Valge Lint, vägivald ja uus minister

Uudiskirja aeg! Vaatame tagasi möödunud kuu uudistele Eestist ja välismaalt ning jagame detsembri põnevamaid feministlikke üritusi. Novembris lugesime Eesti Naisteühenduste Ümarlaua (ENÜ) otsusest anda justiitsminister Urmas Reinsalule Valge Lindi auhind, Tartu Ülikooli raamatukogu töötajate kogemustest endise direktori Martin Hallikuga ning rõõmustasime uue naissoost ministri üle.

Urmas Reinsalu ja Valge Lindi auhind

ENÜ andis Urmas Reinsalule Valge Lindi auhinna. Valge Lint antakse organisatsioonidele või inimestele, kes on möödunud aasta/aastate jooksul kõige rohkem ära teinud Eestis naistevastase vägivalla probleemist teavitamiseks ja soolise võrdõiguslikkuse edendamiseks. Auhinna andmise otsus muserdas feministe ja teisi hea mäluga inimesi, kes mäletavad Reinsalu kahetsust, kui ta Ojasoo juhtumit kommenteerides naistevastase vägivalla hukka mõistis. ENÜ põhjendas otsust sellega, et justiitsministeerium on viimastel aastatel algatanud olulisi seadusemuudatusi, muuhulgas lisades karistusseadustikku seksuaalse ahistamise sätte. Kummalisemaks teeb asjaolu see, et seadusemuudatuse algatuse aruteludes oli nii Reinsalu kui ka ENÜ sätte lisamise vastu.

Martin Halliku juhtum

Augusti lõpus lasi Tartu Ülikool lahti raamatukogu direktori Martin Halliku, tuues põhjenduseks Halliku ebaväärika käitumise. Hallik viis vallandamise töövaidluskomisjoni, mis otsustas novembris Tartu Ülikooli otsuse tühistada ning mõistis Halliku kasuks suure rahalise hüvitise. Komisjoni otsusest nördinud raamatukogu töötajad jagasid oma lugusid Postimehele, esitades hulgi ahistamise kogemusi, mis peamiselt toimusid jõulupeol, ja mida Hallik tervikuna eitab. Tartu Ülikool kaebab töövaidluskomisjoni otsuse edasi, öeldes, et vaidluse sisuks olnud sündmused on toimunud ning et need lähevad vastuollu ülikooli väärtustega.

Katri Raik on uus minister

Novembris teatas Andres Anvelt, et taandub tervise tõttu siseministri ametist ja lahkub poliitikast. Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimees Jevgeni Ossinovski esitas uueks siseministri kandidaadiks senise sisekaitseakadeemia rektori Katri Raiki, kes valitsuse viienda naissoost ministrina ametisse nimetati. Loe lisaks Toomas Sildami intervjuud Katri Raigiga ERR portaalist.

 

Toimetaja Kadi Viik osales Stockholmis #metoo teemalisel seminaril, kus rääkis #minaka kogemusest Eestis. Pildil osalemise eest kingiks saadud kandik Nobeli kirjandusauhinna võitnud naistega.

Eesti

Välismaa

Kuula sel reedel kell 13.00 IDA raadio uut “Ära kaaguta!”. Räägime ahistamisest ja vägivallast, koos saatekülalise Triin Toomesaarega Kiusamisvabast Koolist.

Tegutse!

Lugemissoovitused