#minaka14. Lood 61–70

Avaldame jooksvalt lugusid, mille on meile saatnud inimesed, keda on alaealisena seksuaalselt väärkoheldud: ahistatud, ära kasutatud, survestatud, seksuaalsuhtesse ahvatletud. Kogume neid lugusid, kuna ikka veel arvab osa ühiskonnast, et võimu kasutatakse ära harva. Et 14- ja 52-aastase seksuaalsuhe on aktsepteeritav, sest ise nad ju tahtsid. Või et „see 14-aastane ise kutsus selle oma käitumisega välja“. Või et praegu ühiskonnas laineid löönud juhtumid on üksikud ja väga erandlikud. Me näeme, et alaealisena seksuaalselt väärkoheldud inimeste lood ei ole piisavalt tähelepanu saanud.

Lugusid saab saata aadressile minaka@feministeerium.ee või anonüümse ankeedi kaudu: https://survey.typeform.com/to/Mq3IVe4t.

Hoiatus! Materjal sisaldab kirjeldusi, mis võivad olla häirivad (seksuaalvägivald, ahistamine, vägistamine).

61.

Esimene oli, kui ma olin 12 ja sõbrannaga koos suhtlesime ühe poisiga, kes oli meist paar aastat vanem. Sellises vanuses on paar aastat vanemad poisid kuidagi mõjuvõimsamad. Olime kolmekesi sõbranna juures ja ta pani meid valiku ette, et kas ta suudleb meid või näpib meie rindu. Me kumbki polnud mitte kunagi suudelnud ega isegi musitanud ja rinna näppimine tundus kõige õudsem asi üldse ja siis leppisime ühega kahest halvast ja lasime tal ennast suudelda, mis oli vastik ja ebameeldiv ja rohkem me selle poisiga suhelda ei tahtnud.

Teine juhtum oli ilmselt, kui ma olin 17, täiesti võimalik, et ka 18 aga see ei loe üldse. Kõndisin öösel üksi vanalinnast sõbranna juurde ja üks suur mees tuli ja haaras mu enda embusesse ja hoidis tugevalt kinni. Mingi hetk lasi ta haarde lõdvemaks ja ma jooksin minema.

Kolmas juhtum oli mu enda kodus. Meil oli aias pidu olnud ja ma mingi hetk läksin tuppa magama. Mingi hetk ärkasin selle peale, et üks keskealine eksvang üritas mul pükse maha tõmmata. Ma olin šokis ja ei osanud midagi teha ega mõelda. Ja suust ei tulnud ka midsgi välja. Üritasin kuidagi kramplikult enda pükse tagasi jalga saada. Mingi hetk ta lõpetas ja ütles, et ma lihtsalt tahtsin näha, kas sa oled oma kutile truu… Mainin, et see tüüp ei olnud peol.

62.

Olin 16-aastane ning kohtusin kutiga, kes oli 23-aastane. Muidugi nii noor olles ei mõelnud ma midagi sellest, et selline vanusevahe on imelik ja arvasin, et on “lahe” nii täiskasvanud isikuga olla. Olin mässumeelne noor ja läksin tema juurde. Ta mind otseselt ei survestanud, kuid meie seksuaalsed tegevused arenesid iga päevaga, kuni ta lõpuks võttis mu süütuse. Tundsin end naisena ja küpsena, kuid tagantjärgi mõeldes ei ole see kogemus üldse meeldiv. Mäletan oma süütuse kaotamist kui tundetut, kuiva ja valusat momenti. Ta lihtsalt kasutas mind ära, et lisada järjekordne vallutus oma listi – kuulasin, kuidas ta rääkis, et juba 14 inimeselt süütuse võtnud ja kuidas talle meeldib 14-aastaste ja väikeste rindadega tüdrukutega seksida. Kui ma lõpuks talle enam huvi ei pakkunud, saatis ta mu lihtsalt pikalt ja see tegi mulle haiget, kuna arvasin, et meil on midagi tõsist. Hiljem tuli ta mu juurde tagasi jutuga, et nii igatseb mind ja käisin veel ta juures, arvates, et olen empowered naine. Ühel korral ta ka eemaldas seksi ajal kondoomi ilma minu teadmata ja alles hiljem küsis, et kas ma tundsin mingit vahet. Nüüd tean, et seda kutsutakse mitmes riigis vägistamiseks. Ma ei mõtle sellele kogemusele enam liialt, kuid vahepeal on natuke kurb, kui kuulen, et mõni teine inimene on kaotanud oma süütuse omavanusele partnerile, kes nendest hoolis. Ma olin 16-aastane ja isegi siis ei saanud aru, et mind manipuleeriti ja kasutati ära, kuidas siis veel 14-aastaste käest saab eeldada mingitki teadmist, mis nendega toimub?

