Toimetaja soovitab: feministlik kunst näitusesaalides, kirjanduskursus ja muusikavitamiin

Sel korral annab Feministeeriumi projektijuht Kaimai Kuldkepp kolm soovitust uue aasta alguseks. Kõigepealt kutsume uhkusega meie vene suuna toimetaja Tanja Muravskaja näituseid vaatama, ulatame abikäe, kui su uusaastalubaduseks on naissoost kirjanikke lugeda või neist rohkem teada ja soovitame kontserdielamust.

Aastatuhande alguse feministlik kunst

Feministeeriumi toimetaja Tanja Muravskaja töid saab aasta alguses näha koguni neljal näitusel. Tanja isikunäitus “Abstraktne aed” on avatud kuni 22. jaanuarini Kogo galeriis Tartus.

Tanja enda soovitus on vaadata Tartu Kunstimuuseumis 31. jaanuarini avatud naiskunstnike grupinäitust “(ise)teadvus”, mis koosneb muuseumi kaasaegse kunsti kogus esindatud naiskunstnike silmapaistvatest videoteostest. Esindatud on erinevate visuaalsete keelte, meetodite ja teemade tõlgendus. Lisaks Muravskajale saab näha ka Minna Hindi, Kai Kaljo, Maria Kapajeva ja Mare Tralla töid. Nende siirad ja vaimukad isiklikud vaatepunktid on püsivalt päevakajalised, liigutavad ja ajatud.

Toimetaja Aet Kuusik ja kollektiivi The Elfriede Jelinek School of the English Language teos “Tooda või sure”.

Lisaks sellele on uue aasta alguses veel üleval Kumu näitus “Kunst mugavustsoonis? Nullindad Eesti kunstis”, kus saab muu seas näha ka naiskunstnike kollektiivi “Puhas rõõm”, Jelinek School of English Language’i mõjusat plakatit “Tooda või sure” ja kväärkunstnik Anna-Stina Treumundi töid.

Näitusel „Oma ___ on ihule kõige lähemal“ Narva muuseumi kunstigaleriis on samuti Tanja esindatud.

Naissoost kirjanikest ja naiste kirjutatud kirjandusest

Uuel aastal on ootamas Johanna Rossi e-kursus “Eesti naiskirjandus juurtest õiteni”.

Kursus annab lühikese ülevaate eesti naiskirjanduse ajaloost – kirjutavatest baltisaksa naistest, Nõukogude naiskirjandusest ja tänapäevast. Nii tuntumatest kui ka vähemtuntud autoritest.

Kursusel arutletakse, miks ja kuidas üldse rääkida naiskirjandusest, võrreldakse naiskirjanikke ja naise kujutust meeskirjanduses, naiskirjanduse olemuslikku või sattumuslikku suhet olmega, transgressiooni või selle puudumist. Nii et kui uusaastalubaduseks on rohkem naiskirjanikke lugeda või Eesti kirjandusajalugu feministliku pilguga üle käia, siis siin on sinu võimalus!

Kväärmuusiku LP suurkontsert

Muusik LP

2019. aastal sai väike osa Feminsiteeriumi kollektiivist LP maagiat Haapsalu linnuse pisikesel laval juba kogeda. Uue aasta alguses tuleb USA laulja taas Eestisse, seekord juba suurel laval Saku Suurhallis.

Mittebinaarne muusik on tuntud ebamaise hääleulatuse ja mõne pophiti poolest, aga julgeme soovitada, et LP lavaolek ja energia on täpselt see vitamiinilaks, mida kargesse talve vajame!

Kontsert toimub Tallinnas 17. veebruaril 2022.