Varane valimisvõitlus, ärimehe näoga riigireform

Uudiskirja aeg! Vaatame tagasi möödunud kuu uudistele Eestist ja välismaalt. Samuti jagame novembrikuu põnevamaid feministlikke üritusi. Oktoobris lugesime riigikogu valimistele kandideerivate erakondade loosungeid ja esinumbreid, Riigireformi Sihtasutuse efektiivsusele keskenduvaid ettepanekuid ja uudiseid viipekeeletõlgi õppekava sulgemisest.

​Valimisvõitluse algus

Erakonnad avaldasid märtsis toimuvate riigikogu valimiste loosungid, mis ekspertide hinnangul pole ei haaravad ega originaalsed. Reformierakond avaldas ringkondade esinumbrid, mille nimekirjas on üks naine – esinaine Kaja Kallas ise. Kallas ütles EPLile, et esinumbrite teema on talle valus ning et naisi on poliitikasse ja valimistesse keeruline saada. Sotsiaaldemokraatide 12 ringkonna esinumbrites on naisi kolm – Marina Kaljurand, Helmen Kütt ja Heljo Pikhof.

Ärimehe näoga riigireform

Üheks aastaks loodud Riigireformi Sihtasutus esitas uued ettepanekud riigivalitsemise efektiivsuse parandamiseks. Sihtasutuse algatajate seas on 27 meest ja üks naine. Sotsiaalministeeriumi kantslerina töötav Marike Priske viitas ettepanekute dokumendi koostanud grupi soolisele tasakaalustamatusele ja märkis, et lugedes kumab läbi nostalgiline mehelik nägemus riigist. Maarja Lühiste kritiseeris arusaama, et efektiivsus on midagi, mida peetakse ainutähtsaks ja tõi välja, et demokraatia seisukohalt ei ole tähtis vaid see, mitu liiget on riigikogus või valitsuses, vaid ka see, kui üheülbaline või mitmekesine Eesti poliitiline eliit välja näeb.

Viipekeeletõlgi õppekava sulgemine

Kurdid üliõpilased ja Eesti Üliõpilaskondade Liit tegid toetuskampaania eesti viipekeeletõlgi õppekavale, mida Tartu Ülikool on otsustanud sulgeda. On teada, et tõlke napib, sest praegused 21 (!) kutsetunnistusega tõlki ei suuda katta vajadust, mis on tegelikkuses pea kolm korda suurem olemasolevate tõlkide tehtavast töömahust. Eesti Kurtide Liidu juhatuse liige Gretel Murd muretseb, kuidas kahaneva tõlkide arvu juures kurtide kogukond Eesti ühiskonnaelu mõjutada saab ja et otsus sulgeb kurtide kogukonna veelgi enam Eesti ühiskonnast.

Hetk fotoraamatu “Heli riided” esitlusel toimunud vanussurve arutelust. Kadi Viik: “Kuidas ennast paremini tunda ühiskonnas, mis süstib naistesse ebakindlust ja rahulolematust iseendaga?” Aet Kuusik: “Mind on aidanud selline poliitiline veendumus nagu feminism. Soovitan!” Fotoraamat on müügil raamatupoodides Puänt ja Lugemik!

Eesti

Õnnitlused

Välismaa

 

Kuula järgmist feministlikku podcast‘i “Ära kaaguta!” 7.12 kell 13.00 IDA raadios. Saadete järelkuulamiseks kliki pildile.

Tegutse!

Lugemissoovitused