63.

Üks meenutus 90ndate algusest. Viru tn. Olin 11 või 12. Mingi mees peatas mind sõnadega, et ta on modelliagentuurist, ja näitas (mitte ei andnud) visiitkaarti. Nime seal peal ei olnud, ainult mingi soomekeelne firmanimi. Kutsus kaasa pildistamisele. Olin kõhklev, kuna just veidi varem olin käinud Sixtina mannekeenide koolis katsetel ja sinna mind ei võetud. Mees oli kuidagi pealetükkiv ja mõtlesin siis, et ok lähen. Läksime sealsamas olnud kangialusest sisse ja tundsin kuidas mees oma kätega mind tagantpoolt suunas ühe ukse juurde. See oli imelik. Sisenesime mingisse ruumi, kus oli veel üks mees, ja fototehnika. Siis öeldi, et pesus pildid kõigepealt, ja et võtaksin riidest lahti. Sel hetkel sain aru et oot-oot, nii need asjad küll ei käi, ja lihtsalt taganesin ukse poole. Sain ukse lahti teha kuid mõlemad mehed hakkasid ikka keelitama et ma ei läheks. Pomisesin midagi, et pean bussi peale minema vms. Kuna trepikojas möödusid uksest just sel hetkel inimesed, siis kargasin nendega koos välisuksest välja ja lihtsalt põgenesin sealt. Hiljem vältisin seda piirkonda, ei julgenud sealt mööda minna. Irooniline on aga, et aastaid hiljem tegutses sel samal aadressil (küll teisel korrusel) päris modelliagentuur, millega ülikooliajal seotud olin. Väga ebameeldiv oli taas sealt samast kangi alt sisse astuda…

64.

Ma olin 17 kui suvel kohtusin temaga. Ta oli 49. Meid oli mitu, sarnases vanuses kambakesi koos (nii poisse-tüdrukuid) seega esialgu ei olnudki midagi kahtlast. Tal oli hea vestlemis- ja kuulamisoskus, mõnus eraldatud kodu looduses ja omapärane saladuslik olek, mida ta hästi hoida oskas.

Ja siis ta hakkas mind endale sauna külla kutsuma. Võisin alati sõbrannad kaasa võtta ning esialgu tundus igati ägedana. Mu sügisel tekkinud poiss-sõber arvas, et see ok. Isegi mu ema arvas, et see ok. Ma mitte kordagi ei käinud seal üksi.

Esialgu oli lihtsalt vihtlemine saunas ja paljalt seltskonnas olemine. Mõnusad ja usalduslikud vestlused. Siis hakkas ta mind endale “massažiks” kaissu kutsuma, mis kujutas endast mu ihu silitamist ja keelega lakkumist varvastest kaelani. See toimus korra-kaks kuus. Ta naine ei olnud kunagi sel ajal kodus.

Siis ta pidas talvel oma juubelit, kuhu ta kutsus teiste hulgas ka mind ja mu sõbrannasid. Öösel oli sõbranna kõrval palav, seega ma läksin köögipõrandale magama. Ta avastas mu sealt, olles ise üpris joobunud. Ta heitis mu kõrvale, silitas ja võttis kaissu. Rääkides mulle mesimagusaid jutte armastustest ning sellest, kuidas tal on koos minuga nii hea olla.

Järgneval korral, mis oli veidi enne mu 18ndat sünnipäeva, kutsus ta mind taas. Algus kordus – saun ja vihtlemine ning lumes möllamine, kuid kuidagi tuli jutus välja, et ma pole veel suguelu elamist alustanud. Sellel õhtul esimest korda tundsin ma, et midagi on valesti. Tahtsin minna sõbranna kõrvale ööseks magama, aga kuna ma ei osanud oma sisetunnet sõbrannale selgitada, siis lõpetasin ma ikkagi seal, teises toas mehe kõrval.

Ta silitas ja lakkus mind intensiivsemalt kui varem. Esimest korda panin tähele tema erutuvust ja aina enam lõpetasid käed rindadel ja jalgevahel. Sain aru, kuhu ta rihib.

Olin paanikas – olin sõbrannaga kahekesi 5+km lähimast tsivilisatsioonist (ning seegi oli tundmatu alevik). Oli südatalv, õues paks lumi ja kõige tipuks sügav öö.

Ta ütles, mida ta tahab ja et ta tahab seda nüüd. Et ta ei jaksa enam oodata. Kaua ta kutsub mind ja mu “satelliiti” lihtsalt sauna. Ja siis jätkas ähvardustega, et kui ma talle “ei” ütlen, siis on kõik. Siis ta ei kutsu mind enam külla jne. Et minust saab ta jaoks ei keegi. Aga ta tahab mind ja ta armastab mind. Ja ta on kindlasti parem, kui mu eakaaslasest poiss-sõber.

