavam olla. Retsepti oli niikuinii juba mugandatud – miks ei või siis Tuule seda omakorda mugavamaks teha. Ka parmesani juustu asemel läks lasanjesse kättesaadavam analoog ja Salvesti kastme asemel tavaline tomatipüree.

Tuule segas pehmenenud suvikõrvitsa kuivatatud basiiliku, kodu- ja riivjuustuga ning jaotas segu pannil kolmeks sektoriks nagu matemaatikaõpikus. Tomatipüreepaki avas ta kääridega pealt tervenisti, et püreed oleks mugavam lusikaga tõsta. Klaasist ahjuvormi läksid vaheldumisi suvikõrvitsasegu, tomatipüree ja lasanjeplaadid. Kihid lõpetas tomatipüree ja riivjuust. Vahepeal oli teleris otsi kokku tõmbamas Eesti mäng. Tuule otsustas, et vaatab saadet järele ning loobus küsimuste ja vastuste jälgimisest. Pealegi häiris teda, et naissaatejuht oli pisendatud rahvariietes nuku rolli. Tuule lootis, et ei unusta saates osalenud vegankoka uut raamatut poest üles otsida. Suvikõrvitsalasanje polnud küll vegansöök, kuid ka taimetoit oli tubli samm õilsama ühiskonna poole.

Lasanje ahju pistetud, lülitas Tuule teleri välja ja asus koristama. Köögikombaini mahutis ja selle kaane õnarustes oli ikkagi suvikõrvitsatükke, seetõttu mõtles Tuule (tegelikult ei mõelnud, see otsus tuli automaatselt), et käsipesu on lihtsam kui nõudepesumasina sõela puhastamine. Ta võttis kapi pealt tomatipüreepaki lahtilõikamisest määrdunud käärid, loputas needki sooja vee all puhtaks ja asetas kuivama. Siis pani ta maitseained kappi tagasi ja tõstis panni kraanikaussi. Panni pesemise jättis ta hommikuks, aga taldriku tõstis nõudepesumasinasse ning tööpinna nühkis lapiga puhtaks. Kuna nõudepesumasin sai täis, valas Tuule pesuvahendi lahtrisse geeli, valis programmi ja pani masina käima. Tühjendada jõuab seda ka homme. Suvikõrvitsajäägid asetas ta koos kausiga külmikusse – hommikul saavad värsket kraami armastavad kanad need endale. Tavaliselt ei teinud Tuule nii hilja süüa, aga pere kõige näljasemad lasanjesööjad pidid saabuma alles järgmisel päeval.

Lasanje valmimist oodates istus Tuule diivanile ja avas poolelioleva kriminaalromaani. Peategelane oli saabunud uurimiselt autotöökojas ning põrnitses nördinult oma määrdunud riideid. Eradetektiiv ei teeninud nii palju, et riided lihtsalt prügikasti visata. Ärritunult puhisedes kiskus ta plekilised püksid jalast ja heitis mustapesukorvi. Küll naine need kuidagi puhtaks võlub, oli detektiiv veendunud. Tuule muigas mõrult. Masinad olid ju naised kodutöödest vabastanud? Tema isa armastas ikka hea keeduse eest pliiti kiita. Nähtamatu töö, mõtles Tuule. Ta polnud veel sellist masinat näinud, mis majapidamise täisautomaatseks muudaks.

Välja ilmus kuskil peidus olnud kass ja viskas rahulolevalt haigutades Tuule kõrvale pikali. Praeahi hakkas piiksuma kahekümne viie minuti pärast.

Retsept: https://www.nami-nami.ee/retsept/10206/suvikorvitsalasanje