fbpx

Kadri Sikk: puuduv taimetoit mõjutab naiste elusid

Kadri Sikk, Eestimaa Rohelised

Enne valimisi piilub Feministeerium kandideerivate naiste käekottidesse. Esimese võimalusena saime vaadata, mida peidab enda kotis Kadri Sikk, kes kandideerib roheliste nimekirjas.

12-aastaselt olin veendunud, et mul peab kindlasti olema brändikott, Nike’i oma. See pidi tooma populaarsust. Koos Nike’i pusaga muidugi. Pusa mul pole enam ammu, aga sellesama populaarsust tagava kotiga astun vastu tänavustele riigikogu valimistele Roheliste nimekirjas.

Mis on koti sees? Naisteasjad: poekotid, tänapäevaromaan, rahakott, pastakad, hügieenitarbed ja mingi sodi ehk salvakapakk, endalegi üllatuslikult üks plaaster ja paar ostutšekki.

Seal on ka minu valimislubadus: teeme täisväärtusliku taimetoidu kõigile soovijatele avalikes asutustes kättesaadavaks ning riiklikes toitumissoovitustes aktsepteeritud ja toetatud toitumisviisiks. Taimetoidu puudumine mõjutab paljude naiste elusid iga päev. Perede söögilaudade eest hoolitsevad enamasti naised, kes on ka tõenäolisemad valima veganlust. Naised käivad sagedamini arsti juures ja peavad rinda pistma eelarvamustega valikutes, mis ei kattu aktsepteeritud normiga – normiga, millele on ajalooliselt nagu tänapäevalgi tooni andnud meeste perspektiiv. Ja kuigi ka toitumisekspertidena võtavad sõna naised, mõjutavad poliitiliste tagajärgedega otsuseid mõned mõjusad mehed, mistõttu jääbki taimetoitlus üksikisikute või üksikute gruppide isiklikuks eelistuseks, suhtumiseks, hoiakuks ja maitse-eelistuseks, nagu öeldakse riiklikes toitumissoovitustes, mistõttu ei pea sellega arvestama.

Minu kotis on naisteasjad: poekotid, tänapäevaromaan, rahakott, pastakad, hügieenitarbed ja mingi sodi ehk salvakapakk.

Naiste kaasatus on esimene samm ja julgustav on kuuluda Eesti rekordiliselt kõige naisterohkemasse (46,4%) nimekirja, millega see kriteerium on täidetud. Teine samm on aga naiste osalemine. Meie vajadused ja arvamused peavad jõudma meie igapäevaelu puudutavatesse otsustesse. Mina lähenen sellele nurga alt, mida tunnen kõige paremini, ehk toitumisvalikute kontekstis.

Lõpuks veel aga, mida mul enne valimisi enam kotis pole: toidukarpi, millega tihti kodus tehtud toitu kaasas kannan. Seda pole mul enam lihtsalt vaja, sest asjatan värskes Elujanu kohvikus, kuhu ootan teid ise kogema kõike seda imelist, mille eest seisan.

Söö taimetoitu. Just Do It.

Kadri Sikk on inim- ja loomaõigusaktivist, kes edendab veganlust Eesti Vegan Seltsis ja kohvikus Elujanu. Ta kandideerib Eestimaa Roheliste nimekirjas 1. valimisringkonnas (Haabersti, Põhja-Tallinna ja Kristiine linnaosa) ja need on tema esimesed valimised.

Tutvu teiste kandidaatide (ja nende käekottidega) siin.

16
FacebookTwitterEmail

Toeta meid!

Sinu annetus aitab Feministeeriumit töös hoida — algatada uusi projekte, tasuda kaaskirjutajatele ja arendada kohalikku feministlikku mõtet.

Anneta

Loe ka

Juuni: roosa ila tulek

Europarlamendi valimised on selleks korraks läbi ja Eesti kattus muljetavaldavas mahus roosa lögaga. Opositsioonierakonnad sotsid ja reform saadavad Brüsselisse-Strasbourgi kumbki…

Deemon kannab kaabut

11. mai 1945. Kolm päeva tagasi kirjutati alla Saksamaa kapituleerumise aktile. Euroopas jätkub veel paiguti võitlustegevus, ent sõda kontinendil on…

Hoia end meie tegemistega kursis

Feministeeriumi uudiskiri ilmub iga kuu alguses. Loe eelmisi uudiskirju siit.