Ma ütlesin ei. Mis mu sotsiaalärevuse ja lapsepõlvest tulnud hülgamishirmus oli muljetavaldav.

Ta proovis korra veel mesimagusat juttu. Kuid ma jäin endale kindlaks. Oli varahommik. Ta lahkus toast, ma veetsin paar unetut tundi, kuniks oli aeg minna. Sõbranna ei teadnud, mis juhtunud oli, kuid meie vaikisime ning tagasisõit oli vaevarikas.

Ma saatsin talle ta kingitused tagasi postiga. Ja mul läks väga mitu aastat aega, enne kui ma aru sain, et mis äärepealt juhtus või miks see, mida ta tegi oli vale.

Hiljem selgus, et sõbrannale oli ta rääkinud oma suguühetest vaevu täisealiste neidudega.

65.

15–16-aastasena sai suure kambaga läbi käidud. Üks hetk imbus seltskonda 40ndates mees. Jõime ja pidutsesime tihti kambaga koos. Mingi aeg hakkas ta aina rohkem minu seltskonda ihkama. Vahel sain temaga kokku ka, aga alati oli keegi veel seltskonnas. Ühel korral kutsus ta mind jälle enda juurde peole. Ütles, et teised tulevad ka. Sõbranna ütles, et ma ei läheks. Lõpuks ei läinud ka. Pärast selgus, et teisi polnudki kutsutud. Mees tahtis saada privaatset õhtut ainult minuga. Veel aastaid hiljem mõtlen judinatega, mida ta plaanida tahtis.

66.

Minu esimene “tõsisem suhe” sai alguse, kui olin 16 ja mees oli minust pea 10 aastat vanem. Me ei varjanud midagi, sellest suhtest teadis ka mu ema, kes seda heaks kiitis. Kasutan sõna “suhe”, sest paberi peal funktsioneeris see ehk säärasena – suhtlus, üksteise partneritena tunnistamine, seksuaalsuhe, kuid kõike varjutas tõsiasi, et minu kanda jäi ka selle minust kõvasti vanema mehe emotsionaalne koorem, kes oma eluga erinevatel põhjustel toime ei tulnud. Kujutate ette – 16-aastane tatikas pidamas end vastutavaks täiskasvanud inimese heaolu eest. Pidevalt kinnitas ta mulle, kui eriline/täiskasvanulik/tark ma olin. Tegelikkuses olin lihtsalt oma vaimse tervisega ummikusse jooksnud ja kergesti manipuleeritav. Siiamaani ei oska ma seda perioodi oma elust lahti seletada ega mõtestada.

67.

Siit ei tule üks konkreetne õudne lugu. Need on üksikud episoodid, mis muutsid meestega maailma iga päev veidike hirmsaks.

  1. Minu teekond algkooli oli veerandtunnine jalutuskäik, kus viimase otsa sai lõigata läbi kortermaja tagahoovi. Olin ehk teises klassis, kui keskealised asotsiaalsemad meesterahvad seksuaalse kutse tegid. Kartsin iga kord, et äkki satun neist mööduma ja pean igaks juhuks jooksma.
  2. Olin oma jalutuskäigul kooli. Seekord ehk viiendasse klassi. Üsna kodu lähedal sisekvartali tänaval sõitis auto minust aeglaselt mööda, peatudes minust nii 10–20 meetrit ees. Kui möödusin, tegi auto varsti sama manöövri. Ja nii umbes 300 meetrit järjest. Roolis oli üksik mees, kes sahmerdas käega kubeme juures. Kooli jõudes puhkesin nutma.
  3. Olime tüdrukute meeskonnaga spordilaagris. Meie vanus jäi vahemikku 8–12. Meile tekkis õhtuti maja taha “kohalikku joomanurka” austajate ring. Väga siirad, viisakad, lõid sõprust ja natuke flirtisid. Nad olid umbes 25. Me olime väga elevil. Tagantjärele – see polnud okei, mis mehed need olid?!

Mind ja teisi tüdrukuid on asetatud seksuaalse objekti staatusesse, kui me ise veel pole jõudnud selle peale mõeldagi. Ma tahan algkoolis peale tunde minna sõpradega õue mängima ja mind kutsutakse seksile. Kuidas peaks üks LAPS seda üksi hakkama mõtestama?

68.

