Kuidas hoida aktivisti tervist?

Tajun, et eriti viimastel aastatel on Eestis hakanud rohkem inimesi aktiivsemalt kaasa rääkima ja tegutsema sotsiaalse õigluse küsimustes. Feministeeriumi kogukonnaruumi on jõudnud uued näod, kelle ideedega korraldada üritusi, proteste ja kohtumisi oleme hea meelega kaasa läinud. Aktivistid panustavad palju aega, energiat ja entusiasmi keeruliste probleemide lahendamisse, kuid nende küsimuste komplekssust arvestades nähakse oma tegutsemise tulemusi alles pika aja pärast. Sagedased tagasilöögid tekitavad tihti jõuetusetunnet, stressi ja mõjutavad vaimset tervist – negatiivselt. Läbipõlemine, mis on seotud väsimuse, tugivõrgustiku puudumise ja grupisiseste konfliktidega, on aktivistide seas pigem sage kogemus.

Aasta tagasi leidsin grupi mõttekaaslastega, et on aeg luua midagi aktivistide heaoluprogrammi sarnast: otsustasin korraldada loodusmatkade ja heaoluürituste sarja eesmärgiga tegeleda oma keha ja vaimu hoidmisega ja õppida enesehoiu kohta. Algatasin need koosolemised, sest uskusin, et solidaarsuse ja ühise lõõgastuse tunne ning toetavad suhted on midagi, mida enese eest hoolt kandev aktivist vajab. Eesti liikumised vajavad tervemat ja rõõmsamat aktivisti, sest nii suudetakse pikas plaanis ka oma teemade eest jätkusuutlikumalt hoolt kanda.

Nele ületamas hirme Emajõe kanuumatkal, kevad 2021

Korraldajate seas oli minuga koos kuus eri ühiskondliku probleemiga tegelevat aktiivset noort, kes tegutsevad Feministeeriumis, LGBT Ühingus, Eesti Noorte Vaimse Tervise Liikumises või muudes, rohujuuretasandil tegutsevates gruppides. Kutsusime kohtumistele aktiviste ja nende lähedasi feministide, kliimastreikijate, vaimse tervise, loomaõiguste, LGBTQ ning teiste inimõiguste ja keskkonna eest seisvatest liikumistest.

Aasta jooksul matkasime kokku ligi 60 kilomeetrit Nelijärve, Tõravere ja Pirita metsades, räätsadel Valgesoo rabas, käisime Paljassaares linde vaatlemas, kanuuga Emajõel, Paldiski tuulisel merekaldal, Tartu linnaroheluses ja Tallinnas Astangul endistel sõjaväealadel. Lisaks jagasime praktilisi nõuandeid kolmes seminaris, kus mõtestasime stressi ja söömise suhteid ning jagasime enesehoiunippe ja läbipõlemisest tervenemise kogemusi.

Astangu matka osalejad ületamas Tallinna ainukest kärestikku, sügis 2021

Nüüdseks on projekt lõppenud ja saame kokkuvõtteid teha.

Vestlustest ja tagasisideankeetidest koorus välja, et kohtumiste puhul hinnati kõrgelt vaba õhkkonda ja head seltskonda. Arusaamine, et aktivistid maadlevad väga sarnaste probleemidega, näiteks üksindusetundega, suurendas vastupidavust ja sisendas positiivsust. Üks osaleja kirjeldas seda nii: “Meenus, et jutuks tulnud probleemid pole oma korduvuses abstraktsed, vaid reaalsed inimesed maadlevad nendega kogu aeg.”

Positiivseid emotsioone tekitavas looduses üheskoos aja veetmine andis võimaluse korraks argielust välja lülituda ning uusi kogemusi ja tutvusi saada, aga teha seda just turvalises õhkkonnas – koos inimestega, kes jagavad sinuga sarnaseid väärtusi. Mõnus oli vahelduseks olla inimeste seas, kellele ei pidanud nullist selgitama, miks ebavõrdsuse vähendamine on oluline.

Piknik Nelijärve matkal, sügis 2020

Et osalejatele enim meelde jäänud enesehoiunipid ei jääks vaid meie teada, siis jagame teilegi:

Selleks aastaks said matkad ja seminarid läbi, aga kui soovid tuleval aastal koos korraldada ja meid oma lemmikrajale juhatada, siis võta ühendust.

 

Kohtumised said teoks tänu SA Archimedese noorteagentuuri vahendatud Euroopa Solidaarsuskorpuse programmi algatusele “Kohalikud solidaarsusprojektid”.