Veebruar. Ideid, kuidas maailma muuta

Feministeerium on loodud selleks, et Eesti feministlikel häältel oleks oma platvorm ja et feministlik kogukond saaks hoogu juurde. Inimesi, kes unistavad teistsugusest, paremast ja õiglasemast ühiskonnast, on omajagu. Meie soov on anda inspiratsiooni ja tekitada motivatsiooni panustada sellise ühiskonna kujundamisse. 

See võib tunduda nii keeruline. Mis nüüd mina. Kas minust üldse sõltub midagi. Ma ei suuda kõikide maailma muredega tegeleda. Ma ei taha kogu aeg seltskonnas see killjoy olla. Ma ei oska. Lihtsalt ei jaksa.

Kui ei jaksa, siis ei jaksa. Aga kui natuke ikka jaksad, siis on väga erinevaid asju, mida on võimalik teha. 

Kui oled kirjutamise sõber, siis võid kirjutada Feministeeriumisse loo. Avaldame regulaarselt külalisautorite tekste (2021. aastal kokku tervelt 151 korda!) ja sageli levivad need ka püsilugejaskonnast väljapoole. Kui eelistad joonistada või pildistada, avaldame meelsasti ka feministlikku visuaalset materjali. Kui oled ehtekunstnik, saad oma sõnumi panna ehtekujundusse, nagu Liina Lelov ja Valdek Laur tegid. Kui tahad mingit teemat teiste feministidega arutada, võid kokku kutsuda vestlusringi (meil on Zoomi konto olemas ja saame abiks olla).

Kui jaksad raskeid vestlusi pidada, võid ette võtta oma isa/venna/kolleegi ja neile selgitada, miks osapoolte entusiastlik nõusolek peaks olema igasuguse intiimse tegevuse aluseks või miks palgalõhe pole normaalne ka siis, kui naised ja mehed töötavad erinevates sektorites. Kui ei jaksa raskeid vestlusi pidada, sest suhted niigi pekkis, võid minna sammu võrra edasi (või tagasi) ja saata kirju. Näiteks võid justiitsministrile teha ettepaneku muuta vägistamise määratlusi karistusseadustikus, nii et need lähtuksid puhtalt nõusolekust. 

Kui tahad, et sinuga ühineks veel teisigi inimesi, võid algatada petitsiooni. Kui tunned, et tegutsemise ind muudkui pulbitseb ja ajab üle ääre, võid korraldada naistepäeval naiste marsi (viimase naiste marsi korraldasid niimoodi vabatahtlikud). Loomulikult võid korraldada ka mingi muu ühisürituse, nt panna selga leopardikostüümid ja minna tamburiine või trumme taguma kuskile, kus parajasti vaja (näiteks Riigikohtu ette). Rääkides trummidest, siis tervitavad nii Rhythms of Resistance Tallinn kui ka Tartu uusi liikmeid. Feministeerium aitab hea meelega huvilistel üksteist leida ja infot levitada. Mitmekesi on alati võimsam, mitmekesi on lõbusam ja mitmekesi tekivad paremad ideed.

Kui sinu huvid ja võimekus on hoopis teises valdkonnas, saad mõelda, kuidas sellega feministlikku liikumist toetada. Näiteks pakub Ulla Saar coach’i-õpingute käigus feministliku kogukonna liikmetele tasuta coaching‘ut. Oled huvitatud? Võta ühendust Feministeeriumiga ja me viime teid omavahel kokku.

Aega tõesti pole?

Kui ei ole kirjutamiseks, joonistamiseks, petsitsioonide algatamiseks või raskete vestluste pidamiseks aega või jaksu, aga tahaks toetada teisi, kellel on, siis on alati võimalus annetada. Feministeeriumil on annetuste üle äärmiselt hea meel ja need on meile eluliselt vajalikud selleks, et saaksime oma tööd käimas hoida. Ilma annetusteta poleks meil näiteks projektideks vajalikku seemet, aga oleks ka vähem võimalusi külalisautoritele honorare tasuda. 

Tahaks toetada, aga rahaga kitsas käes? Alati võib öelda mõne hea sõna, jagada mõnda teksti, mis kõnetas või soovitada sõbral podcasti “Ära kaaguta” kuulata. Iga pisike killuke loeb ja iga pisike killuke annab meile hoogu juurde.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Heterokringel (@heterokringel)

Panustamise võimalusi on erinevaid ja ükski ei ole kohustuslik. Mida aga ise teame, on see, et kui ihkad muutusi, siis on hea nendest osa olla ja süda on alati kergem, kui elada oma väärtuste järgi.

Toimetuse veerg on igakuine kokkuvõte Feministeeriumi kollektiivi mõtetest ja plaanidest, teisi saad lugeda siit.