#104kiri, Reinsalu, Sirbi laureaadid
Uudiskiri 01.01–20.01
Aasta esimesel kuul oleme jätkanud arutelu vägivallateemal, jõudnud rõõmustada Rebeka Põldsami tunnustamise üle Sirbi laureaadina ning nüüd ootame, kas justiitsminister Urmas Reinsalu astub oma sõnavõtu tõttu tagasi. Uudiskirja lõpus leiad põnevaid feministlikke tegutsemis- ja lugemissoovitusi!
#104kiri
Üle saja inimese allkirjastasid avaliku kirja, mis taunis Tiit Ojasoo kaasamist Eesti Vabariigi 100. aastapäeva vastuvõtu kunstilise lahenduse loomisse. Selle peale arvati palju, loe siit, siit, siit, siit ja siit. President Kersti Kaljulaid vastas avalikule kirjale siin. Loe lisaks mõningate allakirjutanute refleksioone – Piret Karro, Terje Toomistu, Sandra Jõgeva.
Sirbi laureaadid 2017
Kultuurilehe Sirp laureaadid eelmisel aastal ilmunud tekstide eest on Rebeka Põldsam, Johannes Saar, Heili Sepp ja Mihhail Trunin. Õnnitleme julget ja häälekat feministi Rebeka Põldsami, kelle sulest ilmunud Feministeeriumi artikleid loe siit ja siit.
Reinsalu kõikuv ministritool
Justiitsminister Urmas Reinsalu unustas end (meie teda mitte) ja nimetas arvamusloos avaliku kirja allakirjutanuid kullakesteks, nõudis “kanakarja kambaka” lõpetamist ning väljendas kahetsust, et mõistis Ojasoo kaasuse ajal hukka naistevastase vägivalla. Hiljem esitas Reinsalu vabanduse, kuid hetkeseisuga on poliitilisel tasandil justiitsministri tagasiastumist nõudnud Reformierakonna naisliikmed ja mitu teist poliitikut. Riigikogu Reformierakonna fraktsiooni esimehe Jürgen Ligi sõnul algatab fraktsioon umbusaldusavalduse juhul, kui Reinsalu esmaspäevaks tagasi ei astu. Kuigi nii Keskerakond kui ka sotsiaaldemokraadid umbusaldust ametlikult ei toeta, siis on mitu koalitsioonisaadikut lubanud ettepanekuga ühineda.
- Kuula Feministeeriumi toimetajat Aet Kuusikut rääkimas Kuku raadio saates “Avatud Eesti Fondi minutid” möödunud feminismiaastast
- Island tagab esimese riigina maailmas seadusega soolise palgavõrdsuse
- Helen Eelrand kirjutab soopõhisest käsitööõpetusest
- Euroopa Kohtu kohtujuristi sõnul kehtib termin “abikaasa” Euroopa Liidu õigusaktide järgi ka samasooliste paaride puhul, mistõttu elukohaõigust neile keelata ei saa, olenemata sellest, kas samasooliste abielu on liikmesriigis seadustatud või mitte
- Eesti tudeng Vikki Perijainen tuli väitluse maailmameistriks, palju õnne!
- Oli ka aeg – Eesti saab esimese naissoost rongijuhi!
Tegevused
kingitust? Suur aitäh!
- Marge Monko näitus “Kivid teemantide, teemandid kivide vastu” Tallinna Linnagaleriis, avatud kuni 11.02
- Dieter Roelstraete inspireeriv seminar EKA Suur-Kloostri õppehoones ja Teaduste Akadeemias, 26.01
- Kuidas on omavahel seotud feminism ja keskkonnakaitse? Tule mõtle kaasa arutelul “Feminist ei raiska!” Mondo kontoris, 27.01 (registreeri vestlusele siin!)
- Pidu naistelt naistele ehk “Power Women Party” Nāganagas, 10.02
- Lähisuhtevägivalla ebakohtadele keskenduv näitus “Varjupaiga festival” Pärnu naiste tugikeskuse klientidele, 19.01–31.12.2018
Lugemissoovitused
- Alustasime mehelikkusele pühendatud artikliseeriat Aro Velmeti looga – “Süüdistamine, joomine ja kompromiss ehk Kuidas Eesti mees stressi maandab”
- Berit Cavegni seksuaalse ahistamise valesüüdistustest – “Tõde valesüüdistuste kohta”
- Aet Kuusik flirtimisest ja seksuaalsest vabadusest #metoo kontekstis – “Keegi ei keela flirtimist”