Kulka aastapreemiad – naised mineviku hoidjate ja tuleviku tegijatena

Eile õhtul anti Paide Kultuurikeskuses üle Eesti Kultuurkapitali aastapreemiad 2015. aasta tegevuse eest. Aastapreemia suurus on 7000 eurot ning sihtkapitalide preemiate suurus vahemikus 1000–3500 eurot. Elutööpreemia suurus on 10 000 eurot. Õnnitleme kõiki laureaate, kes on teinud tunnustust väärivat erialast tööd, ja viskame pilgu peale aastapreemiate saajate soolisele esindatusele.

Üldine statistika näitab, et eile sai pärjatud 33 meest, 28 naist ja 3 asutust, kus töötavad nii mehed kui ka naised. Hea tulemus! Vaatame lähemalt.

Kaheksa valdkonna aastapreemia saajate seas oli 7 meest, 1 naine ja 2 asutust, kus töötavad nii mehed kui naised. Ainukese naisena jagab Reet Mae rahvakultuuri aastapreemiat koos Toomas Maega Eesti vaimse aja ainelise pärandi hoidmise, väärtustamise ja mõtestamise eest.

Audiovisuaalse kunsti sihtkapitali aastapreemia saajate hulgas oli 8 meest ja 2 naist. Aasta dokumentaalfilmi laureaadiks sai Nora Särak filmiga “Valguseks/Valguseni/Valgusena” ning taustajõu preemia (sic!) sai hinnatud monteerija Marju Juhkum.

Kehakultuuri ja spordi sihtkapitali aastapreemiate saajate hulgas oli 8 meest ja 1 naine. Ainsa naisena liikumisrõõmu edendaja tiitli saanud Olga Bortsova on Narva linna ja kohaliku koolispordi edendaja, kelle eestvedamisel oli Narva “Spordinädal 2015” kampaania kõige aktiivsem piirkond.

Kujutava ja rakenduskunsti sihtkapitali aastapreemiad tegid revolutsiooni, nimetades laureaatideks 7 naist ja 0 meest. Nende naiste julgutükkidest, jätkusuutlikusest ja innovatiivsusest on rõõm lugeda.

Rahvakultuuri sihtkapitali aastapreemiad kinnitavad tuntud traditsiooni, et peamiselt arendavad eesti pärimust naised. Enamik laureaate on naised, lausa 14 tükki, kellele lisanduvad 2 meest ja 1 asutus, kus töötavad nii mehed kui naised.

Helikunsti sihtkapitali elutööpreemia sai Merike Vaitmaa oma panuse eest Eesti muusikasse.

Näitekunsti sihtkapitali elutööpreemia sai Eesti teatri õpetaja Lea Tormis.

Arhitektuuri sihtkapitali elutööpreemia sai Eesti Arhitektide Liidu seenioride sektsiooni tööd organiseeriv Ell Väärtnõu.

Eesti Kultuurkapitali valdkondade aastapreemiad
Audiovisuaalse kunsti sihtkapitali aastapreemiad
Kehakultuuri ja spordi sihtkapitali aastapreemiad
Kujutava ja rakenduskunsti sihtkapitali aastapreemiad 
Rahvakultuuri sihtkapitali aastapreemiad
Helikunsti sihtkapital 
Näitekunsti sihtkapital
Arhitektuuri sihtkapital
Kirjanduse sihtkapital