Olin 14 aastane, võibolla vanem. See juhtus lastelaagris, kasvatajaks olnud mehed (kuulusid mingisse muusikute punti), kutsusid mind ja ühte teist tüdrukut enda tuppa ja siis suudlesime ja meid käperdati ja järgmisel õhtul vahetati paarilist. See kõik oli väga imelik. Õnneks kedagi ei vägistatud, kuid ega ma aru ka ei saanud, mis toimub ja kui oleks vägistatud, ega me poleks saanud ka midagi teha selle vastu. Hiljem ajas samas laagris mulle üks teine kasvataja külge, suudles ja käis järel ja oli vist armuvalus. Olin jälle segaduses. Ta ei olnud nii vana nagu need 2 tüüpi, aga kogu see asi oli nii imelik. Need kaks esimest tüüpi olid pereisad. Loodan, et tänapäeval selliseid kasvatajaid lastelaagrisse ei satu. Kui mõni lapsevanem loeb, siis palun hoidke oma tüdrukuid, nad ei ole nii kaitstud nagu teile meeldiks mõelda. Meie ümber on väga palju halbu inimesi ja teismeline ei ole võimeline aru saama või vastu hakkama, kui teda ära kasutatakse. Eriti inimeste poolt, kes peaksid justkui usaldusväärsed olema. Sama käib tegelikult kõigi täiskasvanute kohta, teismeline on paraku lihtne saak. Palun rääkige oma lastega.

69.

Olin 15-aastane. Ta oli 20 aastat vanem. Kõik ta pruudid olid 15-aastased. Minu klassijuhataja teadis, arvas, et ehk saab asja sellest ja ongi ilus armastuslugu. Teadsin kogu aeg, et see ei ole õige. Ta lihtsalt kasutas mind ära. Kõige rõvedam oli olla samas autos tema tütrega, kes oli 6–7 aastat minust noorem. Kui ta oli minuga ühele poole saanud, siis oli tema ainsaks selgituseks see, et ta peab nüüd oma tütre eest hoolitsema. Õnneks see ei kestnud kaua, kuid sain trauma kogu eluks. Loodan, et keegi loeb seda juttu siin ja julgeb seeläbi oma loo rääkida, et ka teised räägiksid oma kogemustest ning emad-isad ennast kokku võtaksid ja oma tütardega nendel teemadel räägiksid. Täiskasvanud inimesed, kes magavad 15-aastastega, on haiged. Nad lõhuvad ära nii lapse (jah, 15 aastane on veel oma hinges laps) turvatunde, arusaamise normaalsest elust ja suhtest kui ka eneseväärikuse. Loodan väga, et riigikogu võtab vastu seaduse, millega lapsi kaitsta. Lisan, et minu vägistaja korrutas pidevalt, kui hea meel tal on, et olen üle 14 aasta vana ehk siis ta teadis väga hästi, millised on lüngad meie seadusandluses.

70.

Minuga juhtus see suvi selline lugu, et olin oma kahe sõbrannaga ratastega sõitma läinud ja kell oli peaaegu kaksteist ja me sõitsime koju, kuni tuli auto, kus olid inimesed, kes meile erinevaid ebameeldivusi karjusid. Autos olid tuttavad näod, aga sellegi poolest nad seda ei lõpetanud, kuniks nad ükskord seisma jäid ja meiega rääkida üritasid, mille peale ma nad sinnasamusesse saatsin, sest selline käitumine pole aktsepteeritav. Kui autojuht seda kuulis siis võttis ta välja relva ja hoidis seda meie poole, relv ei olnud päris, aga kui sellega inimest lasta siis võib ta julmalt haiget saada. Kui relva nägin siis hakkasin kartma ja me sõbrannadega tahtsime ära minna aga nad ei lasknud, kuniks nad lõpuks naerma hakkasid ja minema sõitsid. Sel õhtul sõitsin ma nii kiiresti koju, kui vähegi sain.

Nende kogemuste lugemine võib esile tuua ebameeldivad mälestusi ja emotsioone. Kui sul on raske nendega toime tulla, siis helista naiste tugitelefonile 1492, ohvriabi kriisitelefonile 11 6006 või lasteabi telefonile 11 6111. Kui ei soovi helistada, siis on võimalik kirjutada palunabi.ee või lasteabi.ee vestlusaknasse. Rahunemisel võivad abiks olla lõdvestusharjutused, mida saad lugeda siit ja kuulata siit. Ebaõigluse ja vägivalla vastu võitlemine on emotsionaalselt kurnav kõigile. Ole enda vastu lahke ja turguta end mõne kosutava tegevusega. Ideid leiad Peaasi.ee vaimse tervise vitamiinide alla kogutud soovitustest.

Palun saada oma lugu meiliaadressile minaka@feministeerium.ee või anonüümse ankeedi kaudu: https://survey.typeform.com/to/Mq3IVe4t.

Eelmised #minaka14-lood on siin.