Ladyfest Tallinn, uued ministrid, elamisloa kaasus

Uudiskiri 14.04–08.05

Möödunud nädalatel rääkisime uutest ministritest, Eesti-Ameerika abielupaari elamisluba puudutavast riigikohtu otsusest ja lugesime emadepäeva tähistava Ladyfest Tallinna manifesti. Uudiskirja lõpust leiad põnevaid feministlikke tegutsemis- ja lugemissoovitusi!

Ladyfest 2018. Ema on sul feminist!

11.–13. mail tähistab feministlik festival Ladyfest Tallinnas emadepäeva! Programmi kuuluvad filmid, töötoad, kus mõtestatakse emadust, ja ühine pidu. Korraldajad rõhutavad emadepäeva manifestis, et nii emadusel kui feminismil on erinevaid tahke ja üks roll ei välista teist, vaid isegi võimestab. Vaata kava lähemalt siin.

* Ladyfest kasutab TransferWise’i Borderlessi kontot, mistõttu palume valida makse tegemisel SEPA/Euroopa makse. Loe lähemalt. Euroopa maksega ei kaasne mingeid lisakulutusi, see on võrdeline raha saatmisega Eestis. Kui küsitakse saaja aadressi, sisesta:
Handelsbank, Elsenheimer Str. 41, München, 80687, Germany

Uued ministrid

Jevgeni Ossinovski asemele sai uueks tervise- ja tööministriks endine riigikantselei strateegiabüroo nõunik Riina Sikkut, kes on seniseks kinnitanud, et ei toeta solidaarseravikindlustuse muutmist ega muuda alkoholipoliitikat.

Peaminister Jüri Ratas esitas riigihalduse ministriks suhtekorraldaja Janek Mäggi, kes asub kohale ilma lobitöölt eemal olemata. Viimase on välja käinud lobistide poliitilistele ametikohtadele asumist puudutavad soovitused. Mäggi on seni silma paistnud naisi alavääristava suhtumisega, alates nendingust, et “30-aastasel on vallalise naise rong läinud” ja „Mõtlesime sõpradega, et kelle naist me siis täna koos peksma hakkame? Kas tõesti on Eestis olukord nii hull, et vabariigi aastapäeval peab rääkima peksmisest?“ kuni jutuni, et “Eestis saab sünnitada ka põllu peal”.

“Virginia Woolf sind ei karda!” administraatorid koostasid avaliku kirja, milles seadsid kahtluse alla Janek Mäggi sobivuse ministripositsioonile, kuid president kinnitas Mäggi siiski ametisse.

Sarah’ ja Kristiina elamisloa kaasus

Eesti Inimõiguste Keskus kirjutab, et Riigikohtu otsus jätta menetlusse võtmata Sarah Raua kaebus tähendab, et sellega jõustunud ringkonnakohtu otsuse järgi ei tunnusta Eesti riik Sarah’ ja Kristiina abielu Eesti elamisloa väljastamise alusena. Kuna Riigikohus otsustas hiljuti, et kooseluseadus kehtib ka ilma rakendusaktideta, siis on naiste järgmiseks sammuks kooselulepingu sõlmimine ja elamisloa taotlemine selle alusel. EPL kirjutab, kuidas õiguskantsler Ülle Madise on olukorda nimetanud põhiseadusvastaseks ja soovitanud riigikogul välismaalaste seadust muuta.

via Kadri Karro

Tegutse!

Lugemissoovitused