Mida teha, kuhu minna? 5 soovitust septembris

Alates septembrikuust teevad Feministeeriumi kultuurisoovitusi feministlik kriitik Rebeka Põldsam ja ida-euroopa kehaõudus Helgi Saldo. Kui sul on soovitusi soovitajatele, siis palun kirjuta Feministeeriumi meilile, et feministide kultuurisündmused kellestki mööda ei läheks.

HBO uus sari “Euphoria”

Suvel tuli HBOs välja uus noortesari “Euphoria”. Sari räägib, kuidas on kujunenud USAs 9/11 ajal sündinute põlvkond. Tuletame meelde, et jutt on riigist, kus käib sõda terrorismi vastu; kus kõigiti ebavõrdset arstiabi valitseb võimsa ravimitööstuse kangete psühhotroopsete ainete vari; kus koolitulistamised on saanud tavaliseks; kus internetiporno suhtes puudub diskreetsus; kus seksuaalsust reguleerivad seadused on manipuleeritavad nende vastu, keda need kaitsma peaks; kus ekraan ei andesta vägivalduritele isegi siis, kui nende olukord on tehtud mõistetavaks; kus klassiruum on mitmerassiline ja mitmesooline. Viimaste aastate menuseriaalidest eristub “Euphoria” minajutustaja kirjandusliku stiili ja tempoga, mis annab võimaluse kujutada hallutsionatsioone narkotrippidelt või armuunelmatest, mis olid või ei olnud, ja mis meenutavad dragpidusid ja Instagrami filtreid. Võib-olla on sarja noored seksikamad kui tegelikud hilisteismelised, aga nende naiivseks nimetatud obsessiivsus kompenseerib tõetruuduse ja loob ühe uue perspektiivi praegusest, nii et kindlasti vaadata! 

HBO

Jätkub raadiosaade “Naine ajas 

Saate autor ja juht Milvi Martina Piir

Suvel alustas ajaloolane Milvi Martina Piir naisajaloo sarjaga „Naine ajas”, millest võiks kujuneda „Müstilise Venemaa” mõõtu sari naisajaloost. Kuigi naisajaloo uurimus on vähem kui sada aastat vana ja väga suur osa naisajaloost on veel läbi uurimata, pakuvad juba esimesed kaheksa saadet võluvaid pilguheite silmapaistvalt tarkadele, vapratele, leidlikele ja hakkamasaajatele euroopa naistele 12. kuni 20. sajandini. Viimases saates lubati, et lisaks laupäevastele kordussaadetele jätkub sari juba varsti, nii et kuulake veebis järele või pange laupäeviti kell 17.05 Vikerraadio mängima. 

Vikerraadios laupäeviti kell 17.05 või järelkuulamisest

Dokumentaalfilm “Puutumatu

 

Septembris tuleb Eesti kinodesse dokumentaalfilm “Puutumatu” Hollywoodi produtsent Harvey Weinsteinist, kelle süüdistustest sai alguse üleilmne #MeToo kampaanialiikumine. Liikumisest on praeguseks kirjutatud diplomitöid ja uurimusi. Üks uuring näitab, et USAs on mehed hakanud #MeToo tagajärjel naisi vältima ja vastupidi, väites, et nad ei tea, kuidas enam vastassooga käituda. Paralleelne uuring ahistamise äratundmisest tõestas, et mehed ja naised saavad ahistavast käitumisest siiski täpselt samamoodi aru. Kokkuvõttes on see liikumine jätkuvalt elav protsess ja hea on end selle arenguetappidega kursis hoida. 

Kinos Sõprus, alates 20. septembrist

Helgi Saldo peosoovitus: BÄM!

 

Meie järjepidevalt lõõmavas heterokõrbes on vähe kohti, mis hoiaks ja tähistaks kohalikku queer-kogukonda ning ei koosneks ainult teineteise torsodest ja nägudest väsinud geimeestest. Üheks oaasikeseks on kolme aastaga kujunenud queer-pidude sari BÄM!, mille suurimaks eripäraks ja eeliseks on runway-võistlus, kus saavad osaleda kõik soovijad etteantud teemast inspireeritud kostüümides. Septembrikuu peo teemaks on over-the-top sünnipäev. Make it super sweet, or cry if you want to.

Tartlastele teadmiseks, et Eesti suurim heterosõbralik LGBT pidu Vikerruum alustab septembris uut hooaega seekord tavapärasest hiljem: laupäeval, 28. septembril Genialistide klubis.

BÄM! Sveta baaris 13.09

Vikerruum Genialistide klubis 28.09

Veel liikvel